/Lower Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

1 Maja 15, 58-533 Mysłakowice, Polska

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół katolicki
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
RQRH+XP Mysłakowice, Polska
+48 661 638 886
myslakowice.diecezja.legnica.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Dolnoslaskie_spacery
Dolnoslaskie_spacery2 lata temu
Pierwotnie protestancki obecnie katolicki. Gdy w 1832 r. król pruski Wilhelm III zakupił pałac i dobra mysłakowickie, jedną z pierwszych budowli miał być kościół. Tak w 1836 roku położono kamień węgielny pod budowę świątyni. Prace budowlane postępowały bardzo szybko i 3 sierpnia 1838 r. miało się odbyć uroczyste poświęcenie kościoła. Niestety, stało się inaczej. 8 czerwca 1838 r. nastąpiła katastrofa - zawaliła się wieża kościelna. Pod gruzami zginęło 10 robotników. Po tej katastrofie przystąpiono do budowy nowego, opartego na solidnych założeniach budowlanych kościoła. Nowy kościół został poświęcony 8 grudnia 1840 r.
Najcenniejszym fragmentem ko­ścioła są dwie marmurowe kolumny z Pompei, podtrzymujące przedsio­nek. Ofiarował je Fr. Wilhelmowi III król Neapolu. Ołtarz główny, drewno polichromowane i złocone z końca XVIII w., barokowa ambona z XVIII w., oraz drewniana chrzcielnica z 1 połowy XIX w., wykonana w stylu klasycystycznym pochodzą z kościoła ewangelickiego z Miszkowic.
Małgorzata Ciupa
Małgorzata Ciupa2 lata temu
Kościół wzniesiono w latach 1836-40, w stylu klasycystycznym. Pierwotnie była to świątynia ewangelicka. W 1859 r. dobudowano do niego wieżę. W latach 1956 oraz 1969 przeprowadzono remont obiektu. Niezwykle cennym i wartym zobaczenia elementem kościoła są dwie kolumny z Pompei ustawione w jego przedsionku. Zostały one ofiarowane przez króla Neapolu królowi Fryderykowi Wilhelmowi III. We wnętrzu: organy wykonane przez mistrza K. Buckowa w 1840 r. Ołtarz główny, drewno polichromowane i złocone z końca XVIII w., barokowa ambona z XVIII w., oraz drewniana chrzcielnica z 1 połowy XIX w., wykonana w stylu klasycystycznym pochodzą z kościoła ewangelickiego z Miszkowic.
Rafał Pietrak
Rafał Pietrak2 lata temu
Kościół z zewnątrz wydaje się skromny ale w środku robią wrażenie stare poręcze schodów z tralkami ,zabytkowa chrzcielnica, nietypowe sklepienie oraz oczywiście kolumny pompejskie na zewnątrz przy wejściu. Warty odwiedzenia.
Maciej Hajgelman
Maciej Hajgelman2 lata temu
Ciekawy kościół o dość skromnej formie. Wnętrze również proste, najbardziej bogatym w zdobienia elementem jest ołtarz główny. Obecnie kościół Rzymski katolicki ale istnienie balkonów świadczy o jego ewangelickiej przeszłości. Księża bardzo uprzejmi, przychylni osobą zainteresowanymi architekturą sakralną.
Kapitan Zawada
Kapitan Zawada2 lata temu
Kościół sam w sobie bardzo ładny, proboszcz i wikary bardzo w porządku, serdeczni, mili, uśmiechnięci, naprawdę duchowieństwo pierwsza klasa. Jest jedno ale… pan kościelny. Wyobraźcie sobie ludzie ze brałem ślub w Mysłakowicach, mój świadek poszedł przekazać ofiarę i teraz uważajcie, kościelny pyta się mojego świadka czy para młoda (ja i moja żona) uwzględniliśmy go w kopercie księdza czy o nim zapomnieliśmy. Bezczelność bez krzty godności i honoru. Śmiechu warte, ze tak pozytywny obraz całej uroczystości zepsuł człowiek który w sumie z uroczystością nie miał nic wspólnego.
Maciej Jabłonecki
Maciej Jabłonecki2 lata temu
Wejście do kościoła kryje ciekawostkę architektoniczną, czyli dwie kolumny z Pompejów podarowane królowi Prus przez króla Neapolu. Nie wolno pominąć tego miejsca podczas odwiedzin Pałacu w Mysłakowicach, zwłaszcza, że kościół jest tuż obok.
Michał Ratajczyk
Michał Ratajczyk2 lata temu
Kto będzie w okolicy niech nie popełnił błędu i nie zapomnij odwiedzić tej parafii. Przed wejściem do kościoła powita nas para autentycznych kolumn sprowadzonych prosto z Pompei. Zdjęcia nie oddadzą tego jak te kolumny wyglądają na żywo i jakie robią wrażenie. Polecam
Malgorzata Bortkiewicz
Malgorzata Bortkiewicz2 lata temu
Dwie kolumny, które zdobią przedsionek mają głowice pochodzące z Pompei.
Zalecane lokalizacje