/Greater Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół p.w. św. Floriana w Chodzieży

Kościelna, 64-800 Chodzież, Polska

Kościół p.w. św. Floriana w Chodzieży
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
XWR8+Q8 Chodzież, Polska
florianchodziez.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Henryk Wypyszyński
Henryk Wypyszyński2 lata temu
Mój kościół parafialny. Zadbany, doskonale utrzymany. Na bieżąco prowadzone prace konserwacyjne. Jest po prostu piękny.
Zygmunt Borowski
Zygmunt Borowski2 lata temu
Pierwszy kościół wybudowano w tym miejscu prawdopodobnie w XIII wieku. Nosił wezwanie św. Mikołaja. W drugiej połowie XVI wieku znajdował się w rękach protestantów. Zniszczony przez pożar w 1754 roku został szybko odbudowany. Obecny kościół św. Floriana pochodzi z roku 1755, jest zbudowany w stylu późnobarokowym z zachowaniem murów gotyckich i w takim stanie dotrwał do czasów współczesnych. Był konsekrowany 11 października 1801 roku.
Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. W polu głównym znajduje się nowszy obraz z przedstawieniami Matki Bożej, św. Floriana i św. Mikołaja, a w zwieńczeniu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 2 połowy XVII wieku.
Michał Nowak
Michał Nowak2 lata temu
Fajny kościół tylko zimą jest tam około 5C°
Daniel Otto
Daniel Otto2 lata temu
Historia
Początki kościoła sięgają prawdopodobnie XIII wieku[2]. W drugiej połowie XVI wieku znajdował się w rękach protestantów. Zniszczony pożarem w 1754 r. został odbudowany staraniem Karola Grudzińskiego herbu Grzymała, kasztelana gnieźnieńskiego. Konsekrowany 11 października 1801 r.
Wygląd i budowa
Zewnętrzne ściany są oskarpowane. Późnobarokowe szczyty: wschodni i zachodni zostały rozczłonkowane pilastrami. Pomiędzy pilastrami w niszach konchowych umieszczono drewniane rzeźby świętych. Na szczycie wschodnim znajduje się stiukowe przedstawienie aniołów z monstrancją.
Przy północno-zachodnim narożniku usytuowana jest wieżyczka, w której znajdują się schody prowadzące na chór i poddasze. W 1906 r. odbudowano od zachodu obszerną kruchtę. Kościół jest budynkiem orientowanym z dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Nawa jest czteroprzęsłowa; do wschodniego jej przęsła przylegają kaplice tworząc rodzaj transeptu. Prezbiterium i nawa są pokryte sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Do prezbiterium od strony północnej przylega zakrystia o sklepieniu kolebkowym. Nad nią jest kaplica św. Antoniego otwierająca się do prezbiterium dwiema arkadami, dostępna schodami z kaplicy Świętej Trójcy.
Ołtarz główny pochodzi z XVIII w. W polu głównym znajduje się nowszy obraz z przedstawieniami Matki Bożej, św. Floriana i św. Mikołaja, a w zwieńczeniu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z II poł. XVII w. Kaplice otwarte są do nawy arkadami o łukach koszowych. Ponad łukami arkad znajduje się bogata dekoracja stiukowa w 1755 r. z postaciami Chronosa i anioła oraz z tablicami herbowymi odnoszącymi się do rodzin chowanych pod kościołem i kaplicami. W kaplicach znajdują się drewniane ołtarze wykonane w II poł. XVIII w. Nadstawy ołtarzy w obramieniach rokokowych wolut zostały przyozdobione rzeźbami świętych.
Zwieńczenia ujmują dekoracyjnymi ramami okna z witrażami z początku XX w. Chór muzyczny trójarkadowy posiada na balustradzie dekorację stiukową o motywach rokokowych oraz panoplia z herbami Grzymała Grudzińskich i Poraj Świnarskich. Na ścianie północnej umieszczono epitafium bpa Józefa Cybichowskiego, proboszcza chodzieskiego w latach 1860-1866, z rzeźbą wykonaną przez Wawrzyńca Kaima ok. 1933 r.
Cudowny obraz
Obraz Trójcy Świętej pochodzi z kościoła o tymże wezwaniu, który spłonął wraz z częścią miasta w 1798 roku. Świątynia spłonęła doszczętnie. Ocalał tylko wspomniany obraz, przez co uznano go za cudowny. Jeszcze w XX w. odbywały się pielgrzymki do obrazu, lecz obecnie kult ten zanika.
Organy
Instrument został wybudowany przez Bronisława Cepkę z Popowa k.Wronek w 1958 roku i posiada 25 głosów realnych o charakterze modernistycznym/neobarokowym. Niestety obecnie nie jest używany z powodu licznych awarii. Prospekt bezstylowy z cokołami neobarokowymi.
Robert Górzny
Robert Górzny2 lata temu
Wydaje mi się, że organy kiedyś tam były... podobnie jak śliczne, oryginalne freski na suficie, które jeden z proboszczy zwyczajnie zamalował farbą!!! Gdzie był wówczas konserwator zabytków i o czym myślał ten ksiądz niszcząc taki zabytek???!!!
Michał Kielak
Michał Kielak2 lata temu
6:30, 7:30 dzwony dzwony dzwony. Luuuudzie, już są zegarki, budziki itp. Każdy sobie może ustawić o której chce wstać. Nie trzeba napiżdzac i robić hałas na pół miasta
Mariola Sarbinowska
Mariola Sarbinowska2 lata temu
Mój kościół p. w. Św Floriana w Chodzieży. Kolegiata z dobrym proboszczem który zmienił kościół w piękny zabytek. Złocenia dodały blasku, nowe lampy rozjasniają ołtarze. Teraz"" odnowę"" przechodzi Droga Krzyżowa., też będzie piękna. ZAPRASZAMY DO NASZEJ KOLEGIATY.
Krzysztof Połczyński
Krzysztof Połczyński2 lata temu
Kościół to zabytek ,perełka w koronie
Zalecane lokalizacje