/Lesser Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół św. Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej

Gorczańska 1, 34-432 Łopuszna, Polska

Kościół św. Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
F4FH+MX Łopuszna, Polska
+48 18 265 35 20
parafialopuszna.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Wladyslaw glownia
Wladyslaw glownia2 lata temu
Piękny drewniany kościół datowany na XIV-XV wiek.Bardzo dobrze utrzymany z pięknym wnętrzem,tuż przy Dunajcu.Z powodu grożby wylewu (co się zdarzało w przeszłości)zabezpieczony kamiennym murem od strony rzeki.Koniecznie trzeba zobaczyć.
Paulina Kurek
Paulina Kurek2 lata temu
Przepiękny kościół.
Obecny kościół, zapewne drugi z kolei, został wybudowany w ostatniej dekadzie XV w. Konsekrowany był w 1504 roku przez biskupa krakowskiego Jana Konarskiego. Wtedy też nadano mu wezwanie Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Św. Stanisława oraz Św. Antoniego Opata[5]. W XVII w. dostawiono wieżę.
Kościół jest budowlą późnogotycką, orientowaną, trójdzielną, jednonawową.
Świątynia 3D
Świątynia 3D2 lata temu
Późnogotycki kościół w Łopusznej według najodważniejszych szacunków miał powstać w 1240 roku. To imponująca data, jednak na jej potwierdzenie nie ma obecnie innych źródeł niż ludowe podania. Historycy skłaniają się ku XIV wiekowi, kiedy lokowano tu wieś.

Świątynia, do której odwiedzenia gorąco zachęcamy, jest najprawdopodobniej drugim kościołem w tym miejscu. W 1504 roku jego konsekracji dokonał krakowski biskup Jan Konarski, nadał mu także wezwanie Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Św. Stanisława oraz Św. Antoniego Opata. Wieża, w której biją trzy dzwony, została dobudowana w XVII wieku.
Szymon Szymon
Szymon Szymon2 lata temu
Przepiękny Kościół z niesamowitym wystrojem - obrazy, zdobienia, gobeliny, figury, malowidła, sufity, wszystko zapiera dech w piersiach. Bogata historia, którą warto poznać. Na zewnątrz bardzo ciekawa Droga Krzyżowa. Całość bardzo zadbana.
GOGOZ
GOGOZ2 lata temu
Majestatyczny kościół, pięknie zachowany. Zbudowany z drewna, znajduje się kilka metrów od dworu.

Kościół znajduje się na szlaku historii województwa Małopolskiego.

Bardzo fajna Pani przewodnik, oprowadza za darmo i opowiada ciekawą historię o kościele.
Jak skończy oprowadzać, to można kupić sobie pamiątke, wrzucając opłatę do skarbonki.

W środku kościoła znajdują się piękne ołtarze, malowniczy tryptyk oraz pięknie ozdobione sufity.

Na bramie jest tablica z cytatem księdza Tischnera. Około 1 km znajduje się Tischnerówka w MOK. Można na spokojnie przejść do niej spacerkiem.
Zbig foto
Zbig foto2 lata temu
Kościół pod wezwaniem św Trójcy i św Antoniego Opata konsekrowany został w 1504 roku przez sufragana krakowskiego Jana. Gotycki charakter wnętrza nadaje tryptyk w ołtarzu głównym, który w środkowym polu mieści scenę koronacji N.P. Marii przez Trójcę Świętą. Obraz ten powstał przed 1460 rokiem i jest przepięknym przykładem malarstwa szkoły krakowsko - sądeckiej. Całą historię dowiesz się na miejscu od księdza lub częściowo przeczytasz w pobliżu kościoła. Polecam to miejsce dla wszystkich podróżników i katolików.
Mariusz
Mariusz2 lata temu
Piękny drewniany kościółek ,wart obejrzenia.Kościół parafialny św. Trójcy w Łopusznej wzniesiony został w 2 poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich – ma prezbiterium zamknięte ścianą prostą, a od zewnątrz umieszczono na niej kapliczkę. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii,  umieszczony w ołtarzu głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.Ciszą wszystkich cisz, jest cisza kościółka. Kto chce znaleźć Boga, musi wejść w ciszę - ks. prof. J. Tischner
Zbigniew Gołaś
Zbigniew Gołaś2 lata temu
Całe wnętrze zdobiła niegdyś XVI-wieczna polichromia patronowa. Do dziś zachowała się ona jedynie we fragmentach.
Na wieży zawieszone są 3 dzwony,
najstarszy z 1540 roku o średnicy ok. 70 centymetrów, znajduje się na nim tekst "Ave Maria Gracia Plena, Dominus Tecum";
drugi dzwon z 1732 roku o podobnej średnicy. Znajdują się na nim inicjały nieznanego fundatora oraz herbem Wieniawa. Znajduje się na nim inskrypcja "Antone Eremita Ora Pro Nobis" (Antoni Pustelniku, módl się za nami) i trzeci dzwon z 2006 roku poświęcony Janowi Pawłowi II.
Na pobliskim cmentarzu został pochowany ks. Tischner.
Zalecane lokalizacje