/Lesser Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Bazylika św. Floriana w Krakowie

Warszawska 1b, 31-155 Kraków, Polska

Bazylika św. Floriana w Krakowie
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
3W9V+28 Kraków, Polska
+48 12 422 48 42
swflorian.net
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 6–19
Wtorek: 6–19
Środa: 6–19
Czwartek: 6–19
Piątek: 6–19
Sobota: 6–19
Niedziela: 6–20
Napisz recenzję
Bartłomiej Wąsik
Bartłomiej Wąsik2 lata temu
Potwierdzam zdanie poprzedników. Jest to piękna świątynia stylu barokowego. Podczas nabożeństwa udostępniony jest parking. Ciekawostką jest to, że to chyba jedyny na świecie kosciol postawiony dzięki wołom, które w XII wieku miały wieść szczatki patrona czyli sw Floriana, który jak głosi legenda ugasił jednym wiadrem pożar panujący w jednej z wiosek. Polecam odwiedzić to miejsce.
Sław
Sław2 lata temu
Piękna Bazylika, warto nie tylko zobaczyć ale też uczestniczyć we mszy świętej. Podkreślić też trzeba, że jest parking na czas mszy świętej.
Beata kukulska
Beata kukulska2 lata temu
Ta pięknie prezentującą się Bazylika stoi na północnym krańcu placu Matejki otwierając Drogę Królewską, której koniec znajduje się przy Wawelu. Historia tego kolegiackiego kościoła sięga roku 1184, kiedy to książę Kazimierz II Sprawiedliwy i biskup krakowski otrzymali od papieża szczątki św. Floriana. Legenda mówi, że tam gdzie obecnie jest Bazylika stanęły woły wiozące relikwie świętego i nie ruszyły dopóki nie zdecydowano się postawić w tym miejscu świątyni. I tak to już w XII wieku powstał pierwszy kościół, który był pod opieką królewską. Dopiero w 1578 roku Stefan Batory przekazał go Akademii Krakowskiej, której uczeni witali przed świątynią kolejnych monarchów. Obecny barokowy kościół pochodzi z lat 1657-1684 i stoi w miejscu wcześniejszego, spalonego przez Szwedów podczas oblężenia Krakowa. W tej pięknej świątyni w latach 1949-1951 jako wikariusz pracował ksiądz Karol Wojtyła, który to już jako papież w 1999 roku nadał jej tytuł Bazyliki Mniejszej.Ciekawie prezentuje się przy wejściu do świątyni portal udekorowany postacią Św. Floriana. Jego wizerunek zobaczymy także w ołtarzu głównym, namalowanym przez Jana Tricjusza,nadwornego malarza króla Jana III Sobieskiego. W tej bogato zdobionej świątyni uwagę zwracają również liczne epitafia profesorów jagiellońskich jak i ołtarz z wizerunkiem i relikwiami Karola Wojtyły. Bazylika ta ładnie prezentuje się na Drodze Królewskiej.
Małgorzata Ciupa
Małgorzata Ciupa2 lata temu
Barokowy kościół z lat 1657–1684. Wnętrze ozdobione neorokokową stiukową dekoracją wykonaną w 1907 r. oraz polichromią z 1965 r. W prezbiterium późnobarokowe stalle z obrazami z końca XVIII w. oraz ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Floriana na tle Kleparza z XVII w. Warto wstąpić.
Mariusz Nowicz
Mariusz Nowicz2 lata temu
Bazylika mieści się prawie w samym centrum Krakowa. Wnętrze zapiera dech w piersi. W bazylice znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II. Dla osób przyjeżdżających na msze św. parking przy kościele bezpłatny na czas nabożeństwa.
Bożena
Bożena2 lata temu
Będąc w Krakowie warte miejsce do zwiedzenia, dobrze się tam zaczymać chociażby na chwilkę zadumy i lekcji historii równocześnie
Łukasz Kwiatkowski
Łukasz Kwiatkowski2 lata temu
Przepiękna Bazylika. Miałem szczęście być na niedzielnej Mszy Świętej o 9.30 rano. Kościół zachwyca swoim przepychem i historią. II Wojna Światowa oszczędziła to miejsce i dzięki temu możemy się cieszyć tymi wszystkim wspaniałościami. Piękny ołtarz główny i ołtarze towarzyszące w nawach bocznych.
Bardzo polecam zwiedzenie tego kościoła z punktu widzenia odbioru wrażeń wizualnych sztuki sakralnej. Dla osób religijnych uczestnictwo w nabożeństwie w tym kościele dostarczy niesamowitych przeżyć natomiast. Pamięć o tym, że przez wiele lat posługiwał w tym miejscu młody Karol Wojtyła jest dodatkowym bezcennym wrażeniem.
Artur Roki
Artur Roki2 lata temu
Piękny kościół w samym centrum, blisko dworca PKP i PKS. Wnętrze skłania do refleksji i wewnętrznego wyciszenia. Warto tu przyjść na mszę lub na chwilę.
Zalecane lokalizacje