/Masovian Voivodeship/Cmentarz

Cmentarz Mennonitów

05-101 Skierdy, Polska

Cmentarz Mennonitów
Cmentarz
4.6
5 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CR35+HR Skierdy, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Karol Rosiak
Karol Rosiak2 lata temu
Ostatni pogrzeb jaki odbył się na tym cmentarzu to pogrzeb Augusty Kasper, mojej prababci.
Jarek M
Jarek M2 lata temu
To jednak nie jest cmentarz mEnonnicki. Mennonici osiedli na zachód od Nowego Dworu Mazowieckiego, w Kazuniu, Secyminie i dalej aż po Gąbin. Na wschód od NDM zamieszkali ewangelicy luterańscy, przybyli tu w drugiej połowie XVIII wieku z Saksonii i Fryzji. Ich parafia rozciągała się od Nowego Dworu (siedziba parafii) aż po Szamocin, należały do niej cmentarze w Skierdach i w Rajszewie.
Jacek Rajewski
Jacek Rajewski2 lata temu
Do II wojny światowej wieś była zamieszkana przez osadników holenderskich - mennonitów. Przy skrzyżowaniu szosy Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki i ulicy Nadwiślańskiej znajdują się pozostałości cmentarza mennonickiego.
Kim są mennonici. Mennonici – wyznanie chrześcijańskie zaliczane do protestantyzmu powstałe w roku 1539 w Holandii. Jest jednym z nurtów anabaptyzmu, wywodzi nazwę od swego założyciela – Menno Simmonsa.W wyniku prześladowań część wspólnoty mennonickiej opuściła Holandię w 1555 i szukała przyjaznego miejsca do osiedlenia się w całej Europie.
W Polsce mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach w Dolinie Dolnej Wisły oraz w Kazuniu koło Warszawy, na terenach dotychczas niezamieszkanych, dając początek tzw. kolonizacji olęderskiej.
Edmund Belter
Edmund Belter2 lata temu
Pamiątka po ludzię, którzy kształtowali te tereny.
Renata Kacprzak
Renata Kacprzak2 lata temu
Zalecane lokalizacje