/Łódzkie Voivodship/Kościół katolicki

Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim

Pijarska 4, 97-300 Piotrków Trybunalski, Polska

Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim
Kościół katolicki
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CM5W+2J Piotrków Trybunalski, Polska
+48 44 647 01 51
mbtrybunalska.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Tomasz
Tomasz2 lata temu
Blisko Rynku w Piotrkowie Trybunalskim usytuowany jest kościół św. Franciszka Ksawerego (kościół Jezuitów), jeden z najcenniejszych zabytków tego miasta.
Budowa kościoła zakończyła się w 1727 roku. We wnętrzu dominują cechy baroku i rokoka, które odnajdziemy w malarstwie i wystroju.
Do kościoła dojdziemy z Rynku uliczką Stanisława Konarskiego czy na przykład ulicą Pijarską od Bazyliki Mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła. Warto odwiedzić to miejsce zwiedzając Piotrków Trybunalski.
Stanisław Kucharuk
Stanisław Kucharuk2 lata temu
Kościół pw św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim to rzymskokatolicki kościół rektoralny znajdujący się na terenie parafii pw. św. Jakuba Apostoła. Jest to najcenniejszym pod względem artystycznym zabytek architektoniczny Piotrkowia, poświęcony w 1. połowie XVIII wieku. Harmonijnie łączy cechy baroku i rokoka, architekturę z barokową i rokokowa rzeźbą, malarstwem i wyposażeniem wnętrza. Kościół wybudowali jezuici sprowadzeni w 1677 roku. W 1773 roku zakon uległ kasacji, a kościół przejęli pijarzy, którzy także go opuścili, a po 1. wojnie światowej powrócili tu jezuici. Kościół jest budowla jednonawowa zakończoną półkolistym prezbiterium ale posiada trzy pary kaplic otwartych arkadami do nawy głównej. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione, szczególnie barokowa polichromia oraz bogato zdobione ołtarze. Kościół słynie z obrazu Matki Bożej Pocieszenia zwanej Trybunalska. Pojawił się w Piotrkowie w 1580 roku w związku z ustanowieniem w mieście siedziby Trybunalu Koronnego, najwyższego sądu Rzeczypospolitej Obojga Narodow. Wizerunek trafił do kościoła św. Jakuba Apostoła - fary, gdzie zwyczajowo odprawiano Mszę św. rozpoczynającą każdej jesieni obrady trybunału. Następnie obraz przenoszono procesyjnie do kaplicy sądowej nieistniejącego dzisiaj ratusza w rynku. Codziennie rano w kaplicy sądowej odprawiano przed obrazem Mszę św. w intencji sprawiedliwych sądów. W obecności wizerunku składali również przysięgę deputaci, sędziowie i świadkowie. Po zakończeniu sesji trybunału, które przypadało zwykle na przełomie zimy i wiosny obraz wracał w uroczystej procesji do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, gdzie odprawiano też z tej okazji specjalne nabożeństwo. Kolejne lata były burzliwe w historii obrazu. Był wiele lat zamknięty w archiwum w Piotrkowskim ratuszu. Po wielu latach został uwolniony i przeniesiony w obecności tlumu wiernych do kościóła pw. św. Franciszka Ksawerego. Obraz zasłynął wieloma udowodnionymi cudami. Zwienczeniem tych modlitw i cudów za przyczyną Matki Bożej uwiecznionej w obrazie było poświęcenie koron przez papieża Jana Pawła II w Rzymie 27.10.2004 roku. Sama koronacja obrazu odbyła się w Warszawie podczas uroczystej Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Dniu Matki 26 maja 2006 roku. Koronacji dokonał papież Benedykt XVI. 2 marca 2007 roku dekretem Kurii Rzymskiej Matka Boża Trybunalska została ogłoszona patronką polskiego parlamentaryzmu. Kopia obrazu trafiła zaś do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2006 kościół oo. Jezuitow w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał tytuł Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Trybunalskiej. Bardzo polecam i zachęcam do wstąpienia w mury tego Sanktuarium. Historia Polski sprzężona w tym cudownym miejscu z historią kościoła katolickiega w Polsce. Miejsce modlitwy, zadumy, ochów i achów z wrażeń artystycznych, jednym słowem, musisz tu być. Szkoda tylko, że kościół w dni robocze jest otwarty tylko na czas nabożeństw. W niedzielę i święta dłużej. Jeszcze raz zachęcam i pozdrawiam.
Katarzyna Siw
Katarzyna Siw2 lata temu
Złotem kapie, jak to w baroku. Piękne wnętrze, cudowna ambona. Miałam okazję słuchać chóru, polecam!
Bartosz Kornatowski
Bartosz Kornatowski2 lata temu
Najbardziej złoty kościół, jaki widziałem w życiu. Choć osobiście nie przepadam za barokiem, to tutaj ... Warto zobaczyć.
Michal Plocka
Michal Plocka2 lata temu
To sanktuarium trzeba koniecznie zobaczyć. Obecnie w środku prace remontowe.
Ramzena
Ramzena2 lata temu
Piękny barokowy kościół, niesamowite obrazy i malowidła, baaardzo złoty ołtarz. Miejsce duchowe, klimatyczne, polecam szczególnie niedzielną mszę dla dzieci.
Marcin szymański
Marcin szymański2 lata temu
Piękny, barokowy, zabytkowy kościół (szczególnie polecam malarstwo iluzjonistyczne w prezbiterum - freski Andrzeja Ahorna), wspaniali księża. Polecam zarówno zwiedzającym, jak i tym, którzy chcą się pomodlić lub uczestniczyć we Mszy Świętej.
Patryk Wacławiak
Patryk Wacławiak2 lata temu
Ładna świątynia jezuitów w samym sercu Starego Miasta. Kościół nie za duży, po renowacji, malowidła naścienne i na sklepieniu robią wrażenie. Wnętrze przy słonecznej pogodzie jasne i dobrze doświetlone.
Zalecane lokalizacje