/Greater Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej

63-421 Antonin, Polska

Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej
Kościół katolicki
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
GV84+MG Antonin, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Krzysztof G
Krzysztof G2 lata temu
Kościół jest otwierany wyłącznie na msze w niedzielę o 8.30. Niestety dowiedzieliśmy się o tym później to jest w niedzielę po 9. Mieszkaliśmy w hotelu w Palacu Radziwiłłów kilkaset metrów od kościoła. Trzeba przejść przez drogę. Będąc w sobotę przy kościele. Nie widzieliśmy na drzwiach żadnej informacji, a drzwi zamknięte. Chcieliśmy zobaczyć mauzoleum rodziny Radziwiłłów. Kościół jest ceglany o ciekawej konstrukcji. Obok tj. po lewej stronie i z tyłu groby kilkunastu osób, większości z rodziny Radziwiłłów. Później dowiedzieliśmy się że Michał Radziwiłł zwany Rudym, chciał wyrzucić większość swojej rodziny pochowanej w mauzoleum z tego miejsca, a groby to konsekwencja jego czynów. Nie udało mu się to do końca, stąd mauzoleum pozostało. Podobno jest zaniedbane i nieposprzątane. Obok kościoła jest tablica informacyjna pokazująca zdjęcie mauzoleum,. Niestety na ulicy została wyrzucona cała sterta kaczych łap, która wydzielała paskudny zapach.
Włodek
Włodek2 lata temu
Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie. Budowę jako kaplicy grobowej książąt Radziwiłłów prowadzili synowie księcia Antoniego Bogusław i Wilhelm. W tym rodzinnym mauzoleum i obok niego spoczywają członkowie jednego z najstarszych i najpotężniejszych rodów arystokratycznych Europy i spokrewnionych z nimi innych rodów oraz zaprzyjaźniony z nim generał Peter Frank. 29 sierpnia 1838 r. roku odbył się pogrzeb siedmiu osób z rodziny książąt Radziwiłłów. We wnętrzu kościoła znajdują się: bogato zdobiony dekoracją w stylu bizantyjskim portyk pochodzący prawdopodobnie z XII wieku, sprowadzony z Włoch: witraż z MB Ostrobramską, który zapoczątkował jej kult w zachodniej Polsce: wizerunek MB Nieustającej Pomocy sprowadzony z Włoch, który zapoczątkował jej kult w całej Polsce: popiersie zmarłej w 1834 r. Elizy Radziwiłłówny: tablica upamiętniająca pochodzącego z Antonina majora Władysława Wawrzyniaka, powstańca wielkopolskiego zamordowanego w Katyniu. Miejsce niedostępne do zwiedzania. Warto podjechać i zobaczyć. Polecam.
Zbigniew Gołaś
Zbigniew Gołaś2 lata temu
Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, projektu Johanna Haberlina (ucznia Karla Friedricha Schinkla), wybudowany w latach 1835 - 1838 jako kaplica grobowa Radziwiłłów, w stylu neoromańskim. We wnętrzu przyozdobiony, opartymi na czterech marmurowych kolumnach, trzema łukami z białego marmuru, bogato ornamentowany dekoracją w stylu bizantyjskim, według tradycji sprowadzonych z Włoch. Dwie późno gotyckie rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty pochodzące z początku XVI w. Znajduje się tutaj również popiersie zmarłej w 1834 roku Elizy Radziwiłłówny, wykonane z gipsu. Szkoda, że to piękne miejsce nie jest na codzień do obejrzenia.
Danuta Kubacka
Danuta Kubacka2 lata temu
Antonin, pięknie położony kościołek, a środek prześliczny, jest nawet krypa podziemna....nie byłam zabrakło czasu, ale polecam
Yetino
Yetino2 lata temu
Kościółek w Antoninie kryje w środku wiele niespodzianek, choć z zewnątrz nie wyróżnia się niczym wyjątkowym od tego typów obiektów sakralnych. Jednak wnętrze Kościółka zachwyca wystrojem i urzeka swoja atmosfera. Piękny ołtarz i niecodzienny układ nawy głównej. Przy głównej nawie zaraz po wejściu w podłodze znajduje się otwór - wejście do krypty gdzie znajdują się groby tutejszych żyjących w ubiegłym stuleciu familii Radziwiłów. Miejscowi przewodnicy opowiadają bardzo ciekwawe historie, jednak trzeba trafić na konkretna okazje kiedy krypty można zwiedzić. Kościółek ubogaca atrakcyjność Antonina jako miejsca godnego uwagi w tej części Wielkopolski.
Skajper
Skajper2 lata temu
Ładny kościół, podczas 60 Rajdu Chopinowskiego była możliwość zwiedzenia krypty kościoła. Msza święta jest tu o 9.
Rafal Puzio
Rafal Puzio2 lata temu
Kościół neoromański, dawniej kaplica grobowa, wybudowano w latach 1835-1838.
Krzysztof Wojtkowiak
Krzysztof Wojtkowiak2 lata temu
Fajna i kameralna kaplica z ciekawą historią i wystrojem.
Zalecane lokalizacje