/Masovian Voivodeship/Cmentarz

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Radomiu

Kielecka 26-600, 26-612 Radom, Polska

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Radomiu
Cmentarz
4.5
4 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
C438+39 Radom, Polska
radom.luteranie.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Andrzej K.
Andrzej K.2 lata temu
Cmentarz z 1834 roku - jest znakomitą ilustracją patriotycznych postaw mieszkańców Radomia...

Imigranci z Niemiec pojawili się tu po 1831 roku.. i współtworzyli miasto przez 80 lat, do Wojny Światowej. Wielu posiadało wysokie fachowe wykształcenie - techniczne, budowlane, przemysłowe, prawnicze.

Najbardziej znanym z mieszkańców Radomia niemieckiego pochodzenia jest doktor Adolf Tochterman (1892-1955). W latach 1926-1955 był ordynatorem szpitala miejskiego.

W okresie zaborów (XIX wiek) kolonizacja "terenów wschodnich"(leżących w granicach Imperium Rosyjskiego) przybrała dla Berlina formę priorytetową oraz była elementem propagandy narodowej.

Wtedy to pojawiły się (romantyczno-nacjonalistyczne) pojęcia "pangermanizmu" i "Drang nach Osten", które później dały początek usilnej potrzebie zdobycia tzw. „przestrzeni życiowej” dla Niemców.

Cesarstwo Rosyjskie sprzyjało osadnictwo niemieckiemu (z Prus), bo oba państwa były przez 80 lat sojusznikami w Świętym Przymierzu.., a ponadto bez osadnictwa niemieckiego państwo rosyjskie nie znajdowało własnych sposobów na podniesienie swojego poziomu cywilizacyjnego.

W 1915 - gdy Rosjanie zaczęli przegrywać wojnę na froncie z Niemcami -dokonali deportacji mieszkańców miasta pochodzenia niemieckiego w głąb Imperium Rosyjskiego... (choćby po to żeby nie byli werbowani do armii niemieckiej i jej w jakiś sposób nie wspierali).

Skorzystał z tego miejscowy "margines", który - pewnie w poczuciu "patriotyzmu" zdewastował natychmiast cmentarz, włamując się do grobów.

Po II wojnie światowej Niemcy - którzy nie spolonizowali się - ewakuowali się lub byli stopniowo przesiedlani do nowo wytyczonych powojennych granic Niemiec. Cmentarz ewangelicki stał się jakby niczyj....

W 1981 dokonano kolejnej dużej zorganizowanej kradzieży nagrobków, ale sprawców zapewne nie udało się odnaleźć. W każdym razie wystarczy tam wejść by - i dziś - ocenić poziom naszego... "patriotyzmu".

A dziwić się co robią z polskimi grobami na Ukrainie czy na Litwie.....
Glass and metal 1
Glass and metal 12 lata temu
Kultowe miejsce od ponad stu pięćdziesięciu lat
Aleksander Oziewicz
Aleksander Oziewicz2 lata temu
Dokumentalny RADOM
Dokumentalny RADOM2 lata temu
Zalecane lokalizacje