/Greater Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Wojciecha

Cysterska 4, 64-234 Kaszczor, Polska

Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Wojciecha
Kościół katolicki
4
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
X556+9J Kaszczor, Polska
+48 65 549 90 89
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Gosia Lazorko-Janska
Gosia Lazorko-Janska2 lata temu
Powstanie kościoła pw. św. Wojciecha w niewielkiej wsi Kaszczor wiążą się z zakonem cystersów, który zaistniał na tym terenie w II poł.XIIw. W 1290r. przenieśli oni klasztor do pobliskiego Wielenia, a kościół przekazali parafii. W 1600 r. wzniesiony w tej samej lokalizacji nowy, drewniany kościół, a w latach 1764-75 na jego miejscu, wybudowano kolejny, który dotrwał do dziś. Kościół jest późnobarokowy o bryle zwartej, złożonej z prostopadłościanów. Nawa główna jest trójprzęsłowa. Ostatnie przęsło, szersze i dłuższe, tworzy rodzaj transeptu. Przylega do niego jednoprzęsłowe, zamknięte trójbocznie prezbiterium. Po jego bokach znajdują się prostokątne przybudówki zakrystii i kaplicy, których zewnętrzne ściany łączą się ze ścianami szerszego przęsła nawy. Od wschodu do nawy przylega kwadratowa wieża z dobudówkami na tym samym rzucie, wysuniętymi przed lico bocznych elewacji nawy, które mieszczą kostnicę i kolistą klatkę schodową prowadzącą na chór muzyczny. Do wieży przylega, na jej osi, prostokątny przedsionek, przez który prowadzi główne wejście do kościoła.
Kościół wybudowano z cegły, elewacje nie są otynkowane. Dachy nad nawą, prezbiterium i przedsionkiem są pokryte dachówką. Hełm wieży i sygnaturka - blachą miedzianą. Wnętrze jest jednonawowe, z trójprzęsłową nawą i jednoprzęsłowym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z czasu jego budowy i jest wykonane w stylu barokowo-klasycystycznym. Ołtarze główne i boczne są architektoniczne. W polu środkowym ołtarza głównego znajduje się krucyfiks z XVIIw. A po bokach umieszczono rzeźby św. Józefa i św.Jana Chrzciciela. Całość otoczona ceglanym murem, w którym są bramy i furty wejściowe. Teren przykościelny był kiedyś cmentarzem. Zachowały się na nim pojedyncze nagrobki empirowe z początku XIXw.
Szymon Kurasiński
Szymon Kurasiński2 lata temu
Jeden z wielu kościołów na szlaku cysterskim. Parking jest, furtka otwarta, warto się zatrzymać 😉
Barbara Wasielewska
Barbara Wasielewska2 lata temu
Piękny kościół, jednak okalający go mur zaniedbany, a jego remont nie potrzebuje dużego nakładu finansowego.
Karol Olszewski
Karol Olszewski2 lata temu
Piękny Kościół Parafialny
Володимир Шевців
Володимир Шевців2 lata temu
(Przetłumaczone przez Google) Piękny stary kościół, ponad 300 lat historii, stan na czerwiec 2021 r. w stanie odrestaurowania.

(Wersja oryginalna)
Гарний старий костел,більше 300 років історії,станом на червень 2021р. в стані реставрації.
Andrzej W
Andrzej W2 lata temu
Piotr Janiak
Piotr Janiak2 lata temu
Marek Gembiak
Marek Gembiak2 lata temu
Zalecane lokalizacje