/Łódzkie Voivodship/Kościół katolicki

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach

Ozorkowska 48, 95-073 Grotniki, Polska

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
V8X4+7P Grotniki, Polska
+48 42 717 90 19
grotniki.oblaci.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Zdzisław Mamlas
Zdzisław Mamlas2 lata temu
Pan Muchowiecki ma popsuty zegarek i stanął mu na jednej godzinie. Tak kłamać w opiniach. Nie ładnie. Jest kościół, to i są dzwony.
Major „Prepers” Doc
Major „Prepers” Doc2 lata temu
Nowa posadzka, nowe ławki. Świetna robota proboszcza.
Jerzy Bogusław Bieliński
Jerzy Bogusław Bieliński2 lata temu
Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach, wzniesiony został w latach 1930-1933 z fundacji Sylwestra i Marię Jungowskich. Aktu konsekracji dokonał w trakcie budowy biskup Łódzki Wincenty Tymieniecki 9 lipca 1933 roku. W latach 1933-39 był kościołem filialnym parafii w Zgierzu. W czasie okupacji Niemcy utworzyli w nim kostnicę. Po wojnie został odnowiony przez pełniących w nim posługę Misjonarzy Oblatów. Po erygowaniu parafii w Grotnikach w 1951 roku pełni funkcję świątyni parafialnej. Budynek kościelny przez swoje usytuowanie, rozmiary i swoisty kształt, z daleka zwraca na siebie uwagę. Stanowi przykład nurtu funkcjonalistycznego w polskiej architekturze modernistycznej lat 30-ych ub. wieku. Wertykalnym akcentem, uzewnętrzniającym konstrukcję są rowkowane pilastry na skrajach ryzalitu środkowego, oraz schodkowe szkarpy opinające naroża ściany. W 2003 r. dokonano rozbudowy kościoła, według projektu inż. arch. Wojciecha Wycichowskiego i inż. konstr. Witolda Pietrasa, w wyniku której prezbiterium oddzielono transeptem od nawy głównej. W ten sposób wnętrzu świątyni nadano plan krzyża łacińskiego. Na tyłach absydy prezbiterialnej wybudowano zakrystię, niewielką kaplicę do spowiedzi oraz pomieszczenia pomocnicze. W ołtarzu umieszczona jest figura Matki Bożej Fatimskiej, przywieziona z Fatimy i ofiarowana przez obywatelkę szwajcarską Andreę Ramuz. W 2004 roku dobudowano od strony południowej korpusu, cylindryczną wieżę dzwonniczą w formie neoromańskiej baszty zwieńczonej stożkowym łamanym hełmem.
Piotr Przytyk
Piotr Przytyk2 lata temu
Znacznie się teraz poprawiło, ale wiele lat temu miałem do czynienia z ówczesnym proboszczem... same najgorsze wspomnienia.
Piotr Czaja
Piotr Czaja2 lata temu
Parafia przyjazna gościom i parafianom.Dzięki wkładowi pracy O.Proboszcza i pozostałych Ojców
Oblatów niedzielne msze i modlitwa zbliżają do
Boga.
Szczęść Boże w dalszej posłudze.
Magdalena Wiśniewska
Magdalena Wiśniewska2 lata temu
Coraz ładniejszy kościół. Trzeba przyznać że aktualny proboszcz jest niezwykle przedsiębiorczym człowiekiem. Jestem "letnią parafianką" od 40 lat więc niejako jestem świadkiem tych zmian które w ostatnim czasie zachodzą.
Krzysztof Kocon
Krzysztof Kocon2 lata temu
Na drodze do Krzysztofa Krawczyka ciekawy obiekt sakralny położony w ciekawej leśnej okolicy
Leszek Janowski
Leszek Janowski2 lata temu
Moja Parafia - tak świetnie jeszcze nie było.
Z naciskiem na świetnie.
Zalecane lokalizacje