/Lesser Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie

Wysoka 1, 33-170 Tuchów, Polska

Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie
Kościół katolicki
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
W325+CW Tuchów, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Piotr Giza
Piotr Giza2 lata temu
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zalicza się do tzw. sanktuariów ponadregionalnych (tj. znanych daleko poza granicami diecezji). Jest to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo – wschodniej Polsce. Obraz Matki Boskiej Tuchowskiej ma wymiary 52 x 44 cm, namalowany jest na desce lipowej tłustą temperą na podkładzie kredowym. Przeprowadzone badania historyczne dowodzą, że w połowie XVI wieku Benedyktyni sprowadzili go do Tuchowa. Przepiękne miejsce!!! Warto zobaczyć!!! 👍
Hubert Br
Hubert Br2 lata temu
Miejsce, do którego zawsze jeżdżę na wielki odpust tuchowski. Cudowny obraz Najświętszej Matki Bożej Tuchowskiej, muzeum
KALANG
KALANG2 lata temu
Już w XI wieku w miejscu obecnego zespołu kościelno-klasztornego stała drewniana świątynia. Ożywienie podupadającego kościoła NMP. przyniosło umieszczenie w XVI wieku w kościele obrazu Matki Bożej. Zasłynął on łaska i i zaczął przyciągać pątników. Dlatego zdecydowano się na budowę nowego większego kościoła. Budowa trwała od 1665-1682 roku. W 2010 roku papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Obok kościoła jest letni ołtarz. Jest to barokowy kościół pięknie odnowiony z bocznymi ołtarzami i freskami. Na chórze znajdują się organy z 1994 roku. Przed bazylika jest duży parking. Jest to jedne z piękniejszych Sanktuariów w Polsce, które napewno warto odwiedzić.
Jakub Nowak
Jakub Nowak2 lata temu
g. legend pierwszy kościół w tym miejscu miał powstać w 1015 r., po wizycie na wzgórzu Lipka króla Bolesława Chrobrego. Istnienie parafii potwierdza dokument z 1321 r. Restauracja kościoła odbyła się w 1620 r., za sprawą proboszcza - o. Andrzeja Gołeckiego, który polecił umieścić w ołtarzu słynący cudami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (hodogetria). Od tego czasu stało się jasne, iż miejsce będzie celem pielgrzymek. Stąd rozpoczęto jego przebudowę. Nowy, murowany kościół wzniesiono w latach 1677 - 1682, a budowę zainicjował Stanisław Pieniążek - wojewoda sieradzki, a po nim prace kontynuował Jerzy Gryf-Leśniowski. Budowę kończy Adam Gliński - chorąży sandomierski. W późniejszych latach powstały jeszcze kaplice św. Barbary i Antoniego oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Wieża sanktuarium została wybudowana w 1923 r. Kościół posiada barokowy charakter. Front zdobią pilastry z polami, na których znajdują się wnęki ze świętymi. Fasada posiada trójkondygnacyjny szczyt. Dachy są siodłowe i kopułowe. Kościół posiada również wieżyczkę na sygnaturkę. Prezbiterium jest trójbocznie zamknięte. Wewnątrz nakryte jest ono sklepieniem krzyżowym. Nawa główna zaś płaskim. Na ścianach zachowały się barokowe zacheuszki, związane z czasami poświęcenia świątyni. Ołtarz główny wybudowany został mniej więcej w połowie XVIII w. w stylu barokowym. Jest dziełem krakowskiego snycerza - Antoniego Frackiewicza i jego ucznia - Miachała Dąbkowskiego. W jego centrum znajduje się, malowany na desce temperą, obraz Matki Boskiej z 2 poł. XVI w., osłonięty sukienkami z XVIII w. Koronowany został w 1904 r. przez biskupa tarnowskiego - Leona Wałęgę. Późnobarokowe są również inne elementy wyposażenia świątyni. Klasztor, znajdujący się obok świątyni swoimi początkami sięga lat 80-tych XVIII w. Został wybudowany wtedy mały "klasztorek", tzw. "probostwo", który przeznaczony był dla 4 benedyktynów, którzy opiekować się mieli kościołem. Byli tutaj jeszcze po kasacji zakonu przez cesarza Franciszka Józefa w 1787 r. Po śmierci ostatniego z benedyktynów, miejsce zajęli jezuici w 1820 r. W 1893 r. do miasteczka przybywają redemptoryści, którzy rozpoczynają budowę klasztoru. Budynki powstawały przez cały XIX w. i pocz. XX w. Obecną formę klasztor uzyskał w XX-leciu międzywojennym.
Łukasz Łukasz
Łukasz Łukasz2 lata temu
biznesowo rydzykowy przyrost formy nad treścią ... jest tam wszystko z wyjątkiem najwyższego ...
Silver Man
Silver Man2 lata temu
Lokalne miejsce kultu religijnego. Największe rzesze wiernych w pielgrzymkach przybywają tu w lipcu na Wielki Odpust Tuchowski. Jednak w normalne dni też nie brak wiernych. Atrakcją jest całoroczna ruchoma szopka znajdująca się w podziemiu. Warto też zobaczyć muzeum misyjne.
Krzysztof Tomasiewicz
Krzysztof Tomasiewicz2 lata temu
Pięknie odrestaurowane Sanktuarium Maryjne przez ojców bernardynów.
Daniel Mazur
Daniel Mazur2 lata temu
Piękny kościół, a oprócz modlitwy można zobaczyć muzeum misyjne, etnograficzne czy całoroczną stajenkę.
Zalecane lokalizacje