/Lower Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół pw. św. Wita

57-322 Niwa, Polska

Kościół pw. św. Wita
Kościół katolicki
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
FG34+3F Niwa, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 7–19
Wtorek: 7–19
Środa: 7–19
Czwartek: 7–19
Piątek: 7–19
Sobota: 7–19
Niedziela: 7–19
Napisz recenzję
Eliza M
Eliza M2 lata temu
Jest to obiekt wzniesiony na planie prostokąta z węższym półkoliście zamkniętym prezbiterium i wieżą przylegającą do nawy w południowo-zachodnim (narożniku. W 1787 roku kościół został rozbudowany. Poszerzona została dwukrotnie nawa, dobudowano zakrystię. W roku 1910 dobudowana została ostatnia kondygnacja wieży, w której zawisł dzwon pochodzący jeszcze z pierwszego drewnianego kościoła (prawdopodobnie z 1337 roku) . Na zewnętrznych murach kościoła wmurowanych jest pięć płyt nagrobnych. Trzy płyty wmurowane w ścianę nawy upamiętniają członków rodziny Donig von Zdanitz, władających majątkiem w Ścinawce Dolnej. Największa z wizerunkiem rycerza w zbroi przedstawia Christopha Doniga von Zdanitz Starszego. Dwie kolejne upamiętniają zmarłą w 1627 r. jego żona Judith z domu von Rohnau oraz ich 16 letniego syna. Na ścianie wieży kościelnej wmurowane są dwie płyty nagrobne upamiętniające rodzinę Friedrich von Zettritz, właściciela pobliskiego majątku w Wolanach Dolnych. Jedna płyta przedstawia zmarłą w połogu w 1620 roku jego żonę Ursulę von Zettritz, a druga ich syna Friedricha zmarłego w 1618 roku. Teren kościoła otoczony jest XVII-to wiecznym kamiennym murem z okazałym budynkiem bramnym. Mimo prac trwających przed kościołem, nie stracił on na swym pięknie. Warto przyjechać I zobaczyć.
FikO
FikO2 lata temu
Genialna architektura, wspaniałe wnętrze kościoła. Zaciekawiająca historia tego miejsca. Bardzo miły i uprzejmy proboszcz. Serdecznie polecam odwiedzić to miejsce.😄
Gosia Lazorko-Janska
Gosia Lazorko-Janska2 lata temu
Kościół pw. św. Wita powstał w 1623 r. Do jego pierwotnej bryły dobudowano w 1904r. wieżę na planie kwadratu. Całość otoczona murem, którego częścią jest budynek bramny. Jest też półłukiem zwieńczone boczne wejście, być może kuedys furtka. Wewnątrz jest barokowa chrzcielnica z XVIII w. Reszta wyposażenią najprawdopodobniej z początku XX w. Szczegolnej uwadze polecam wmurowane w zewnętrzną ścianę kościoła pięć renesansowych płyt nagrobnych.
Anna Herliczek Gniedziejko
Anna Herliczek Gniedziejko2 lata temu
Kameralny i bardzo sędziwy kościół z romańskim rodowodem, klimatyczne i urokliwe miejsce doskonale na medytacje i modlitwę.
Mniamulkos
Mniamulkos2 lata temu
Ładny kościół oraz jego wnętrze. Polecam.
Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski2 lata temu
Piękny, zadbany kościół
Joanna Duda
Joanna Duda2 lata temu
Kościół z ciekawą historią. Polecam
Wiesław Kopka
Wiesław Kopka2 lata temu
Warto zobaczyć
Zalecane lokalizacje