/Lesser Poland Voivodeship/Cmentarz

Cmentarz Podgórski Stary

DW 776, aleja Powstańców Śląskich 1, 30-001 Kraków, Polska

Cmentarz Podgórski Stary
Cmentarz
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
2XR5+QR Kraków, Polska
+48 12 656 17 25
zck-krakow.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 8–18
Wtorek: 8–18
Środa: 8–18
Czwartek: 8–18
Piątek: 8–18
Sobota: 8–18
Niedziela: 8–18
Napisz recenzję
Aneta Gołębiowska-Tobiasz
Aneta Gołębiowska-Tobiasz2 lata temu
Stary Cmentarz Podgórski jest miejscem grzebalnym ludzi, budujących historię miasta Podgórza w połowie XIX i na początku XX wieku. Tych kilka zachowanych, pięknych grobowców w zapomnianym i mocno zaniedbanym miejscu na mapie dzisiejszej dzielnicy miasta Krakowa wskazuje na ówczesny wysoki poziom artystyczny architektury grobowej, a tablice epitafijne opowiadają krótkie, często wzruszające historie ostatniej drogi pochowanych tam ludzi. Jest to też miejsce, pokazujące historię barbarzyństwa i ignorancji dla sacrum. Cmentarz zniszczyli faszyści, przebijając w kredowym wzgórzu drogę, a ich "dzieło" dokończono w latach 70-tych XX wieku. Z 1,5 ha cmentarza zachowało się niespełna 40 arów... Ku przestrodze dla "wielkich inwestorów" i "narodowych budów" dedykuję...
Kamil
Kamil2 lata temu
Cmentarz z 1800 r. w którym spoczywają zasłużeni obywatele Podgórza. Zaniedbane lecz bardzo ciche miejsce jak na położenie przy ruchliwej ulicy
Paw r
Paw r2 lata temu
Stary zaniedbany cmentarz.
Polecam go odnaleźć i odwiedzić
Aleksander Kurek
Aleksander Kurek2 lata temu
Został założony najprawdopodobniej miedzy rokiem 1784, kiedy to cesarz Józef II edyktem nakazał przenosić cmentarze z miejsc zamieszkanych, a rokiem 1794, z którego pochodzi najstarsza, znana jedynie z zachowanej fotografii, inskrypcja z grobu Agnieszki Drelinkiewiczówny. Niewielką pomocą mogą służyć mapy, najstarsza uwzględniająca cmentarz pochodzi z 1817 roku, z kolei w źródłach miejskich pierwsza wiadomość to rok 1820. Cmentarz miał kostnicę zbudowaną w 1838 roku.

Pierwsza wiadomość o kaplicy pochodzi z 1886 roku, w dokumentach miejskich jest informacja, iż postanowiono grobowiec rodzinny Zdzieńskich, właścicieli Płaszowa, zbudowany w formie dość dużej kaplicy wyremontować i używać jako kaplicę cmentarną.

Cmentarz dwukrotnie poszerzano w 1838 roku i w 1895 zwracając jednocześnie uwagę na konieczność jak najszybszego założenia nowego cmentarza, do czego doszło ostatecznie w 1900 roku. W kwietniu 1900 roku, stary cmentarz ostatecznie zamknięto, postanawiając chować tutaj jedynie osoby zasłużone dla Podgórza i posiadające grobowce rodzinne.

Część cmentarza, ok. 1/4 powierzchni, zniwelowali spychaczami Niemcy w 1942 roku przy budowie linii kolejowej, bezpardonowo niszcząc znajdujące się tam nagrobki.

Największe zniszczenia spowodowała jednak rozbudowa ulicy Telewizyjnej (obecnie Powstańców Śląskich) w latach 70. Zabytkowe nagrobki miały zostać przeniesione na nowy cmentarz przy ul. Wapiennej lub do górnej pozostającej części starego cmentarza. Przenoszone szczątki na starym cmentarzu chowano bez jakiejkolwiek dokumentacji pod najtańszymi lastrikowo-betonowymi nagrobkami. Bezpowrotnie zniszczono zabytkowy układ i charakter cmentarza. Mimo protestów konserwatora zabytków inwestor budujący nową drogę nigdy nie zrekonstruował np. neogotyckiej kaplicy grobowej rodziny Cieślików z 1888 roku, do czego zobowiązany był w podpisanej umowie.

Do dziś przetrwało zaledwie 38 arów starego cmentarza podgórskiego, który w 1900 roku liczył 1,5 ha powierzchni.

W 2008 roku Stary i Nowy Cmentarz Podgórski zostały wpisane do Association of Significant Cemeteries in Europe (ASCE), czyli stowarzyszenia skupiającego najważniejsze cmentarze w Europie. W 2010 znalazły się na Europejskim Szlaku Kulturowym obejmującym 49 cmentarzy w 37 miastach położonych w 16 europejskich krajach.
*info zaczerpniete z wikipedii
Piotr Rudnicki
Piotr Rudnicki2 lata temu
Cmentarz założony wXVIII, na terenie miasta Podgòrza. Znajduje się tutaj m.in grób Edwarda Dembowskiego, przywódcy powstanie z 1846 roku, także grobowiec rodziny Zollów. Zdewastowany, podlega w chwili obecnej renowacji . Na przeciwko muzeum historyczne miasta Podgórza, bliskość stacji kolejowej SKA, miłośnicy architektury mogą zobaczyć także najstarszy kościół świętego Benedykta z XIw oraz fort św Benedykta część szlaku fortyfikacji krakowskich. Polecam
Maciej Wacławik
Maciej Wacławik2 lata temu
Mały, ale bardzo klimatyczny cmentarz. Piękne nagrobki posadowionej na wzniesieniach i otoczone drzewami.
Kazimierz Śleziona
Kazimierz Śleziona2 lata temu
Cmentarz zwiedzałem gdy byl juz zmierzch. Niesamowita atmosfera, a obok ruchliwa ulica.Dwa różne światy
Ania W
Ania W2 lata temu
To wprawdzie tylko mała cześć dawnego Cmentarza, ale i tak ma niepowtarzalny klimat.
Zalecane lokalizacje