/Lower Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła

59-160 Jakubów, Polska

Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
JX5X+FP Jakubów, Polska
+48 76 831 22 70
bractwoswjakuba.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Jacek Trzciołek
Jacek Trzciołek2 lata temu
Spokojna wioska na uboczu z sanktuarium, którego wcale nie czuć. Kościół mały i niestety zamknięty. Widać, że otoczenie się rozbudowuje. Historia miejsca zaskakuje.
Stanisław Kucharuk
Stanisław Kucharuk2 lata temu
Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła i parafii w Jakubowie sięgają 991 roku. Już w 12 i 13 wieku do Jakubowa przybywali płatnicy ze Śląska, Czech i Moraw, a nawet z Francji. Później należał do kanonia głogowskiej. Przebudowany w 14 i 16 wieku. W okresie reformacji w 1571 roku kościół przejęli protestanci. W czasie wojny 30 letniej szwedzcy żołnierze zrabowali wota i zniszczyli ołtarz. Kościół odremontowano. Po włączeniu Śląska do państwa pruskiego z dominującym protestantyzmem parafia przestała istnieć na blisko sto lat. Odrodziła się dopiero w połowie 19 wieku.
Do kościoła zmierza się od dzwonnicy-wieży bramnej. Kościół tworzą trzy bryły o zróżnicowanych wysokościach. Forma budowli i materiał, głównie kamień polny nadają świątyni surowy, "starożytny", choć bez wątpienia gotycki wyraz. Nowy rozdział parafii nastąpił w 1999 roku z chwilą przybycia ks. Stanisława Czerwińskiego, który reaktywował kult św. Jakuba Apostoła i jego szlaków. W 2004 roku powstaje Bractwo św. Jakuba. 20 czerwca 2007 roku ówczesny biskup zielonogórsko-gorzowski ustanowił w Jakubowie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Jakuba Starszego. Ostatnimi czasy kościół w Jakubowie otrzymał nowe pokrycie dachowe, odnowiono barokowy ołtarz wraz z obrazem Patrona. Odrestaurowano polichromię stropu przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę oraz św. Jakuba na koniu. Dokonano renowacji obrazu MB Różańcowej z Pompei oraz antepedium (bogato zdobione zakrycie lub zasłona mensy ołtarza chrześcijańskiego) ołtarza posoborowego. Dokonano Intronizacji Relikwii Krzyża Świętego w odnowionym relikwiarzu. Obecnie trwa remont zabytkowych organów, czeka na remont ambona. Parafia posiada relikwie: św. Jakuba, św. Stanisława Biskupa Męczennika, św. Faustyny Kowalskiej św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, sw. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Kościół św. Jakuba Starszego znajduje się na szlaku pielgrzymkowym Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba z Głogowa do Zgorzelca. Oznakowana ona jest muszlami św. Jakuba i żółtymi strzałkami.
Ogłoszenie Roku Jubileuszowego przez papieża Franciszka jako Jubileuszowego Roku Świętego Jakuba Starszego Apostoła 31 Grudnia 2020 r. - 31 Grudnia 2021 r.. W dniu 31.12.2020 roku za zgodą Penitencjarii Apostolskiej z upoważnienia papieża Franciszka otwarte zostały Drzwi Święte katedry w Santiago i tym samym zainaugurowano Rok Święty Jakubowy. W pierwszym w Polsce Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie uroczystość rozpoczęcia Roku Jubileuszowego odbyła się 10 stycznia 2021 roku. Kościół w Jakubowie jest jednym z 48 kościołów stacyjnych, w którym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Polecam przybycie do św. Jakuba w Jakubowie. Czym kto może. Są dwa motywy odwiedzenia Sanktuarium Świętego Jakuba Starszego Apostoła: wewnętrzny-duchowy związany z pobytem w Jakubowie, z modlitwą o wstawiennictwo św. Jakuba, Jego postacią, historią miejsca i pielgrzymowaniem: zewnętrzny-to wszystko co można co można tu zobaczyć gołym okiem, czy bezpośrednio dotknąć ręką, m. in. ołtarz główny z obrazem św. Jakuba, freski, obraz MB Królowej Różańca z Pompei czy stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez więźniów Zakładu Karnego w Głogowie. Byłem tu 9 lutego tego roku z grupą kilkunastu pielgrzymów z Wrocławia pieszo z Głogowa Jakubowym Szlakiem. Ogromne przeżycia duchowe ale też estetyczne. Dziękuję ks. kustoszowi Stanisławowi za możliwość uczestnictwa we mszy świętej, fajne spotkanie w domu parafialnym, opowieści o historii tego miejsca i drobny poczęstunek. Okazało się, że byliśmy pierwszą pieszą pielgrzymką przyjaciół dróg św. Jakuba w tym roku. Ksiedzu kustoszowi wydawało się to mało prawdopodobne ze względu na duży mróz i dużą ilość śniegu ale tym bardziej byliśmy szczęśliwi, że doszliśmy do celu. Bardzo polecam to miejsce każdemu niekoniecznie pieszo.
Malgorzata Bortkiewicz
Malgorzata Bortkiewicz2 lata temu
Piękny stary romański kościół i tablice epitafijne wokół. Zadbany i godny uwagi.
Ar Zu
Ar Zu2 lata temu
Ladny kościołek i największe kadzidło w Polsce. Cudowna woda źródlana...
Jan Lubas
Jan Lubas2 lata temu
Stary ciekawy kościół na szlaku Jakubowym
Bartłomiej Szuflita
Bartłomiej Szuflita2 lata temu
Szkoda ze niemoglismy wejsc do srodka ale przedsionek byl otwarty. Piekne miejsce troszke chyba zapomniane
Lukas Balcer
Lukas Balcer2 lata temu
Miejsce piękne ale sam probosz Stanisław w ogóle nie powinien być księdzem mając romans z dyrektorką szkoły podstawowej w Nielubi od kilku lat co pomijam gdyż samym sobą jest strasznym księdzem łakomym na pieniądze kilka razy stracił prawo jazdy za jazdę po alkoholu nawet kilka wypadków drogowych spowodował . Ocenia ludzi swoją miarą ludzie ubodzy nie mają godnego pochówku gdyż nie dawali na kościół więc chowa ich tylko na cmentarzu raptem 5 min chciwy i oszust miałem z nim do czynienia jutro tj 30 jest kolejny pogrzeb który będzie tylko na cmentarzu gdyż Ks. Stanisław stwierdził że zmarły nie zasługuje na msze w kościele gdyż za mało kasy dostał za pochówek a niby co łaska obłudny bawidamek dramat TVN będzie na pochówku bo został poinformowany pozdro
Anna K
Anna K2 lata temu
Miejsce związane ze szlakiem SW. Jakuba. Obecny ks. Proboszcz chętne dzieli się historia tego miejsca.
Zalecane lokalizacje