/Subcarpathian Voivodeship/Cmentarz wojskowy

Słowacki Cmentarz Wojenny

38-500 Załuż, Polska

Słowacki Cmentarz Wojenny
Cmentarz wojskowy
4.3
4 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
G7MM+6R Załuż, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Piotr Kutiak
Piotr Kutiak2 lata temu
Cmentarz na stokach Bukowiny. Pochowano na nim żołnierzy słowackich, którzy wraz z Wermachtem w czerwcu 1941 r. forsowali tzw. Linii Mołotowa. Był to batalion Rychłej Skupiny. 27 czerwca oddział został ostrzelany z dwóch sowieckich bunkrów. Wymiana ognia trwała półtorej godziny i pochłonęła wiele ofiar, które pochowano na w/w wzgórzu. Spoczęli tu także polegli w bitwie z 3 lipca 1941 r. pod Leskiem oraz ciężko ranni, którzy zmarli w szpitalach w Krośnie i Sanoku. Ostatni spoczynek znaleźli tu żołnierze słowaccy, którzy utonęli w czasie powodzi w Stryju. W 1941 r. na cmentarzu znajdowało się 39 grobów.
Ciekawostką jest fakt, iż po Słowackim Powstaniu Narodowym (29 VIII -28 X1944) słowaccy żołnierze walczyli w 1 Armii Czechosłowackiej utworzonej przy pomocy ZSRR. Mogiła ośmiu powstańców znajdowała się w Woli Sękowej, na prywatnej parceli. Słowacy ekshumowali swych rodaków na wspomniany cmentarz w Załużu. Można pokusić się dziś o komentarz, że spoczywają tu żołnierze, którzy walczyli po stronie III rzeszy Niemieckiej i Związku Radzieckiego. Cmentarz został odnowiony dzięki działaniom władz gminy i Powiatu Sanockiego.
Waldek CZ
Waldek CZ2 lata temu
Pamiętam czasy gdy znalezienie go graniczyło z cudem. Znajomym mówiłem że jest nad tartakiem a przed przystankiem PKS. Dziś widzę że wygląda wreszcie godnie /a nie jak leśne rumowisko/...szkoda tylko że nie ma na nim krzyży które jeszcze w latach 90 były na resztkach nagrobków. Czyżby...jako że były żelazne...komuś sie "przydały"?
Ma Ko
Ma Ko2 lata temu
Wikipedia:
Bykowce,
17 września 1939 ta części powiatu sanockiego dostała się pod okupację radziecką. W roku 1940 majątek ziemski przekształcono w kołchoz "im. 17 września". Wzdłuż drogi do wsi po jej lewej stronie ustawiono bunkry na tzw. linii Mołotowa, których ruiny stoją do dziś. W czerwcu 1941 wieś została zdobyta przez wojska niemiecko-słowackie. Na skraju wsi znajduje się cmentarz żołnierzy słowackich poległych podczas potyczki z Armią Czerwoną w 1941 roku. Cmentarz został otwarty przez ówczesnego prezydenta Słowacji ks. Jozefa Tiso.
Izydor Podkanski
Izydor Podkanski2 lata temu
Historyczne miejsce dla Polaków i Słowaków
Zalecane lokalizacje