/Kuyavian-Pomeranian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół pw. św. Jakuba

rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń, Polska

Kościół pw. św. Jakuba
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
2J66+FJ Toruń, Polska
+48 56 622 29 24
parafiaswietegojakuba-torun.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Zbigniew K
Zbigniew K2 lata temu
Warte obejrzenia miejsce gdzie odkryto rysunki diabła. Przemiły kustosz znający ciekawostki historyczne. Pan naprawdę jest entuzjastą historii tego miejsca, sam z siebie opowiedział nam historię remontu kaplicy i pokazał miejsca gdzie wyryte są znaki obecności diabła. Polecam
Tadeusz Wójcik
Tadeusz Wójcik2 lata temu
Wspaniały, monumentalny gotycki kościół. We wnętrzu wysublimowana ceglana architektura, kontrastuje z barokowym (przeważnie) wysokiej klasy wyposażeniem.
Białostockie Biuro Nieruchomości
Białostockie Biuro Nieruchomości2 lata temu
W gęstej zabudowie średniowiecznego miasta....i na pierwszy rzut oka może i nie widać jaka to potężna budowla! Gotyk! Piękny. Wyniosły. Majestatyczny!
Jan Kowalski
Jan Kowalski2 lata temu
Dziedzictwo zakonu Krzyżackiego ( który jeszcze istnieje i ma swoją siedzibę w Wiedniu) jak wiele innych budowli na ziemi Toruńskiej. Kościół gotycki ( budowa zaczęła się w okolicy 1300 roku ) z barokowymi elementami wystroju. Za Wikipedią:
Ze względu na charakterystyczną bryłę, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury  basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza - liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół ołtarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica.
Naprawdę polecam wpaść na chwilę przy okazji wizyty w Toruniu żeby zobaczyć tą perełkę architektury. Niby gotyk wiec raczej wszystko dość surowe ale patrząc na bryłę budynku i ceglane detale architektoniczne nabiera się szacunku do średniowiecznych architektów.
Stanisław Kucharuk
Stanisław Kucharuk2 lata temu
Kościół pw św. Jakuba Apostoła znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, przy Rynku Nowomiejskim. Kościół budowano od roku 1309 do XV stulecia. Najpierw prezbiterium, następnie korpus nawowy z wieżą zachodnią. Jeszcze w XIV wieku farą zarządzaly cysterki, potem benedyktynki. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały je benedyktynki, które do XIX wieku zarządzaly świątynią. Odtąd do dnia dzisiejszego jest to kościół parafialny. Charakterystyczna bryła, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardz cenny wystrój wnętrza. Liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół oltarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica. Cudowne miejsce dla duszy i ciała w cudownym miejscu jakim jest Starówka Toruńska. Dodatkowo w tym roku kościół pw. św. Jakuba Apostoła jest kościołem stacyjnym w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Jakubowym, w którym wierzący katolicy mogą na zwykłych warunkach otrzymać odpust zupełny. Kościół ten jest na Szlaku Jakubowym pieszych pielgrzymów prowadzącym do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W bramie muru okalającego kościół na wysokim filarze umieszczona jest figura św. Jakuba Apostoła, który wita każdego wchodzącego na teren i do kościoła. Pod filarem jest w chodniku usytuowana tablica informującą, że jest to część Drogi Świętego Jakuba prowadzącej do jego grobu w Santiago de Compostela. Bardzo wszystkim polecam wstąpić do wnętrza kościoła. Wierzącym w Pana Boga i nie wierzącym. Jego atmosfera, urok i cicza sprzyjają modlitwie i nie tylko.
Natalia Sos
Natalia Sos2 lata temu
Jesli ktoś chce być tam bierzmowany to serdecznie odradzam . Ja będąc tam bierzmowania ksiądz nie chce mi wydać papieru o zgodę bycia matka chrzesna . Byłam 4 lata temu po papier do bycia matki chrzesna i dostałam bez problemu dziś nowy ksiądz niestety nie wydał mi tego papieru . Serdecznie odradzam . Kościół powinien przyciągać ludzi w takiej sytuacji człowiek się odsuwa od takich rzeczy
Dariusz Racinowski
Dariusz Racinowski2 lata temu
Piękna gotycka bryła kościoła. Świątynia z XIV wieku ze wspaniałą historią. Wnętrze bogato wyposażone. Cenne zabytkowe obiekty. Trzeba zobaczyć. Przy wejściu można nabyć przewodnik.
Aleksandra BH
Aleksandra BH2 lata temu
Jak dla mnie jeden z ciekawszych kościołów w Toruniu. Odwiedzającym polecam spojrzeć na sklepienie (w kierunku organów) 😈 a potem w internecie poszukać odpowiedzi co robi tam wizerunek diabła. 🧐
Zalecane lokalizacje