/Lesser Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Bazylika kolegiacka Grobu Bożego

Warszawska 1, 32-200 Miechów, Polska

Bazylika kolegiacka Grobu Bożego
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
924G+WM Miechów, Polska
+48 786 856 160
bazylikamiechow.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Artur Wierzbicki
Artur Wierzbicki2 lata temu
Wiedziałem tylko, że byli sobie miechowici, bo w mojej miejscowości podobno też był kościół. Pewnie wiele osób słyszało o miechowitach.. Prawda?

Kilka razy jechałem koło Miechowa i postanowiłem zobaczyć, czy tu coś po nich zostało. Tak! Moja wiedza była zerową. Więcej wiem o księżycu planety Ziemia 🌏.

Miły człowiek na rynku w Miechowie nie wiedział gdzie byli bożogrobcy, ale na odczepnego ręką wskazał mi kościół pw Bożego Grobu. Też w rynku.

Zaiście, to jest jak katedra z barokowym wnętrzem. W sumie z powodu Sumy wnętrza kościoła nie zobaczyłem dokładnie. Muszę tu przyjechać.

Strefa gdzie są krużganki dawnego klasztoru jest bardzo ciekawa. Jest replika Bożego Grobu z Jerozolimy. Jest też ciemnica gdzie znajdują się wysokiej klasy repliki Całunu Turyńskiego i Chusty św. Weroniki (mogłem przekręcić nazwę własną. Proszę o korektę).

Jest też mały sklepik, zupełnie nieoznaczony, prowadzony przez zakonnicę. Siostra zakonna to zupełnie inna historia. Miałem wrażenie, że czuwa nad wszystkim. Mnie zaopiekowała rzetelną literaturą o tym miejscu.

Polecam do zwiedzenia.

A, na dwiach kościoła informacja, by zamykać drzwi bo gołębie wylatują. Zatem zamykamy drzwi za sobą. 😊
ATELIER ARCHITEKTURY RADOSŁAW ŻUBRYCKI
ATELIER ARCHITEKTURY RADOSŁAW ŻUBRYCKI2 lata temu
Wspaniały obiekt, którego nie można ominąć. Zdecydowanie polecam zboczyć z zaplanowanej trasy i obejrzeć zabytkową bazylikę.
Michał Pławecki
Michał Pławecki2 lata temu
Piękna bazylika. Jest bardzo duża, posiada piękne organy i co mnie zaskoczyło w bocznych nawach znajduje się mnóstwo pomieszczeń do których można wchodzić. Wychodzi się na krużganki, które prowadzą nas do kaplicy grobu pańskiego, a następnie dochodzi się do kaplicy wizerunku pańskiego. Jest to bardzo ciekawe miejsce, gdyż wchodzi się tam korytarzem w którym gra jerozolimska muzyka, są ciemne światła, chusty, korytarz wygląda trochę jak w iglo i dochodzi się nim do właśnie wizerunku Chrystusa oraz grobu. Bardzo ciekawy zabieg bo wcześniej nie spotkałem się z czymś takim.
Małgosia Miczajkowska
Małgosia Miczajkowska2 lata temu
Polska Jerozolima, naprawdę warto odwiedzić
Genezyp Kapen
Genezyp Kapen2 lata temu
Bazylika Grobu Bożego, klasztor, zamek generałów zakonu i baszta.
Przez kolejne stulecia bożogrobcy zarządzali z Miechowa rozległymi włościami na terenie Polski. W XIX wieku doszło do likwidacji zakonu przez władze zaborcze. Zakon, a raczej stowarzyszenie duchownych i świeckich, odrodziło się dopiero po 1989 roku z siedzibą w Miechowie- i istnieje do dziś. Kompleks klasztorny pozostaje najważniejszym zabytkiem w mieście.
Grego Yaki
Grego Yaki2 lata temu
Piękne miejsce, niech ta piękna bazylika zyska swój dawny blask dawnych czasów, niech modlitwa bł. Leona XIII do św. Michała archanioła pod koniec mszy ubogaci liturgię. Może w przyszłości będzie pretendować na stolicę duchową Europy, która może kiedyś znów wróci do wartości chrześcijańskich. Brakuje grup modlitewnych: duchownych i świeckich do świętych a szczególnie do św. Michała archanioła i chórów anielskich. Modlitwa za Europę, Polskę i Świat powinna być "słyszana" z tego miejsca. Wiara, nazwa, historia i tradycja zobowiązuje. Któż jak Bóg.
Pawel Kmiecik
Pawel Kmiecik2 lata temu
Miejsce warte odwiedzenia z kilku powodów. Po pierwsze znajduje się tu kopia Grobu Jezusa Chrystusa z Jerozolimy. Kopia tak wierna, że wykorzystywano ją podczas odbudowy oryginału w Jerozolimie. Grób zbudowany w XVI wieku był miejscem pielgrzymek całej Europy w czasie, gdy Jerozolima była zajęta przez muzułmanów. I w odróżnieniu od Grobu w Jerozolimie, do którego czeka się w tłumie po kilka godzin, tu panuje cisza i spokój. Drugim miejscem, które warto zobaczyć jest kaplica Całunu Turyńskiego, gdzie wystawiona jest kopia całunu. W kaplicy znajdują się liczne gabloty z bardzo ciekawymi informacjami dotyczącymi samego płótna jak i badań nad nim. W końcu sama, przepiękna, barokowa bazylika z mnóstwem figur świętych, kaplic i ołtarzy, skłaniająca do modlitwy i medytacji.
Cały kompleks świątynno-klasztorny warty jest każdej minuty poświęconej na jego zwiedzania. Polecam jako miejsce pielgrzymki czy wycieczki.
Paweł Janus
Paweł Janus2 lata temu
Budowę "pierwszego kościoła" pw. Grobu Bożego ukończono w 1170 roku, przez Bożogrobców sprowadzonych do Miechowa przez księcia Jakse herbu Gryf. Był on właścicielem Miechowa i od nazwy miasta nazywani Bożogrobców nazywano Miechowitami. W 1173 roku podczas kolejnej wyprawy krzyżowej przywiózł on ziemię z Golgty i powstała - Kaplica Grobu Bożego. Kościół wraz z klasztorem w 1996 roku otrzymał range Bazyliki Mniejszej, nadaną przez papieża Jana Pawła II który jako biskup a następnie kardynał często odwiedzał Bazylikę Grobu Bożego. Bazylika kilka razy spłonęła. Aktualnie jej wygląd jest barokowy. W 1813 roku nastąpiła kasata zakonu Bożogrobców przez cara.
Zalecane lokalizacje