/Kuyavian-Pomeranian Voivodeship/Kościół katolicki

Bazylika Mniejsza pw. Imienia NMP

Biskupa Antoniego Laubitza 9, 88-100 Inowrocław, Polska

Bazylika Mniejsza pw. Imienia NMP
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
Q7X7+XF Inowrocław, Polska
+48 52 357 31 31
imienia.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Joanna Olszewska
Joanna Olszewska2 lata temu
Niesamowity kościół romański z dlugą i burzliwą historią, w którego wnętrzach możesz się cofnąć w czasie o kilka wieków. Pochodzę z Inowrocławia, jednakże nigdy nie miałam okazji zajrzeć do środka. Udało się "przy okazji" spaceru, kiedy to trafiłam na koniec mszy świętej. Kościół ma zwartą, prostokątną bryłę, z dwoma nawami utworzonymi u podstawy wież (co ciekawe, jedna z nich jest zagospodarowana za zakrystię, która przez to jest otwarta na kościół). W środku jest zdecydowanie mniejszy, niż wydaje się na zewnątrz. Kościół o statusie bazyliki mniejszej, niegdyś centralny punkt Inowrocławia, zanim życie katolickie skupiło się wokół później wybudowanego kościoła pw. Św. Mikołaja. Przez pożary bardzo mocno zniszczony, na szczęście odbudowywany w późniejszych okresach. Z tego też względu zyskał miano "Ruiny". Wewnątrz i na zewnątrz kościoła znajdują się unikatowe w skali kraju zabytki z wczesnego średniowiecza w Polsce: kamienna chrzcielnica, figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, na zewnątrz przy drzwiach po północnej stronie kościoła znajdują się "maszkarony" - kamienne wizerunki twarzy, prawdopodobnie inspirowane wpływami pogańskimi. Obowiązkowy punkt odwiedzin na mapie turystycznej Inowrocławia.
Kamil Bogucki
Kamil Bogucki2 lata temu
Przepiękny zadbany kościół. Niestety nie miałem okazji zajrzeć do wewnątrz bo był zamknięty, ale taki historyczny zabytek jak i teren wokół niego zrobi wrażenie nie tylko na wielbicielach historii.
Lopes777
Lopes7772 lata temu
Ładna budowla. Otwarte tylko podczas mszy.
Ale i tak warto podejść w drodze dworca na rynek.
Ena
Ena2 lata temu
Dzis w biurze parafialnym zostal moj maz nazwany "klientem", kiedy przyszedl sformalizowac miejsce pochówku s.p. Mamy, która zmarla niespodziewanie kilka dni temu... Mysle,ze pani pomyliła miejsce pracy - zero poszanowania dla osoby zmarłej, tylko kasa...kasa się liczy ! Nie wspomnę z jakim oburzeniem się odniosła, kiedy zapytaliśmy o możliwość płacenia karta...dosłownie wyliczyła ile minut do zamknięcia i gdzie najblizszy bankomat.. kasa, kasa i kasa! Człowiek nie może przejsc żałoby w spokoju....Wstyd i hanba!

Jedna gwiazdka tylko dlatego, że nie mogłam dodać zero ....
Szymon Igras
Szymon Igras2 lata temu
Miejsce w którym aż czuje się historię.
Napradę warty odwiedzenia zabytek, jego mury niewątpliwie przetrwały bardzo wiele, co widać choćby po śladach dawnych remontów. Z każdą kolejną chwilą którą spędzałem na podziwianiu tego wspaniałego kościoła, czułem, że odkrywam jakąś część jego dawno zapomnianych sekretów.
Perłą tej świątyni nie są jednak wiekowe mury, a znacznie mniejszy i delikatniejszy artefakt - blisko 700 letnia figurka uśmiechniętej Madonny.
Dodatkowego tajemniczego klimatu temu miejscu dodają wyrzeźbione na murach, ludzkie, zwierzęce oraz diable twarze.
Bazylika, zdecydowanie jest obowiązkowym punktem wycieczki do Inowrocławia!
Grażyna V.
Grażyna V.2 lata temu
Perełką wśród zabytków romańskich w Inowrocławiu jest Kościół Imienia Najświętszej Marii Panny . Świątynia ta potocznie nazywana jest "Ruiną ". W XIX wieku został on zniszczony. Z inicjatywy księdza Antoniego Laubitza został odbudowany w latach 1900-1901.
W roku 2008 świątynia została podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej.
Emilio
Emilio2 lata temu
Pieknie zachowana i zadbana świątynia w stylu romańskim! - niczym Rotunda św. Prokopa w Strzelnie. Kościół wart uwagi turysty. Wnętrze ciemne i sprzyjające modlitwie.
Dariusz Cłapa
Dariusz Cłapa2 lata temu
Kościół piękny. Zlokalizowany na obrzeżu centrum . Przed kościołem parking. Ogromne wrażenie robi piękny portal wejściowy. Niezwykły jest również widok od strony absydy. Kiedy kościół jest zamknięty można wejść do kruchty i popatrzeć przez kraty. Po lewej stronie, przy bocznym wejściu wspaniałe maszkarony i ryty w kamieniu w formie zwierząt.
Zalecane lokalizacje