/Łódzkie Voivodship/Cmentarz

Cmentarz Ewangelicki

Rokicińska 133, 95-006 Bukowiec, Polska

Cmentarz Ewangelicki
Cmentarz
5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
MMQ9+XF Bukowiec, Polska
cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Piotr Chomczyński
Piotr Chomczyński2 lata temu
Malo znany cmentarz ewangelicki miesci sie przy drodze po prawej stronie od wschodniej części Lodzi do Kurowic. Z trasy jest w zasadzie niewidoczny, natomiast warto go odwiedzić, gdyż kryje w sobie sporo tajemnic. Nagrobki pochodzą z polowy XIX i XX wieku i należą do osób pochodzenia niemieckiego i obrządku ewangelickiego. Cmentarz osłonięty jest drzewami a z racji braku działań restauracyjnych zachował dziki, klimatyczny charakter:)
Krzysztof Płusa
Krzysztof Płusa2 lata temu
Przydrożny, bukowiecki cmentarz ewangelicki. Czas w tym miejscu daje się we znaki.
Lodzermensch
Lodzermensch2 lata temu
Bukowiecki cmentarz znajduje się w centrum wsi, tuż przy ulicy Rokicińskiej. Jego początki mogą sięgać 1803 roku, kiedy z inicjatywy władz pruskich wytyczono kolonię (nazwaną wówczas Königsbach) i sprowadzono osadników z Wirtembergii. Cmentarz zajmował powierzchnię blisko 2 tysięcy metrów kwadratowych i otoczony był ceglanym murem. Ostatnich pochówków dokonano w 1945 roku. Ponoć jeszcze w latach 80-tych XX wieku nagrobki pozostawały w stanie praktycznie nienaruszonym, a cmentarz otaczał wysoki, ceglany mur. Dokonane w kolejnych dziesięcioleciach dewastacje pozbawiły go "czytelności", upodabniając do zarośniętego, dzikiego wysypiska śmieci.

Dzisiaj to jeden z najbardziej znanych wiejskich cmentarzy ewangelicko-augsburskich w regionie. Dzięki akcji porządkowej z 2009 roku zainicjowanej przez Tomasza Klepacza – członka Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź" oraz późniejszej działalności Andrzeja Brauna, radnego w miejscowej gminie, obiekt odzyskał swój dawny charakter. Temat Bukowca i jego historii poruszony został w lokalnych mediach. Wokół licznych artykułów w prasie i internecie rozgorzała dyskusja dotycząca nie tylko kwestii opuszczonych cmentarzy ewangelickich, ale też pamięci o wielokulturowych korzeniach regionu.

Obecnie na cmentarzu możemy oglądać kilkadziesiąt nagrobków, fragmentów pomników i ram grobowych o zróżnicowanych formach. Najstarszy pomnik pochodzi z 1852 roku. Na cmentarzu znajdziemy też fragment starego drewnianego krzyża, współczesny krzyż oraz "lapidarium" złożone z cynkowych tabliczek. Od 2016 roku zwiedzających wita duża tablica informacyjna
Ilya Pierogow
Ilya Pierogow2 lata temu
Widać że ludzie starają się dbać o ten cmentarz. Poprawione litery na nagrobkach, i skoszone ścieżki. Niestety kilka nagrobków zostało zniszczonych przez złych ludzi.
Marek Kolins
Marek Kolins2 lata temu
Klimat klima klimat
Meg
Meg2 lata temu
Przechodzą dreszcze
Dykolap
Dykolap2 lata temu
Radioaktywny
Radioaktywny2 lata temu
Zalecane lokalizacje