/Kuyavian-Pomeranian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki pw. śś. Stanisława i Marii

Przypust 2, 87-731 Przypust, Polska

Kościół Rzymskokatolicki pw. śś. Stanisława i Marii
Kościół katolicki
4.2
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
RWC2+PC Przypust, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Arek Dzwigaj
Arek Dzwigaj2 lata temu
Tragedia, ktoś powinien coś z tym zrobić!Z przylegającej do kościoła chałupy wybiega starszy facet i krzyczy że to teren prywatny i każe się wynosić.Postawił samochód i własnoręcznie narysował znak zakazu.Byłem z gośćmi z Stanów wstyd.
I jeszcze grozi wezwaniem Policja znając życie pewnie przyjedzie jego kuzyn policjant i jeszcze powie że siłą i pobić go chcieliśmy.Odpuscilismy sobie takie atrakcje w wykonaniu miejscowego chłopa
Leszek Argasiński
Leszek Argasiński2 lata temu
Jest to drewniana budowla o konstrukcji zrębowej na podmurówce z kamienia polnego. Wykonany z drzewa modrzewiowego. Trójboczne prezbiterium posiada od północy prostokątną zakrystię, kruchta zbliżona jest do kwadratu. Wnętrze świątyni ma płaskie stropy, nieco zaokrąglone po bokach. Wejście do zakrystii oraz do nawy głównej jest prostokątne. Ściany nawy wzmocnione są od wewnątrz i zewnątrz lisicami. Zewnętrzne ściany kościoła są oszalowane. Chór muzyczny, późnorenesansowy, datowany jest na około 1660 rok.
Wewnątrz świątyni znajdują się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym na uwagę zasługuje obraz przedstawiający św. Kwiryna. Ołtarz datowany jest na około 1800 r. Dwa boczne ołtarze, także z ok. 1800 r., są rokokowo-klasycystyczne, ozdobione nierozpoznanymi świętymi. W lewym znajduje się obraz Matki Boskiej Chełmińskiej - tzw. Opłakiwanie. Jest to dzieło ludowe wykonane metodą grzebykową, pochodzące z przełomu XVIII/XIX stulecia. Prawy ołtarz posiada obrazy świętych Kazimierza i Doroty z końca XVIII wieku. Osiemnastowieczne są też elementy wyposażenia świątyni - ławy kolatorskie, konfesjonał i ambona rokokowa. W świątyni znajduje się sporo ludowych obrazów z XVIII wieku.

Źródło tekstu: Cisowski K., Toruń, Włocławek i okolice Ciechocinka, Przewodnik z mapą, Inowrocław, 1999)

Jak trafić: Kościół w Przypuście zbudowano na wysokiej, wiślanej skarpie, niedaleko Nieszawy. Z Nieszawy należy iść w kierunku równoległym do Wisły (w górę rzeki) ulicą Narutowicza. Za mostkiem na strumyku trzeba skręcić w kamienistą dróżkę w prawo i wspiąć się na skarpę. Można też dotrzeć ze stacji PKP Nieszawa-Waganiec na trasie Aleksandrów Kujawski - Kutno.
Kościół na pewno będzie zamknięty, gdyż odbywają się w nim tylko trzy msze w roku, ale można poprosić opiekujących się nim państwa Tomaszewskich (gospodarstwo obok, mniejszy dom bliżej kościoła) o otwarcie świątyni.
Skorzystałem z informacji zawartych na stronie ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, ponieważ kiedy trafiłem w to miejsce późnym popołudniem, kościół był zamknięty a sterta desek przed wejściem świadczyła o prowadzonych tam pracach remontowych.
KALANG
KALANG2 lata temu
Stoi sobie sam na wzgórku, ładnie odnowiony ale bez możliwości zajrzenia do środka.
Henryk Bialas
Henryk Bialas2 lata temu
Oaza ciszy i spokoju a kiedyś w 1274 roku Przypustowi nadano prawa miejskie.Obecny kościół został przeniesiony z Nowogrodu na ziemi dobrzyńskiej.
Władysław G-ski
Władysław G-ski2 lata temu
Malutki, skromniutki, odnowiony. Nie wiem co w środku i czy "czynny" bo zamknięty 😜
Pawel Szulc
Pawel Szulc2 lata temu
Ladny kosciol.
Marek Grzegorz Bojarski
Marek Grzegorz Bojarski2 lata temu
Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski2 lata temu
Zalecane lokalizacje