/Podlaskie Voivodeship/Cmentarz

Cmentarz Żydowski

16-080 Tykocin, Polska

Cmentarz Żydowski
Cmentarz
3.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
6Q35+W8 Tykocin, Polska
cmentarze24.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Anna Romanowska
Anna Romanowska2 lata temu
Tak zapuszczone i zarośnięte, że nie udało mi się dotrzeć na miejsce. Myślałam, że to niewykoszona łąka i nie zawałam sobie sprawy, że jestem prawie na miejscu. Szkoda, że wcześniej nie przeczytałam opinii o tym miejscu.
CoCoLiNo
CoCoLiNo2 lata temu
Miejsce ciekawe ale mocno zaniedbane. Mimo tego warto zobaczyć.
Jarek Lug
Jarek Lug2 lata temu
Tyle zostało z cmentarza żydowskiego w Tykocinie. Prze wyjściu na cmentarz jest tabliczka z kodem QR z informacjami o cmentarzu. Najwięcej macew jest na niewielkim wzniesieniu.
Paweł Halczuk
Paweł Halczuk2 lata temu
Jak inni wspominało, brak tablic. Trafić jednak łatwo - od synagogi cały czas prosto. Same macewy raczej w niezbyt dobrym stanie.
Ania Kowalska
Ania Kowalska2 lata temu
Wielki smutek, że cmentarz jest w tak opłakanym stanie. Prosiłoby się, żeby władze miasta zadbał o zabezpieczenie tego, co po cmentarzu zostało. Cześć rozgrabiona, część w ziemi... Jak można doprowadzić do takiego stanu i nic z tym nie robić...przecież abstrahując od powagi miejsca to turyści przyjeżdżają tutaj dla zamku, dla starej architektury i żydowskiej kultury...
Piotr Masiulaniec
Piotr Masiulaniec2 lata temu
Smutno patrzeć na tak zaniedbany kirkut....
Mariusz Dallemura
Mariusz Dallemura2 lata temu
Cmentarz jest ogrodzony od drogi płotem betonowym, a więc zwierzaki tam nie łażą. Trawa przystrzyżona, widać że ktoś o to dba. Samych macew nie jest za dużo. Brakuje również jakiejś tablicy informacyjnej, bo ciężko trafić na cmentarz.
Gineveh Good Food
Gineveh Good Food2 lata temu
Aż żal patrzeć jak bardzo zdewastowany jest ten cmentarz. Smutno robi się na myśl, że setki nagrobków zostały stąd zabrane i użyte np. do budowy chlewu przez lokalnych mieszkańców. Obecnie na dużym, ogrodzonym murem placu, spod trawy wystają resztki tej nekropolii, w pierwszym momencie ciężkie do zauważenia, gdy stoimy w bramie cmentarza. Szczególnie jest to smutne patrząc na historię Tykocina, drugiej co wielkości (po krakowskiej) gminie żydowskiej przed IIWW, kiedy to żydowscy mieszkańcy stanowili 50% ogółu populacji miasta. W lecie 1941r Niemcy najpierw wyprowadzili z miasta, wymordowali i zakopali (często żywcem) prawie wszystkich Żydów, a w kolejnych latach wywieźli do obozu także dużą część reszty mieszkańców.
Zalecane lokalizacje