/Lower Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku

skwer Jana Pawła II 2, 57-250 Złoty Stok, Polska

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CVV9+HG Złoty Stok, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Dariusz Kuldanek
Dariusz Kuldanek2 lata temu
Piękny obiekt sakralny zlokalizowany w malowniczym Złotym Stoku. Obecny kościół parafialny, murowany z kamienia wzniesiono na miejscu zaadoptowanego na kościół katolicki w 1709 roku budynku urzędu cesarskiego. Prace przy budowie nowej świątyni rozpoczęto w 1875 roku, a zakończono w 1876 r. Kościół w stylu neogotyckim wzniesiony jest na planie krzyża z wysoką wieżą od frontu. Wnętrze jednonawowe, z parą kaplic o charakterze transeptu. Jadąc do Złotego Stoku od strony Mąkolna kościół pięknie się prezentuje na tle gór i zieleni. Rozkład mszy św. widoczny na zdjęciu.
Malgorzata Gibka
Malgorzata Gibka2 lata temu
Piękne, monumentalne miejsce. Perełka neo-gotycka odnaleziona nagle, w trasie. Polecam. Niestety nie mogliśmy wejść do środka, nad czym ubolewam. Na pewno jeszcze się wybierzemy przy lepszej pogodzie, zrobić więcej zdjęć.
Ela Daňa
Ela Daňa2 lata temu
Kościół katolicki, neogotycka architektura w Złotym Stoku. Warto przyjechać i zobaczyć 😄
Jacek Stankiewicz
Jacek Stankiewicz2 lata temu
Niesamowity, kamienny kościół. Bardzo zadbane otoczenie. Piękne miejsce.
Zbigniew Stępień
Zbigniew Stępień2 lata temu
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kamieniec Ząbkowicki – diecezji świdnickiej. Budowa świątyni została rozpoczęta w dniu 25 czerwca 1875 roku i została ukończona w dniu 15 grudnia 1876 roku. Pierwsza msza święta została odprawiona w nowym neogotyckim kościele w dniu 7 grudnia 1877 roku przez księdza Augusta Marowskiego. Właściwej konsekracji dokonał biskup Robert Herzog dopiero w 1883 roku. Świątynia posiadająca znaczne rozmiary w stylu neogotyckim została zbudowana na planie krzyża z wysoką wieżą z przodu. Wnętrze jest jednonawowe i posiada parę kaplic w formie transeptu, zamkniętych trójbocznie. Nakryte jest sklepieniami gwiaździstymi o bogatym rysunku. Wystrój kościoła jest neogotycki i pochodzi z okresu budowy.
W latach 1964 – 1965 została przeprowadzona gruntowna konserwacja ołtarza głównego. W latach 1971 – 1972 została założona nowa instalacja elektryczna i głośnikowa, zostały uzupełnione tynki wewnętrzne, mała wieża została pokryta blachą, został uruchomiony zegar wieżowy. Zostały wyremontowane organy o 20 głosach oraz została wykonana nowa polichromia wnętrza. Odrestaurowany kościół został poświęcony w dniu 11 września 1972 roku przez biskupa Wincentego Urbana.
W latach 1977 – 1978 wieża i dach świątyni zostały pokryte blachą cynkową. W 1984 roku został zainstalowany mechanizm elektryczny sterujący zegarem wieżowym. W latach 1985 – 1999 zostały odnowione wszystkie ołtarze, figury, ambona, została odrestaurowana polichromia i została położona marmurowa posadzka. Wyremontowany kościół został poświęcony przez kardynała Henryka Gulbinowicza.
W latach 1999 – 2001 na świątyni zostały wymienione wszystkie rynny i zostało wykonane odwodnienie budowli.
W 23 oknach kościoła zostały wprawione witraże zaprojektowane przez Bolesława Szpechta, krakowskiego artystę plastyka. Wykonawcą witraży była firma kierowana przez Zbigniewa Gustaba z Krakowa. Witraże uroczyście poświęcił w dniu 17 maja 1997 roku ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.
Źródło – Wikipedia
Krzysztof Rakowski
Krzysztof Rakowski2 lata temu
Kościół naprawdę robi niesamowite wrażenie. Zawdzięcza to wysokiej, wysmukłej wieży. Świetności dodaje mu to, ze w całości zbudowany jest z kamienia. Obiekt zadbany i remontowany. Otoczenie zadbane. Mały parking, stąd problem z zaparkowaniem samochodu.
Miras M
Miras M2 lata temu
Warto zobaczyć gorąco polecam
Parmenion
Parmenion2 lata temu
Piękny neogotycki kościół, bardzo ładnie utrzymany, szkoda że przez większość czasu zamknięty.
Zalecane lokalizacje