/Subcarpathian Voivodeship/Kościół

Cerkiew pw. Przenajświętszej Bogurodzicy

Bonarówka, Polska

Cerkiew pw. Przenajświętszej Bogurodzicy
Kościół
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
QQXX+JG Bonarówka, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
KALANG
KALANG2 lata temu
Bonarówka to wieś leżąca na uboczu a w niej drewniana cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej z I połowy XVII wieku. Została zbudowana jako cerkiew trojdzielna i trzykopułowa ale świątynię gruntownie przebudowano w 1841 roku. Była zamknięta, przed nią duży parking utwardzony. Jest zaraz przy drodze.
Rafal Puzio
Rafal Puzio2 lata temu
Pierwotna cerkiew wzmiankowana w 1805. Obecna zbudowana w 1841 (być może rok 1841 do data gruntownego remontu świątyni; niektóre elementy, w szczególności prezbiterium mogą być starsze). Przebudowana w 1970.
Waldek CZ
Waldek CZ2 lata temu
Można by powiedzieć że typowa cerkiew beskidzka...z formy wręcz identyczna jak cerkiew w Bałuciance.
Dobrze oznakowana, opisana, widoczna z drogi z dobrym parkingiem.
W sumie chyba nawet miejscowi /kupę lat mieszkałem w Krośnie/ nie za bardzo mają świadomość że taka perełka jest praktycznie za miedzą;)
Szkoda tylko że cerkiew - obecnie kościół - był zamknięty w sobotę...podobno wnętrze robi wrażenie;)
Kazimierz B
Kazimierz B2 lata temu
Świątynia zadbana, stoi w ciekawym i pięknym miejscu Pierw­sza cer­kiew ist­nia­ła tu­taj już w 1460 r. Pa­ra­fia unic­ka ery­go­wa­na zo­sta­ła w 1630 r. W tym cza­sie wy­bu­do­wa­no no­wą cer­kiew. Naj­star­szą czę­ścią cer­kwi jest sank­tu­arium z pro­the­sis (o­bec­nie za­kry­stia pół­noc­na) i część zrę­bu ścian nawy (z por­ta­lem pół­noc­nym) wznie­sio­ne praw­do­po­dob­nie jesz­cze w XVII w. Wów­czas cer­kiew by­ła trój­dziel­na, trój­ko­pu­ło­wa. Bu­dy­nek grun­tow­nie prze­kształ­co­no w 1841 r. Wy­dat­nie skró­co­no (od stro­ny zach.) sank­tu­arium i pro­the­sis. Kor­pus na­wo­wy prze­dłu­żo­no ku wscho­do­wi i za­cho­do­wi, na­kry­wa­jąc go stro­pem de­sko­wym z fa­se­tą. Do­bu­do­wa­no za­kry­stię po­łu­dnio­wą oraz kruch­tę przed por­ta­lem pół­noc­nym nawy. W koń­cu XIX w. do nawy do­sta­wio­no (od za­cho­du) słu­po­wą wie­żę kry­ją­cą ba­bi­niec. Wte­dy praw­do­po­dob­nie za­sza­lo­wa­no pół­noc­ny por­tal na­wo­wy i wznie­sio­no kruch­tę.
Kasia
Kasia2 lata temu
Msza św.w każdą niedzielę o godz.9.30 Warto zobaczyć tą przepiękną zabytkową świątynie ...❤Byłam więc polecam☺
Janusz Gonet
Janusz Gonet2 lata temu
Piękne miejsce, cudne krajobrazy
Kroczyk
Kroczyk2 lata temu
Ok
Jola Wit
Jola Wit2 lata temu
Położona w urokliwym miejscu. Warto zobaczyć.
Zalecane lokalizacje