/Greater Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Bazylika Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa

Kapłańska 12, 64-500 Szamotuły, Polska

Bazylika Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
JH6G+RJ Szamotuły, Polska
kolegiata.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 7–19
Wtorek: 7–19
Środa: 7–19
Czwartek: 7–19
Piątek: 7–19
Sobota: 7–19
Niedziela: 7–19
Napisz recenzję
Zbigniew Gołaś
Zbigniew Gołaś2 lata temu
Najcenniejszy zabytek Szamotuł. Piękna kolegiata, którą Papież Franciszek podniósł do godności bazyliki mniejszej. Wzniesiona w latach 1423-1431. Na uwagę wewnątrz bazyliki zasługuje gotycki krucyfiks umieszczony na tęczowej belce. Dalej: renesansowy nagrobek Jakuba Rokossowskiego, obraz" Zdjęcie z krzyża ", wieczna lampa, cudowny obraz MB Pocieszenia Szamotuł Pani oraz spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego. Zachęcam do odwiedzin.
Piotr golfinski
Piotr golfinski2 lata temu
Przy okazji byłem w tym miejscu Szamotułach stare nie naruszony obraz starego miasta warto odwiedzić Kościół
Kamil Słomiński (p3run)
Kamil Słomiński (p3run)2 lata temu
Wspaniała, zabytkowa Bazylika w centrum miasta. Polecam wszystkim, którzy przejeżdżają przez miasto, a także przyszłym małżonkom ;) w kościele w chwili obecnej są robione organy, które po ukończeniu jeszcze bardziej "uatrakcyjnią" kolegiatę.
Zygmunt Borowski
Zygmunt Borowski2 lata temu
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach jest jednym z wielu Sanktuariów Matki Bożej Pocieszenia w Archidiecezji Poznańskiej, otrzymał tytuł i godność bazyliki mniejszej.
Jest kościołem gotyckim zbudowany w 1 połowie XV wieku i jednym z najcenniejszych obiektów architektury gotyckiej w Wielkopolsce. Został zbudowany w latach 1423–1431 w miejscu dawnego kościoła. Kościół był kilkakrotnie rozbudowany i przebudowywany w XVI wieku, a następnie również w XVII i XIX wieku. W czasie reformacji kolegiata należała od 1569 roku do luteran, a od 1573 roku do braci czeskich. Od 1594 roku kościół wrócił we władanie katolików. W 1666 roku w kościele umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. W okresie II Wojny Światowej, od października 1941 roku wojska niemieckie rozpoczęły grabież kolegiaty. Skradziono między innymi dzwony z kurantami, obraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny z ołtarza głównego oraz płytę nagrobną z XVI wieku. Kościół ponownie oddano wiernym po wyzwoleniu miasta, 27 stycznia 1945 roku. W roku 1952 odnowiono wnętrze kościoła.
Julija KA
Julija KA2 lata temu
Kościół jest nie zwykły. Powstał w kilka etapów, jest oparty na planie prostokąta, ma formę trójnawowej bazyliki. Ma 47m. długości, 24m. szerokości, 20m. wysokości.. Posiada witrażowe okna, jest płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego. Murowana świątynia pamięta jedną z mieszkanek miasta, zwaną czarną księżniczką z Szamotul - Halszkę z Ostrogskich. Kościół w 2014r. został wyróżniony oraz przyznali mu tytuł bazyliki mniejszej.
Zabiegany Kris
Zabiegany Kris2 lata temu
Bardzo ładny kościół, weszliśmy zobaczyć i się pomodlić przechodząc ścieżka obok, nie żałujemy miejsce warte odwiedzenia, wystrój piękny
Robert Q. Harc Zyk
Robert Q. Harc Zyk2 lata temu
Piękny, bardzo duży kościół, jakiego nie powstydziłoby się nawet dużo większe miasto.
Julka Art
Julka Art2 lata temu
Piękna, majestatyczna w pobliżu cmentarz z zabytkowymi grobowcami. Warto odwiedzić.
Zalecane lokalizacje