/Lublin Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Karmelitów Bosych pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Świętoduska 14, 20-082 Lublin, Polska

Kościół Karmelitów Bosych pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
6HX8+P2 Lublin, Polska
+48 81 532 02 44
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 6–19
Wtorek: 6–19
Środa: 6–19
Czwartek: 6–19
Piątek: 6–19
Sobota: 6–19
Niedziela: 6–19
Napisz recenzję
Grazia Iwanek
Grazia Iwanek2 lata temu
Dzieje kościoła łączą się z losami Karmelitów i Karmelitanek Bosych. Karmelitanki sprowadzono do Lublina w 1624 roku. W 1632 roku został zakupiony plac z nieukończonym dworem Rafała Leszczyńskiego. Dwór stał się częścią zabudowań klasztornych sióstr. W roku 1636 rozpoczęto budowę kościoła a konsekracja odbyła się w 1644 roku.
Istniejący obecnie kościół wzniesiono w stylu renesansu lubelskiego. Jest to niewielki ,jednonawowy ,posiada trzy kondygnacje.Piękna bryła świątyni zwraca uwagę charakterystycznym renesansowym szczytem frontowym, na którym widać postacie świętych.
Wewnątrz  sklepienia kolebkowe z lunetami  dekorowane bogatą sztukaterią. Przy chórze znajdują się dwa obrazy datowane na XVIII wieku,przedstawiające sceny przebicia serca św. Teresy i biczowanie Chrystusa.
Główny ołtarz, i cztery pozostałe, jest wykonany w stylu barokowym.
Na lewo od wejścia znajduje się dzwonnica, której dach, przysłonięty jest attyką wykonaną na pocz.XX wieku.
APap
APap2 lata temu
Czas tam się zatrzymał (w pozytywnym znaczeniu).
Niesamowite są te stare kościoły. Z duszą.
Nawet wejść, bez mszy, pomyśleć.
Marek Swiatlon
Marek Swiatlon2 lata temu
Bardzo piękne msze św. Bracia Karmelici uduchowieni, mądrzy i skupieni. Dużo ludzi się tu spowiada. To o czymś świadczy.
Zygmunt Borowski
Zygmunt Borowski2 lata temu
Kościół Karmelitów Bosych pw. św Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1635-1644 dla sióstr karmelitanek bosych. Budowla posiadała cechy renesansu lubelskiego, posiadała jedną nawę z prezbiterium w wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym.
Siostry mieszkały tu aż do 1807, kiedy to ze spalonego kościoła św. Ducha przenieśli się tu karmelici bosi.
W 1864 po powstaniu styczniowym władze Carskiej Rosji skasowały zakon a budynki przeznaczono na koszary. W 1919 kościół ponownie przeszedł w ręce karmelitów. Zakonnicy mieszkają tu do dnia dziejszego.
W czasach wczesnego komunizmu po II Wojnie Światowej w jednym z budynków klasztornych znajdował się areszt NKWD władz radzieckich.
-
Church of the Discalced Carmelites Saint Joseph the Spouse of the Blessed Virgin Mary was established in 1635-1644 for the Sisters of the Discalced Carmelites. The building possessed the features of the Lublin Renaissance, it had one aisle from the presbytery and the interior is decorated in the Baroque style.
The sisters lived here until 1807, when from the burnt church of St. Spirit moved here the male monastery.
In 1864, after the January Uprising, the authorities of Tsarist Russia dissolved the order and the buildings were designated for barracks. In 1919, the church again passed into the hands of the Carmelites. The monks live here to the present day.
In the time of early communism after the Second World War, in one of the monastery buildings there was an NKVD prison of the Soviet authorities.
Woldanin
Woldanin2 lata temu
Wspaniały kościół i wspaniali braciszkowie zakonnicy, również rewelacyjni spowiednicy. Polecam z całego serca 😍
Jarosław Gierszon
Jarosław Gierszon2 lata temu
Bardzo piękne i urokliwe miejsce na mapie Lublina. Przez wiele lat odwiedzalem ten kościół. Niestety podczas ostatniej mszy spotkało mnie straszne rozczarowanie ze strony księdza który odprawiał mszę (pierwszy raz widziałem tam tego czlowieka). W pewnym momencie zostałem wyproszony wraz z żoną i córkami z kościoła przez wspomnianego księdza któremu to przeszkadzała moja młodszą córka która spacerowała pomiędzy kościelnym ławkami. Ów ksiądz zaproponował nam również odwiedzenie sąsiedniej kaplicy w której znajduje się głośnik i tam mógłbym wysłuchać ewentualnie ciągu dalszego. Niestety z wielką przykrością opuściłem świątynie. Żenujące jest to jaki jest brak zrozumienia dla dziecka poniżej dwóch lat. Ocena moja wynika tylko i wyłącznie ze względu na skandaliczne zachowanie księdza a nie jako zakonu czy miejsca do którego tak często i chętnie wracałem
Tomasz G
Tomasz G2 lata temu
Z zewnątrz robi wrażenie, aczkolwiek przydałoby mu się odświeżenie
R Z
R Z2 lata temu
Kościół pod wezwaniem św Józefa i św. TERESY (Wielkiej) to pełna nazwa o której mało kto wie. Sam budynek i jego wnętrze to perła architektóry sakralnej skrywająca mistycyzm duchowości karmelitanskiej w przepięknych tajemniczych obrazach. Mianowicie obok ołtarza głównego przedstawiajacego św Józefa po lewej stronie ołtarze boczne Matka Boska Szkaplerzna łaskami slawiona a pod nią ukryty jest inny wizerunek co odkryto podczas badań przeswietlajac promieniami rendenowymi. Kolejny ołtarz boczny przepiękny krucyfiks. Ołtarz boczny z prawej strony przedstawia św Tereskę od dzieciątka Jezus i jego oblicza a pod nią wizerunek św TERESY reformatmatorki karmelitów bosych (bo są także trzewiczkowi) Natomiast prawdziwe skarby skrywa zakrystia a w niej kaplica wraz z zapomnianym wizerunkiem Matki Boskiej POCIESZYCIELKI . Malowidło co ciekawe na blasze a postacie Matki jak i Dzieciątka mają rysy judaistyczne co jest unikatem , cudem uratowany z słynnego pożaru który miał miejsce w Lublinie a w którym został zniszczony uprzedni kościół karmelitów w miejscu obecnego ratusza. A resztę tajemnic pozostawiam do odkrycia a jest ich jeszcze wiele.
Zalecane lokalizacje