/Lublin Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie

Gabriela Narutowicza 6, 20-400 Lublin, Polska

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
6HW6+GQ Lublin, Polska
+48 81 525 88 31
pobrygidkowski.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Świątynia 3D
Świątynia 3D2 lata temu
Lubelska rektoralna świątynia to nie tylko imponujący zabytek, to także świadek wyjątkowych chwil w historii Polski. O jego budowie zdecydował sam król Władysław Jagiełło, chcąc w ten sposób złożyć wotum dziękczynne za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. W 1412 roku kościół został ufundowany, a 14 lat później sprowadzono do opieki i zarządzania nim zakon sióstr zakonu św. Brygidy. Decyzja także miała wymiar symboliczny, ponieważ to właśnie patronka zakonu miała przewidzieć upadek Krzyżaków, który przypieczętowało zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich. Siostry Brygidki opiekowały się świątynią do XIX wieku, przez pewien czas gościły tam siostry wizytki i wreszcie kościół stał się rektoralnym i tę funkcję pełni po dziś dzień.
Katarzyna Suchecka
Katarzyna Suchecka2 lata temu
Piękny Kościół ,który pamięta czasy Władysława Jagiełły... Pomimo malowideł i zdobień, wnętrze skromne. Osobiście bardzo mi się podobał.
Michał Niedźwiadek
Michał Niedźwiadek2 lata temu
Budowla ciekawa, w środku jest co obejrzeć, można zejść do podziemi. Ma swój klimat i ładnie się prezentuje.
Michaelruby999
Michaelruby9992 lata temu
Kościół wyznania rzymsko-katolickiego, zabytkowy. "Kościół ufundowany został w roku 1412 przez Władysława Jagiełłę, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Wcześniej w tym miejscu stała kaplica pw. Maryi Panny, św. Zofii i św. Barbary poświęcona w 1396 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Wysza. Według legendy wotum króla Władysława Jagiełły budowali jeńcy krzyżaccy wzięci do niewoli po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Po ukończeniu prac w 1426 roku król polski sprowadził zakon brygidek. Wierzono bowiem, że św. Brygida przepowiedziała upadek zakonu krzyżackiego. Przepowiedziała też dzielnego władcę, który ukarze Krzyżaków za krzywdy wyrządzone innym chrześcijańskim narodom. Jagiełło odebrał tę przepowiednię bardzo osobiście i dlatego sprowadził Zakon Najświętszego Zbawiciela do Lublina. Brygidki pozostały tu aż do końca XIX w. Lubelski konwent był jednym z pierwszych klasztorów tej reguły w Polsce. Kościół został zbudowany z dala od murów miejskich, przez co często padał ofiarą rabunków. W XIX w. do świątyni wprowadziły się na krótko siostry wizytki. Wizytki podobnie jak brygidki opuściły klasztor nakazem cara pod koniec XIX w. Kościół stał się wtedy kościołem rektoralnym i jest nim po dziś dzień. Obecnie rektorem jest ks. kan. Dariusz Marek Bondyra."
Piotr Ossowski
Piotr Ossowski2 lata temu
Miałem okazję uczestniczyć we Mszy świętej. To niesamowite jak w środku cichnie miejski gwar. Urzekła mnie gra na organach.
Kris longer
Kris longer2 lata temu
Piękny kościół. Bardzo mili, światowi księża. Dzięki takim kapłanom jest szansa by ludzie masowo nie odchodzili z kościoła.
Krzysztof Wątroba
Krzysztof Wątroba2 lata temu
Można zwiedzić m.in krypty ( godziny zwiedzania to w tyg. od 12-18 - cena biletu normalnego 5 zł)
Beata158
Beata1582 lata temu
Ukochany, przepiękny kościół. Prawdziwy Dom Boży. Wspaniały zabytek.
Zalecane lokalizacje