/Lower Silesian Voivodeship/Cmentarz wojskowy

Cmentarz Oficerów Radzieckich

aleja Karkonoska 36, 53-015 Wrocław, Polska

Cmentarz Oficerów Radzieckich
Cmentarz wojskowy
4.2
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
3283+7H Wrocław, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Adam O.
Adam O.2 lata temu
Główne wejście na Cmentarz Oficerów Radzieckich. Na cokołach znajdują się armaty ZiS-3. Co warto dodać - jest to autentyczny sprzęt z walk o Festung Breslau, po wojnie odrestaurowany wizualnie i przeniesiony do miejsca gdzie stoi po dziś dzień.
Miejsce z historią, warte odwiedzin.
SMS Social Media Support
SMS Social Media Support2 lata temu
Cmentarz Oficerów Radzieckich we Wrocławiu – wojenna nekropolia oficerów radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób odniesionych w czasie oblężenia Wrocławia w roku 1945. Pochowano tu 763 radzieckich oficerów, w tym 69 nieznanych z imienia i nazwiska. Aktuaonie cmentarz ma status nieczynnego co oznacza, że już nie dokonuje sie tutaj pochówków.
Na dośc sporej powierzchni 5,3h poczywają polegli żołnierze. Zadbane alejki, dobrze utrzymane sektory i jednakowe nagrobki.
Przy bramie północnej stoją na podwyższeniach dwa czołgi,ktore sa tutaj najciekawszym punktem :)
Michal Soldat
Michal Soldat2 lata temu
Do usuniecia, zaorania i teren na sprzedaz! Ich haslo historyczne nie zmiennie brzmi: „Tam, gdzie jestem ja - tam jest Rosja!“ Cala historia Polski - to szereg inwazji Rosjan na nasz kraj. Nie bedziemy tu mówili o rozbiorach. Wystarczy wspomniec barbarzynska nawale rosyjskich bolszewików w roku 1920 i perfidne „wyzwolenie" wschodnich województw Polski w 1939, a nastepnie „czyszczenie" okupowanych terenów od Polaków, wyslanie ich na Sybir i do Kazachstanu. Przypomnijmy tez o bestialskim zabiciu co najmniej 22 000 polskich oficerów i pracownikow sluzb w Katyniu, powtórnym „wyzwoleniu" Polski przez wojsko sowieckie, krwawej dzialalnosci radzieckiego NKWD w latach 1945-1947 na terenie okupowanego kraju i pózniejszym wprowadzeniu prorosyjskiego rezimu komuny. Do dzis nic sie nie zmienilo w zbrodniczej polityce Rosji, wypelnionej nienawiscia, zlosliwoscia i perfidnym kamstwem wobec Polski, Ukrainy, krajów baltyckich i calego swiata. Klamstwo zawsze bylo, jest i bedzie glównym argumentem tego pañstwa, które podczas swego istnienia nie dotrzymalo zadnej umowy miedzynarodowej - oprócz jednej: paktu Ribbentrop-Molotow. Z tego powodu tak waznym dla owego agresywnego narodu jest wyrazne zaznaczenie swojej obecnosci na terenach innych krajów, zwlaszcza w postaci symboli - symboli znaczacych, pokazujacych wielkosc imperium, majacych wywolywac swoista adoracje wobec wielkiej potegi historycznie terrorystycznego monstrum. Dlatego Rosjanie, by propagowac swoje drapiezne, aroganckie, zbrodnicze idee, postawili czolgi i armaty (wykorzystujac nie tylko cmentarze) w wielu krajach swiata.
Anita Pitura
Anita Pitura2 lata temu
Ciekawe miejsce na niedzielny spacer. Bardzo zadbane.
Ka Fa
Ka Fa2 lata temu
Dobrze, że to miejsce pochówku jest tak dobrze utrzymane i zadbane. Cieszy że zakusy "polityków" nie dotknęły tego miejsca. Warto przejść się alejkami, poczytać nazwiska, stopnie wojskowe i wiek pochowanych żołnierzy, których wojna i los zmusiły walczyć.
Tomasz Gornas
Tomasz Gornas2 lata temu
Ogromny teren. Oczywiście można po nim przejść i tyle. Ale warto się zatrzymać i spojrzeć na płyty nagrobne, zobaczyć w jakim wieku zginęli ci bardzo mlodzi ludzie. No zginęli, ale w imię czego, kogo? Warto znać historię i nie dzielić nikogo na dobrego i złego.

Cmentarz jest niesamowicie dobrze zadbany. Na równie niesamowitą pochwałę zasługuje fakt, że ta wojskowa nekropolia jak i inne na których pochowani są ludzie innych narodowości, są tak dobrze chronione i strzeżone przez stronę polską.
Sławomir Rokosz
Sławomir Rokosz2 lata temu
Cmentarz ten powstał w latach 1945-1947 na powierzchni 5,3 ha , a jego budową w pierwszej fazie zajęły się wyspecjalizowane pododdziały radzieckie. Pierwsze pochówki pochodzą jeszcze z okresu walk o Festung Breslau. W trakcie 3-miesięcznego oblężenia miasta 6 Armia generała Głuzdowskiego poniosła ciężkie straty. Poległo około 8.500 żołnierzy i oficerów. W trakcie walk zorganizowano 8 cmentarzy wojskowych na opanowanych przez wojska radzieckie peryferyjnych dzielnicach Wrocławia. Cmentarz na Partynicach z założenia od początku miał być cmentarzem oficerskim, na pozostałych pochowano ciała podoficerów i żołnierzy. Na cmentarzu tym pochowano 694 oficerów znanych z nazwiska, 69 nierozpoznanych oraz dwóch oficerów niemieckich służących w oddziałach wasalnego wobec Armii Czerwonej Komitetu "Wolne Niemcy" (Horsta Vitehla i Jozefa Wagnera). Po raz pierwszy oddziały te zostały użyte bojowo właśnie w walkach o Wrocław i poniosły ciężkie straty. Specjalnym nagrobkiem , olbrzymią monumentalną Glorietą (projektu R.Felińskiego - 1947 r.) usytuowaną w centralnej części cmentarza uhonorowano trzykrotnego bohatera Związku Radzieckiego płka Iwana Połbina strąconego nad Wrocławiem w lutym 1945 roku. Obok monumentu , na wydzielonym polu pochowano dwóch innych bohaterów ZSRR, ich nagrobki wyróżniają się przede wszystkim staranniejszym wykonaniem oraz materiałem (czarny granit). Wszystkie pozostałe nagrobki wykonano z elementów betonowych i są one jednolite. Cmentarz posiada trzy wejścia. Południowe i północne są ozdobione parami czołgów stojących na wysokich betonowych monumentach, wejście zachodnie, w założeniu mające być wejściem centralnym ozdabiają dwie armato-haubice. Wszystkie te elementy uzbrojenia były bojowo użyte w walkach o Wrocław, zaś czołgi zostały zniszczone podczas szturmu śródmieścia miasta. Oprócz tego na cmentarzu znajduje się kilka monumentów wykonanych z betonu sławiących czyny synów Związku Radzieckiego. Cmentarz jest starannie utrzymany przez władze państwowe i odpowiednie komórki Urzędu Miejskiego Wrocławia
Tomasz Młodecki
Tomasz Młodecki2 lata temu
Główna brama do cmentarza. Duże wrażenie armaty robią oczywiście dla dzieci.
Zalecane lokalizacje