/Łódzkie Voivodship/Kościół katolicki

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej W Lutomiersku

Tadeusza Kościuszki 5, 95-083 Lutomiersk, Polska

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej W Lutomiersku
Kościół katolicki
4.1
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
Q636+98 Lutomiersk, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Lukas Jaczewski
Lukas Jaczewski2 lata temu
Pandemia. Obostrzenia dotyczące ilości osób i zasłaniania ust i nosa. Jaki efekt? W kościele ciasno jak w metrze. Stanowczo zbyt wiele osób do tego wielu bez masek. Księża nie kontrolują. Nie polecam.
Michał Gajewski
Michał Gajewski2 lata temu
Niedawno Kosciół gruntownie odnowiony. Nowy parking z oświetleniem. Super Proboszcz.
Hubert Staszewski
Hubert Staszewski2 lata temu
Jest to nieliczne miejsce kultu które jest otwarte w okresie świątecznym poza nabożeństwami. Można z rodziną przyjechać, pokłonić się Panu w żłóbku, pomedytować i zwiedzić barokowy zabytek. Tak jest w Lutomiersku. W sąsienim kladztorze prowadzonym przez Salezjanów w niedzielę 27 grudnia 2020 roku o godzinie 11.50 kościół był zamknięty.
Lodzermensch
Lodzermensch2 lata temu
Historia parafii Lutomiersk sięga średniowiecza. Pierwsza świątynia pw. św. Bartłomieja, erygowana w 1284 roku przez abp. Jakuba Świnkę, spłonęła podczas pożaru miasta w 1529 roku. Jej funkcję przejął nowy kościół pod tym samym wezwaniem, wzniesiony w latach 1530-1532 przez rodzinę Lutomierskich. Na fali reformacji, około 1570 roku, Balcer Lutomierski, przyjąwszy kalwinizm, przekazał go kalwinom. Kościół powrócił do pierwotnych użytkowników w połowie XVII wieku dzięki dziedzicowi Lutomierska Andrzejowi Grudzińskiemu, który nawrócił się z kalwinizmu. Obecny dom Boży przy ulicy Kościuszki 5 oddany Matce Bożej Szkaplerznej (i św. Walentemu – drugiemu patronowi) wybudowała w latach 1775-1781 Barbara z Duninów Sanguszkowa, a poświęcił abp Antoni Ostrowski. Poważnie uszkodzony pociskami artylerii niemieckiej w 1914 roku, został odnowiony staraniem wiernych. W okresie II wojny Niemcy użytkowali go jako magazyn, a u schyłku walk Rosjanie przetrzymywali tu jeńców W latach 90. XX wieku i na początku obecnego kościół zyskał nowe dębowe ławki, posadzkę z kamienia strzegomskiego, dębowy stół ołtarzowy w kształcie liter Alfa i Omega, polichromię i dwa dębowe konfesjonały. Późnobarokowy kościół z prezbiterium zwróconym na zachód – to murowana budowla na planie prostokąta, opięta uskokowymi przyporami, kryta dachem dwuspadowym. Główne wejście znajduje się w fasadzie wschodniej – rozczłonkowanej pilastrami, gzymsem i niszami, zwieńczonej barokowym szczytem. Pilastry i profilowany gzyms są też elementem dekoracyjnym ścian wewnętrznych. Nawę i węższe od niej prezbiterium przykrywa płaski strop z przedstawieniami tajemnic różańcowych. Wnętrze posiada XVIII-wieczny wystrój. W prezbiterium stoi ołtarz główny z obrazami Matki Bożej Różańcowej, św. Jana od Krzyża i Świętej Trójcy oraz rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa. Drewniane galeryjki po bokach ołtarza stanowią wejścia na piętra nad kruchtą i zakrystią oraz na ambonę. W nawie usytuowane są ołtarze boczne Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Walentego. Wystrój dopełniają obrazy św. Barbary, Chrztu Pana Jezusa w Jordanie, św. Michała Archanioła wieku, rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Magdaleny oraz stacje Drogi Krzyżowej.W naszej Wspólnocie parafialnej są obecni, między innymi: Ministranci, Schola, Asysta, Żywa Róża, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Caritas parafialny, Rodzina Radia Maryja, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Parafialne Stowarzyszenie Kobiet Katolickich, Duszpasterstwo pielgrzymkowe i Duszpasterstwo chorych. Odpusty parafialne odbywają się 14 lutego (św. Walentego) oraz w niedzielę przed 16 lipca (Matki Bożej Szkaplerznej). W święto św. Bartłomieja (24 sierpnia) - patrona pierwszego Kościoła i ówczesnej Wspólnoty parafialnej - sprawowana jest uroczysta Msza święta na wzgórzu, gdzie był on pierwotnie usytuowany. Parafialny cmentarz po wezwaniem Św. Bartłomieja o powierzchni 1,5 ha znajduje się przy ul. Piłsudskiego (1 km).
Łukasz K
Łukasz K2 lata temu
Kościół bardzo ładny, jednak msze puszczane przez megafon ( głośnik ) na zewnątrz w niedziele od samego rana do południa ( trzy msze pod rząd ), w dzień w który każdy chce odpocząć to duża przesada, zwłaszcza jak nie ma nikogo przed kościołem. Lato, niedziela, odpalasz grilla, lub chcesz poleżeć i odpocząć, a ksiądz odprawia mszę za uchem na cały regulator. Nie mam nic do kościoła i mszy, jestem katolikiem, ale każdy chce odpocząć w niedziele i ma do tego prawo.
Gabriela
Gabriela2 lata temu
Bardzo lubję to mjejsce poniważ tryska bagjem i jest piękne
Ewa Magdziarz
Ewa Magdziarz2 lata temu
Skromny i przytulny kościół. Sympatyczny proboszcz.
Dariusz Cybulski
Dariusz Cybulski2 lata temu
Bardzo miły ksiądz proboszcz
Zalecane lokalizacje