/Greater Poland Voivodeship/Cmentarz

Kaplica w Brzostowie

89-350 Brzostowo, Polska

Kaplica w Brzostowie
Cmentarz
3.5
6 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
422J+W6 Brzostowo, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Pjoter URBX
Pjoter URBX2 lata temu
Kaplica grobowa z 1845 r będąca miejscem wiecznego spoczynku rodu Rosenau Pod nią zachowała się też krypta, w której brakuje już drewnianych rzeźbionych drzwi i szklanej pokrywy grobowej.

Pierwszy kościół w Brzostowie i parafię ewangelicką utworzył w 1795 roku Peter Arndt, który był właścicielem Brzostowa i Miasteczka Krajeńskiego.
Następnie właścicielami Brzostowa i przyległych ziem byli: Anna Wustenberg, Luis Staendert z Halle, a od około 1845 roku Ferdynand Rosenau.
To właśnie rodzina Rosenau wybudowała pod koniec XIX wieku zespół pałacowo - parkowy otoczony 11 hektarowym parkiem w południowo - zachodniej części Brzostowa (dzisiaj w pałacu znajduje się szkoła rolnicza).
Pierwszy kościół spłonął od uderzenia pioruna, dlatego wybudowano nowy masywny kościół z czerwonej cegły, który w 1873 roku poświęcono.
W 1896 roku parafia w Brzostowie liczyła 1.472 wiernych, głównie narodowości niemieckiej - wówczas ziemie te należały do Królestwa Prus.
Podczas II wojny światowej armia niemiecka miała w wieży kościoła punkt obserwacyjny co było przyczyną ostrzału i zniszczeń dokonanych przez Armię Czerwoną.
Na polecenie władz polityczno-administracyjnych ówczesnego województwa bydgoskiego i powiatu wyrzyskiego świątynia została rozebrana w 1972 roku.
Miłośnicy historii zadbali o to miejsce i wyeksponowali fundamenty kościoła.
Wojciech Skowroński
Wojciech Skowroński2 lata temu
Neogotycka kaplica rodziny Rosenau z XIX w. zachowała się częściowo w formie zrujnowanej bryły. Widoczne ślady po dewastacjach i poszukiwaniach domniemanych, cennych depozytów. Otoczenie stanowi zburzony do fundamentów kościół ewangelicki, nieczynny cmentarz z reliktami zaniedbanych nagrobków oraz wielki dół po rozszabrowanym grobowcu rodziny Berlinicke.

Należy dodać, że niektórzy członkowie rodziny Rosenau zamieszkali w okolicach Brzostowa, czy ogólnie mówiąc na przygranicznej Krajnie stali się oprawcami dla polskich sąsiadów po wybuchu II wojny światowej.
Dawid jagodzinski
Dawid jagodzinski2 lata temu
Ciekawy obiekt. Dawniej otoczony ogrodzeniem. Jeszcze są widoczne fundamenty. W środku wprawne oko dojrzy pozłacane freski. Za grobowcem ewangelicki cmentarz z widocznymi napisami na niektórych grobach. Liczne grobowce ziemne.
K0STEK Kostek
K0STEK Kostek2 lata temu
Nie ma bedoesa nie polecam
Tomasz Pycz
Tomasz Pycz2 lata temu
Teraz to już chyba melina ...
Łoś Łosiowski
Łoś Łosiowski2 lata temu
Zalecane lokalizacje