/Subcarpathian Voivodeship/Kościół

Cerkiew Przemienienia Pańskiego

38-535 Siemuszowa, Polska

Cerkiew Przemienienia Pańskiego
Kościół
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
H8W6+XV Siemuszowa, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Camper4Life
Camper4Life2 lata temu
Zjawiskowe miejsce, zachwycające wnętrze,byliśmy na pasterce, bardzo miły ksiądz
Kris Acki
Kris Acki2 lata temu
Nie byłem w środku bo akurat msza była, ale z zewnątrz bardzo ładna cerkiew. Parking przed samą cerkwią. Kawałek dalej na wzgórzu fajny stary ( z nazwy) cmentarz.
Przemek Polanski
Przemek Polanski2 lata temu
"Cerkiew została wzniesiona w 1841. Cerkiew należała do parafii greckokatolickiej w Tyrawie Solnej. Od 1946 filialny kościół rzymskokatolicki pw. Chrztu Pańskiego, remontowany w 1978". Cyt.z Wikipedii. Jadąc od Tyrawy Solnej w kierunku Tyrawy Wołoskiej należy skręcić w prawo. Cerkiew znajduje się na wzgórzu.
Stefan Tymaczkowski
Stefan Tymaczkowski2 lata temu
Bardzo lubię odwiedzać to miejsce. Cerkiew jak dwie sąsiednie w Tyrawie Solnej i Hołuczkowie bardzo podobne. Tutaj jest jednak coś co odróżnia ją od innych. To wspaniałe położenie z widokiem na Suwałę i całe pasmo gór Słonnych, a także bocianie gniazdo, do którego można dosłownie zaglądnąć, z dużym obiektywem. Wokół tylko wspaniałe karpackie łąki i mały cmentarz na szczycie wzniesienia. Najpiękniej jest tutaj jesienią, gdy cała okolica mieni się w słońcu wszystkimi odcieniami ciepłych kolorów, co daje niesamowity kontrast z bławatkowym kolorem nieba.
Zbigniew Sabat
Zbigniew Sabat2 lata temu
Cerkiew, dziś kościół - zachwyca wystrojem i bogatym uposażeniem,
zadbana, odrestaurowana. Perełka na Szlaku Architektury Drewnianej.
Na życzenie może być udostępniona do zwiedzania - za co też dziękujemy. Polecamy. Ładnie położony cmentarz, otoczony troską.
Kazimierz B
Kazimierz B2 lata temu
Cerkiew została wzniesiona w 1841. Cerkiew należała do parafii greckokatolickiej w Tyrawie Solnej. Od 1946 filialny kościół rzymskokatolicki pw. Chrztu Pańskiego, remontowany w 1978.Cerkiew prezentuje typ budownictwa ludowego w duchu klasycystycznym z wyraźnymi pierwiastkami latynizacji przejawiającymi się w nawiązaniu do tradycyjnego nurtu architektury sakralnej okresu józefińskiego. Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, dwudzielny, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, nakryty dwukalenicowym dachem zwieńczonym baniastym hełmem. Od zachodu do cerkwi dobudowana jest szkieletowa wieża nakryta dachem namiotowym, również z hełmem. W przedłużeniu prezbiterium murowana zakrystia.

Wewnątrz zachował się klasycystyczny ikonostas z II połowy XIX wieku, na ścianach babińca i nawy znajduje się polichromia figuralna Piękna - podobnie jak wszystkie inne,,,,,,
Karol Bereźnicki
Karol Bereźnicki2 lata temu
Ładna cerkiew na malowniczym wzgórzu.
Jacek Yaco
Jacek Yaco2 lata temu
Czarujące miejsce, pełna majestatu atmosfera. Gorąco polecam.
Zalecane lokalizacje