/Lublin Voivodeship/Cmentarz wojskowy

Cmentarz z I Wojny Światowej

Borów-Kolonia, Polska

Cmentarz z I Wojny Światowej
Cmentarz wojskowy
3
2 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
46G5+6M Borów-Kolonia, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Elżbieta Kędzierska
Elżbieta Kędzierska2 lata temu
Cmentarz bardzo ciężko znaleźć latem i wczesną jesienią wśród leśnych chaszczy. Brak jakichkolwiek informacji o lokalizacji, a na miejscu brak nawet tabliczki z oznaczeniem cmentarza. We wrześniu nie było szans aby dostać się na jego całą powierzchnię, leżące powalone drzewa, gałęzie, chaszcze nie do przebycia. Miejsce naprawdę bardzo ciekawe, ale za jego stan powinnam dać 1 gwiazdkę. Wielki wstyd i kompromitacja dla gm. Chodel.
Kazimierz Kuśmierz
Kazimierz Kuśmierz2 lata temu
Warto odwiedzić ten cmentarz.
Marcin Dąbrowski opisuje go tak:
"Borów, gm. Chodel, pow. Opole Lubelskie
Cmentarz wojenny.
Zachowany. Usytuowany na południe od dawnego folwarku Borów, na wzgórzu, w sąsiedztwie lasu. Założony na planie pros­tokąta o wym. 60 na 54 m. Znajduje się tu 28 mogił zbiorowych (w tym 24 podłużne mogiły-kopce o wym. 7 na 2 m). Otoczony rowem. Do pierwotnej obsady cmentarza należą kilkudziesięciolet­nie okazałe lipy (na obrzeżu) i dęby (na obrzeżu i wewnątrz obie­ktu). Największy dąb rośnie w środkowym punkcie cmentarza. Teren pomiędzy mogiłami zarośnięty samosiewami. W ewidencji austro-węgierskiej cmentarz figuruje jako „Soldatenfriedhof nr 160 Borów". Spoczywa tu około 480 żołnierzy austro-węgierskich (m.in. z 13 krakowskiego pułku piechoty) i około 140 żołnierzy rosyjskich, poległych w 1914 r., a ponadto co najmniej 19 żołnie­rzy austro-węgierskich (z 15, 31 i 32 węgierskich pułków piechoty Honved, z 4 bośniacko-hercegowińskiego, 9 i 10 przemyskiego pułku piechoty oraz z 5 batalionu saperów) i 3 żołnierzy rosyj­skich z 1915 r. (zapewne zmarłych od ran na przełomie lipca i sierpnia)"
Źródło: Marcin Dąbrowski, "Cmentarze wojenne z lat I Wojny Światowej w dawnym województwie lubelskim", Lublin, Wydawnictwo Naukowe KUL 2004 r., s. 79
Na cmentarzu znajduje się również upamiętnienie żołnierzy AK, NSZ, WIN i dwie mogiły partyzantów
Zalecane lokalizacje