/Łódzkie Voivodship/Kościół katolicki

Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej

Rycerska 3, 97-300 Piotrków Trybunalski, Polska

Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej
Kościół katolicki
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CM5V+JR Piotrków Trybunalski, Polska
+48 514 177 170
upanien.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 9–15
Wtorek: 9–15
Środa: 17–18
Czwartek: 9–15
Piątek: 9–15
Sobota: 17–18
Niedziela: 9–13
Napisz recenzję
Stanisław Kucharuk
Stanisław Kucharuk2 lata temu
Wczesnobarokowy kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej zwany dawniej kościołem Dominikanek pochodzi z XVII wieku. Pierwsze wzmianki są datowane na 1608 rok. Różne przyczyny sprawiły, że kościół został ostatecznie poświęcony 8 października 1673 roku. Kolejne lata jego bytności związane są nierozerwalnie z historią dziejów Polski i tych terenów. Dominikanki ponownie wróciły do Piotrkowa Trybunalskiego w 2013 roku, aby ponownie prowadzić działalność edukacyjną. W ostatnich latach zaszły istotne zmiany w kościele. Przywrócono dawny wygląd wnętrza, odnowiono ołtarze, ambonę, belkę tęczową, stalle, ściany i sklepienia oraz krużganki. W budynkach poklasztornych utworzono siedzibę Centrum idei " Ku Demokracji". Urządzono tam sale konferencyjne, pokoje pracy twórczej, galerie wystawiennicze a dziedziniec przykryto konstrukcją szklaną uzyskując dodatkową powierzchnię koncertową. Wnętrze kościoła emanuje ciepłem, wprowadza w nastrój spokoju i zadumy. Główną gospodynią tego miejsca jest Maryja czczona w obrazie umieszczonym w centralnym miejscu ołtarza z 1755 roku. Obraz Matki Bożej Śnieżnej czczony w tym kościele pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Ozdobiony jest srebrną sukienką i złoconymi koronami. Normalnie jest zakryty zasuwa z namalowamy na niej innym obrazem. Na czas nabożeństw jest uroczyście odslaniany. Walory duchowe i estetyczne zachęcają do wejścia do tego przybytku kultu Matki Bożej. Szkoda, że tak często jest zamknięty. W dni powszednie na czas nabożeństw, w niedziele i święta trochę dłużej. Polecam.
Jarosław Czuba
Jarosław Czuba2 lata temu
Wyjatkowe miejsce, pełne duchowości. Polecam zarówno uczestnictwo we Mszy Świętej, jak i zwiedzenie w czasie poza nią. Piękny, barokowy ołtarz zdobiony obrazem Matki Boskiej Śnieżnej. Ciekawe krużganki stanowiące miejsce interesujących wystaw oraz dziedziniec będący centrum spotkań.
SC Seim
SC Seim2 lata temu
Kościół Akademicki w każdym calu!
Tuż obok znajduje się galeria "Śnieżne Krużganki, gdzie prezentowane są wystawy malarstwa, fotografii, rysunku, obok odbywają się koncerty ciekawych artystów. Uczta dla inteligenta... Duchowa i Artystyczna. Sacrum i Profanum obok siebie!
Luiza BP
Luiza BP2 lata temu
Kościół jest położony w starszej części miasta, wchodzi się wprost z ulicy, nie ma tu piętrowych schodów ani niczego w tym guście. Wewnątrz panuje atmosfera podniosła, a jednocześnie czuje się takie ciepło i spokój. Piękne miejsce na rozpoczęcie wspólnej drogi przez życie :-)
Andrzej K.
Andrzej K.2 lata temu
KOŚCIÓŁ MB ŚNIEŻNEJ I KLASZTOR DOMINIKANEK

Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim – kościół akademicki należący do zespołu klasztornego dominikanek.

KOŚCIÓŁ AKADEMICKI, inaczej - duszpasterstwo akademickie – zorganizowana działalność społeczna Kościoła przeznaczona dla grupy specjalnej wiernych, w tym przypadku młodzieży akademickiej – studentów. Duszpasterstwo akademickie organizuje opiekę duchową nad młodzieżą akademicką poprzez przygotowanie jej do bogatego życia sakramentalnego, oraz pomocy charytatywnej wobec studentów (np. bursa, czesne). Duszpasterstwa akademickie organizują również zajęcia wspólnotowe dla studentów w okresie wolnym od wykładów (rekolekcje akademickie, obozy studenckie). Na czele grupy stoi duszpasterz akademicki. Większość duszpasterstw akademickich w Polsce posiada własne świątynie – kościoły akademickie. Są one często kościołami rektorskimi.

