/Lubusz Voivodeship/Cmentarz

Cmentarz żydowski w Skwierzynie

Okrężna, 66-440 Skwierzyna, Polska

Cmentarz żydowski w Skwierzynie
Cmentarz
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
HGR5+RR Skwierzyna, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Maciej Klimko
Maciej Klimko2 lata temu
Takie miejsca robią ogromne wrażenie. Na wzgórzu, pośród dębów historia wykuta w kamieniu. Szkoda, że widać ślady dewastacji nagrobków przez ludzi pozbawionych zapewne inteligencji... Dobrze, że znalazły się osoby, które były gotowe to posprzątać.
Kirkut duży, z dużą ilością dobrze zachowanych macew, troszkę mi przypomina ten znajdujący się w Białej na Opolszczyźnie.
Można sobie wyobrazić jak to wyglądało kiedyś, kiedy stały jeszcze nagrobki z marmuru, pełne zdobień i złoceń.
Wojciech Skowroński
Wojciech Skowroński2 lata temu
Skwierzyński kirkut był pierwszym żydowskim cmentarzem, który odwiedziłem poświęcając niemało czasu na poznanie jakże innej kultury obecnej w naszej europejskiej przestrzeni społecznej i religijnej. Od pierwszych minut miałem świadomość obecności w miejscu, które jak każdy cmentarz jest nośnikiem tajemnicy i po części grozy pochodzącej od namacalnego efektu działania śmierci.

Ten cmentarz jest dodatkowo charakterystyczny poprzez społeczność niemieckich Żydów, którzy dokonali asymilacji przyjmując zachodnioeuropejski styl życia. Kiedy odwiedzałem inne nekropolie zlokalizowane w różnych częściach naszego kraju, różnice w elementach tradycji widoczne były dla laika, jak na dłoni.

Pomimo zniszczeń i dewastacji dokonywanych zarówno przez Niemców, jak również nowych osiedleńców, którzy przybyli na tzw. ziemie zachodnie i odzyskane po zakończeniu ostatniej wojny, kirkut w Skwierzynie prezentuje się imponująco. Na znacznej powierzchni cmentarnego wzgórza, dobrze oznaczonego z drogi oraz wyposażonego w tablice informacyjne, podziwiać możemy całkiem sporą ilość nagrobków, dzieląc wrażenia z refleksjami właściwymi dla podobnych miejsc.

Dla wnikliwych to doskonały elementarz żydowskiej sztuki sepulkralnej, gdzie spotkamy bodajże większość elementów zdobniczych charakterystycznych dla pochówków wyznania mojżeszowego. Sam spacer między grobami i macewami jest wyraźnym hołdem wobec pamięci należnej zmarłym. Kirkut stanowi także magazyn niezliczonej ilości informacji o społeczności, poszczególnych osobach i więziach międzyludzkich.

Ważne jest, że miejsce nie zostało porzucone i traktowane jest przez samorząd gminy z należytą starannością, choć widoczne są ślady współczesnego barbarzyństwa. Niestety, nieprzyzwoicie często nie potrafimy jeszcze uszanować obiektów otoczonych takim samym sacrum, jakie należne jest każdemu miejscu spoczynku zmarłych. Oni - wszyscy zmarli są nasi bez względu na wyznanie, narodowość, poglądy i obyczaje. Przynależność do kręgu społeczeństw cywilizowanej Europy zobowiązuje do uniwersalnego, odwiecznego szacunku dla majestatu śmierci.
Agniesiurka
Agniesiurka2 lata temu
Miejsce warte odwiedzenia.
Łukasz Świetlik
Łukasz Świetlik2 lata temu
Niezwykłe miejsce.Magiczne i mistyczne zarazem
Jarosław Chruścicki
Jarosław Chruścicki2 lata temu
Bardzo dobrze zachowany cmentarz żydowski (kirkut) założony prawdopodobnie już w XVwieku na wzniesieniu nazywanym Żydowską Górą. Zachowało się wiele nagrobków (macew), w dość dobrym stanie, z widocznymi napisami. Klimatyczne, trochę mroczne miejsce porośnięte bujną roślinnością i bluszczem.
Sławomir Duda-Klimaszewski
Sławomir Duda-Klimaszewski2 lata temu
Ciekawy, pięknie położony cmentarz. Bardzo dużo macew, sporo śladów po bogatszych rozkradzionych grobach. Zdecydowanie na plus tablice informacyjne - o cmentarzu, społeczności żydowskiej w Skwierzynie czy symbolice na macewach.
Wiesław Zajdel
Wiesław Zajdel2 lata temu
Miejsce robi wielkie wrażenie. Wiele macew to kawałek historii. Polecam.
Staszek
Staszek2 lata temu
Wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. Największy, dobrze zachowany kirkut w woj. lubuskim.
Zalecane lokalizacje