/Łódzkie Voivodship/Cmentarz

Cmentarz Parafialny w Ręcznie

DW742 97-510, 97-510, Polska

Cmentarz Parafialny w Ręcznie
Cmentarz
4.5
2 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
5VV4+M6 Ręczno, Polska
+48 44 781 32 76
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Moskus Safari
Moskus Safari2 lata temu
Informujemy, że majątek należący do parafii św. Stanisława BM w Ręcznie znajdujący się na cmentarzu jest ubezpieczony od ognia i innych żywiołów, od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz odpowiedzialności cywilnej w ramach umowy generalnej zawartej przez Archidiecezję Częstochowską z Firmą Ubezpieczeniową InterRisk S.A. Vienna Insurance Group Oddział w Bydgoszczy. Ubezpieczenie powyższe nie obejmuje ochroną nagrobków należących do poszczególnych rodzin. Jedynym przypadkiem jest szkoda wyrządzona przez Administratora cmentarza. Nagrobki należy ubezpieczyć indywidualnie.
Teresa Janocha
Teresa Janocha2 lata temu
Na cmentarzu spoczywa gen. brygady Stanisław Karliński" Burza".Po rozwiązaniu AK w styczniu 1945 r., ppor. Karliński wzorem wielu innych żołnierzy, nie miał szans na wyjście z konspiracji. Ponieważ nie chciał, pod naciskiem nowych władz i sowieckiej komendantury w Piotrkowie Trybunalskim, wydać oświadczenia wzywającego akowców do „wyjścia z lasu”, musiał się ukrywać i z czasem stworzył samodzielny oddział, który funkcjonował jako Oddział Samoobrony AK i Narodu. Jego liczebność jest szacowana na około stu osób. Wiosną 1945 r. „Burza” przeprowadził kilka uderzeń na posterunki MO (w Łęcznie i Sulejowie) oraz zamachów na funkcjonariuszy UB i MO. W dniu 25 czerwca w rejonie lasów lubieńskich zaatakowano samochód z pracownikami PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. Postać generała Stanisława Karlińskiego znana również w gminie Łęki Szlacheckie.
aparat bezpieczeństwa rozpoczął polowanie na „Burzę”. Już na początku maja spalono jego rodzinne gospodarstwo w okolicy Ręczna, a najbliższych (w tym żonę, dwoje dzieci, jedno siedmiomiesięczne, a drugie dwuletnie oraz rodzinę żony) umieszczono w tymczasowym obozie dla volksdeutschów na obrzeżach Piotrkowa. W tej sytuacji „Burza” zdecydował się na rozbicie tego obozu. Akcja ta miała jednak poważne konsekwencje. Aparat bezpieczeństwa, przy wsparciu sił sowieckich, nasilił działania operacyjne przeciwko „Burzy”. W efekcie doprowadziły one do ustalenia miejsca postoju oddziału i do krwawej bitwy pod Majkowicami 8 lipca 1945 r.
Zalecane lokalizacje