/Lower Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Wawrzyńca

67-200 Rapocin, Polska

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Wawrzyńca
Kościół katolicki
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
M2JQ+FW Rapocin, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Jacek Adamczak
Jacek Adamczak2 lata temu
Kościół w Rapocinie, a raczej pamiątka po kościele. Kilka grobów na terenie kościoła. Kotoś jeszcze o nie dba. Spacer od mostu kolejowego przez "pawie oczka".Trasa około 4.5km w jedną stronę. Świetna trasa na spacer na łonie natury, można zobaczyć sarny, lisa, czaple a nawet bielika. Polecam.
Jolka Ka
Jolka Ka2 lata temu
Opuszczona wieś, w której zachował się kościół. Niestety w środku kompletnie ogołocony, jednak mimo wszystko ściany dumnie się trzymają. Przed kościołem jest skoszone, więc na pewno jest ktoś, kto się opiekuje tym miejscem.
Barbara Pająk
Barbara Pająk2 lata temu
Zajechaliśmy tu robiąc pętlę na rowerach. Zaciszne miejsce. Kościół to jedyny ślad po wsi Rapicin z którego wysiedlono mieszkańców w 1987r.
Anna Zielińska
Anna Zielińska2 lata temu
Piękny, gotycki kościół w wysiedlonej wiosce Rapocin, dojazd dobry wybrukowaną drogą, wokół dużo zieleni. Ruiny dość dobrze zachowane, ale wstęp na własną odpowiedzialność, na ścianach tabliczki że grozi zawaleniem, jedno wejście z boku, reszta zamurowane , w środku nie ma nic, tylko gruz. Za kościołem kilka grobów, a przy samym wejściu (drewniana furtka) walący się mniejszy budynek .
Kasiakropka371
Kasiakropka3712 lata temu
Rapocin Wieś zlikwidowana w związku z działalnością Huty Miedzi Po wiosce pozostał tylko kościół Opustoszały ale można wejść do środka Odnalezienie go z aplikacją Google bezproblemowe Po wsi ani śladu tylko las
Małgorzata Małek
Małgorzata Małek2 lata temu
Kościół położony blisko Głogowa. Jest to już druga świątynia opuszczona w tym rejonie, którą odwiedziłam. Dojazd jest pod sam Kościół drogą z kostki brukowej i możemy zatrzymać się od tyłu wejdziemy na teren bramką z drewna od strony Kaplicy. Kaplica niestety jest w opłakanym stanie zawalony dach i częściowo ściany te które są podtrzymują drewniane belki. Obok Kościoła znajduje się cmentarz.
Pjoter URBX
Pjoter URBX2 lata temu
Pierwsze wzmianki o kościele i jego proboszczu Gottfridusie pochodzą z 1297 roku.
Od 1307 do 1810 roku Rapocin należał do Zakonu Świętej Klary.
Kościół wybudowany został w stylu gotyckim, jako jednonawowy z wieżą oraz prostokątnym prezbiterium.
W kościele znajdowały się ołtarze i ambona wykonane w 1901 roku przez głogowskiego rzeźbiarza Jäkela, organy firmy Schlag i Synowie oraz dzwon z 1498.
W XIV i XV wieku oraz w latach 1712, 1791 i 1849 dokonywano jego przebudowy. Kościół otacza mur wybudowany w XVI wieku. Przy kościele znajdują się cmentarz.
Wysoki stopień skażenia środowiska naturalnego spowodowany sąsiedztwem Huty Miedzi Głogów doprowadził do wysiedlenia mieszkańców wioski w drugiej połowie lat 80–tych ubiegłego stulecia.
Kościół przestał pełnić swoją funkcję i stał się nie użytkowany.
Dziś cały zespół, mimo zamurowania wszystkich wejść i okien w 1990 roku jest poddawany intensywnej eksploracji.
W celu zabezpieczenia przed zniszczeniem, płyty nagrobne wmurowane w ściany zewnętrzne kościoła, łącznie z płytą poświęconą żołnierzom z I wojny światowej, pochodzącym z Rapocina, wywieziono do Kolegiaty NMP w Głogowie, gdzie zostały wyeksponowane do oglądania.
Radek Bernacki
Radek Bernacki2 lata temu
Teren kościoła bardzo zadbany, widać, że ktoś się nim opiekuje. Sam budynek w kiepskim stanie, w środku całkowicie zdewastowany. Warto jednak odwiedzić to miejsce, sam klimat powala na kolana.
Zalecane lokalizacje