AD REM:

KOŚCIÓŁ DOMINIKANEK ufundowany został przez zamożną szlachciankę Katarzynę Warszycką i wybudowany w latach 1626-1673 w obrębie murów miejskich oraz w sąsiedztwie dzielnicy żydowskiej. Fundatorka kupiła place od piotrkowskich dominikanów (z kościoła św. Doroty).

Zakonnice (dominikanki) prowadziły tu jedyną w województwie sieradzkim szkołę dla dziewcząt ze szlacheckich domów.

W wyniku drugiego rozbioru Rzeczpospolitej Piotrków przyłączony został do Prus. Los klasztoru był przesądzony - w 1794 roku Niemcy zamknęli nowicjat, w 1797 skonfiskowali majątek, zamknięta została także szkoła.

Dopiero po 1815 roku (w "półwolnej" Polsce - Królestwie Kongresowym) w klasztorze otwarto nowicjat. Rozpoczęła się odnowa życia zakonnego. W tym okresie klasztor stał się schronieniem dla sióstr z właśnie skasowanych placówek dominikańskich w: Poznaniu, Sochaczewie, Płocku i Górze Kalwarii.

W 1827 roku wznowiona została działalność szkoły klasztornej, przekształconej w dwuklasową pensję żeńską.

Pomyślny rozwój dominikanek piotrkowskich zahamowany został przez wybuch powstania styczniowego w 1863 roku. Mniszki przeżyły w 1864 roku rewizję Rosjan, szukających tu składu broni.

Po upadku powstania, na fali represji wobec Polaków, klasztor został sekularyzowany. W 1869 roku siostry wywieziono do pobernardyńskiego klasztoru Święta Anna koło Częstochowy.

I nadeszła wreszcie Wolna Polska - w 2015 roku kościół został pięknie wyremontowany (na Światowe Dni Młodzieży) za ponad 300 tys. zł.

Co roku 5 sierpnia odbywa się tu "jarmark dominikański" i Odpust u Matki Bożej Śnieżnej / u Panien Dominikanek.

Z tyłu kościoła dominikanek powstało w 2013 r. - we współpracy Kościoła i UE (w ramach unijnego projektu pod nazwą: „... ku demokracji, humanizmowi, wielokulturowości – stworzenie trzech centrów idei”) - fantastyczne, nowoczesne "Centrum Idei ku Demokracji". W tym celu przebudowano i rozbudowano XVII-wieczny klasztor Panien Dominikanek.
Budynek stał się obecnie miejscem organizowania imprez kulturalnych i spotkań - koncertów, wystaw fotografii, malarstwa i grafiki. Ale co to za działania... i jak się mają do "demokracji" - nie za wiele da się powiedzieć

Znajduje się tu również ogólnodostępne wejście na odrestaurowane mury miejskie.

A w ogóle to mam NADZIEJĘ że dominikanie i jezuici pokierują życiem.. społecznym.. miasta lepiej niż... [.....]. Bardzo im kibicuję, bo ta współczesna koniunkturalna "pseudoprawicowość awansu"... żałosna jest
TELEWIZJA PIOTRKÓW
TELEWIZJA PIOTRKÓW2 lata temu
Kościółek mały, przytulny z klimatem. Czuję się obecność Matki Bożej Śnieżnej, której wizerunek będzie koronowany w czerwcu 2020. Poza tym ten kościół ma szczęście do kapłanów intelektualistów - rektorów klasztoru Panien Dominikanek: Tadeusz Pecolt, Eugeniusz Gieparda, Ireneusz Bohyński, Grzegorz Dziewulski i Mariusz Jersak.
Marek Perczak
Marek Perczak2 lata temu
Kawiarni, pięknie odnowione mury obronne oraz nowe centrum eventowe na placu od ulicy Słowackiego, dodatkowo kościół. Najbardziej nowoczesna świątynia w Piotrkowie, łącząca średniowieczne zabudowano, klasztor oraz nowoczesne sposoby na przyciągniecie wiernych.
Polecam zajrzeć do kawiarni na jedno z wielu wydarzeń kulturalnych, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz prelekcje prowadzone przez księży i zakonników.
B wcz
B wcz2 lata temu
Miejsce godne modlitwy i całkowitego skupienia. Kościół przepiękny, zadbany a ksiądz proboszcz zawsze urzeka swoimi niedzielnym kazaniami. Natomiast minus za msze dla dzieci, gdzie ksiadz mowi do nuch "proszę państwa" no nie, nie i nie. Nie ma podejscia.
Zalecane lokalizacje