/Masovian Voivodeship/Cmentarz

Cmentarz wojenny

Generała Józefa Bema 310, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki, Polska

Cmentarz wojenny
Cmentarz
4.4
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CMR6+HH Nowy Dwór Mazowiecki, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
__Jarek __
__Jarek __2 lata temu
Nekropolia powstał w 1915 roku. Niestety cmentarz uległ całkowitemu zniszczeniu w 45roku. Na chwilę obecną jest mniej i bardziej udolniej rekonstruowany. Są tu mogiły zbiorowe min. Ofiar Kampanii wrześniowej, ofiar Wojny Bolszewickiej, kwatery wojenne niemieckie z I WŚ oraz drugiej największej bitwy pancernej II WŚ (Pod Wołominen,tak w skrócie bo bitwa ta miała miejsce na długości 50km)w której zginął bratanek . Hermanna Göring ,Heinz Göring. Jest dużo grobów pojedynczych, gdzie rodziny zadbały o wygląd nagrobków oraz groby tak zaniedbane że,wstyd aby żołnierza Polskiego spotkał taki los od strony Państwa... KPINA. Ps. Ogrodzenie cmentarza to drut kolczasty. To chyba jedyny przypadek w Europie a może i na świecie 🤦.
Darkula 777
Darkula 7772 lata temu
Przepięknie zadrzewiony cmentarz wojskowy,fakt trochę przydałoby mu się wskrzesić ducha świetności,bo ma potencjał i mógłby się stać naprawdę wspaniała nekropolią wojskową.Ale nie tracę nadziei ,że tak będzie.
Robert „Rufio” Sawosz
Robert „Rufio” Sawosz2 lata temu
Duży, zalesiony teren. Mnóstwo grobów z różnych okresów wojennych losów Twierdzy Modlin. Kilka ciekawych pomników, wiele fascynujących historii związanych z historią tego miejsca. Warto zwiedzać z przewodnikiem aby poznać pełną historię tego miejsca.
Miroslaw jedrzejczak
Miroslaw jedrzejczak2 lata temu
Cmentarz wojenny w Twierdzy Modlin został założony w okresie wojen napoleońskich. Pierwszymi tutaj pochowanymi była załoga, która broniła Modlina w 1813 roku. W czasie pierwszej wojny światowej na cmentarzu grzebano poległych żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej, w tym Polaków, którzy zginęli, walcząc w mundurach armii zaborczych. W 1920 roku w tym miejscu na wieczny spoczynek udali się żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, a także ci, którzy zmarli w szpitalu wojskowym w Modlinie. Tutaj pochowani zostali również obrońcy Twierdzy Modlin z 1939 roku, a także żołnierze niemieccy z 1939-1944, ponadto wojskowi innych narodowości z różnych armii, którzy polegli na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Cmentarz został całkowicie zniszczony w 1945 roku. W latach 1995-97 częściowo go zrekonstruowano. Odbudowane zostały kwatery żołnierzy polskich z 1920 roku, groby zbiorcze z 1939 roku oraz kwatery żołnierzy armii niemieckiej z lat 1939-44. Cmentarz wojskowy w Twierdzy Modlin wpisany jest do rejestru zabytków.
Szymon
Szymon2 lata temu
Nieduży, ale z duszą. Spoczywają tu żołnierze różnych narodowości. Warto wejść, jak się jest obok Fortu Modlin.

Na pewno opowieść przewodnika dodaje temu miejscu wiele. My trafiliśmy na osobę, która uczestniczyła w pracach na tym cmentarzu. Opowiadał więc z pasją, zaangażowaniem i znajomością tematu.

I na wiosnę jest tutaj mega zielono.
Michal
Michal2 lata temu
Miejsce pełne zadumy. Czuć tutaj historię. Miejsce zadbane, ale chyba przydałoby się trochę renowacji. Wiele grobów jest uszkodzonych. Krzyże żołnierzy w niektórych miejscach pozapadały się. Polecam odwiedzić. Obok lotniska w Modlinie
Arkadiusz Wadas
Arkadiusz Wadas2 lata temu
Historia poległych żołnierzy polskich, rosyjskich, niemieckich i pruskich od czasów przed I wojną światową po II wojnę światową.
Gosia Sz
Gosia Sz2 lata temu
W tym roku byłam pierwszy raz na tym cmentarzu i zrobił on na mnie mega wrażenie- duży zadrzewiony teren z licznymi zabytkowymi mogiłami, pomnikami. Bardzo klimatyczne miejsce - masa żółtych liści leżących wszędzie i spadających z drzew w połączeniu z zabytkowymi grobami sprawiała wrażenie tajemniczego parku niczym ze snu. Warto odwiedzić i zapalić światełko poległym żołnierzom
Zalecane lokalizacje