/Masovian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium pw. Św. Antoniego z Padwy

58, 06-540 Ratowo, Polska

Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium pw. Św. Antoniego z Padwy
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
X33J+WH Ratowo, Polska
+48 23 679 84 70
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Jarosław Tatuch
Jarosław Tatuch2 lata temu
Zabytkowy zespół klasztorny z XVIII w. W jego skład wchodzą: (pobernardyński) klasztor Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny oraz kościół św. Antoniego Padewskiego, w którym znajduje się otoczony czcią obraz tego świętego, a także zabytkowe organy z 1752. Klasztor piętrowy, czteroskrzydłowy z wirydarzem został wzniesiony w latach 1750–1761 przez budowniczego Jana Narębskiego. Kościół barokowy – hala ścienno-filarowa z piętrowymi korytarzami biegnącymi wzdłuż bocznych elewacji, z parą kaplic bocznych od strony zachodniej – został wybudowany w latach 1735–1749. Zarówno kościół, jak i organy ufundował ówczesny dziedzic Ratowa – Antoni Karczewski
Sanktuarium św. Antoniego jest jedynym kościołem na Mazowszu z kompletnym rokokowym wystrojem wnętrza.
Róża Kobieta
Róża Kobieta2 lata temu
Monumentalną budowlą górującą nad całą wsią i okolicą Ratowa jest kościół i klasztor pobernardyński,którego historia sięga końca XVl wieku.Ratowo to niewielka miejscowość położona na wzniesieniu w dorzeczu rzek Wkry i Mławki.W sanktuarium znajduje się obraz św.Antoniego pochodzący prawdopodobnie z XVll wieku.Przedstawia on postać świętego trzymającego w lewej dłoni księgę i Dzieciątko Jezus a w prawej krucyfiks ozdobiony liliami Św.Antoni jest patronem zagubionych ludzi i rzeczy ,uznawany też za patrona dzieci i młodzieży oraz ich życiowych wyborów.Do kościoła przylega (pobernardyński) klasztor Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św.Rodziny W skład zespołu klasztornego wchodzi również plebania murowana z końca XlX wieku.W klasztorze obecnie funkcjonuje Dom Rekolekcyjno-Formacyjny im.św.Antoniego.W krypcie kościoła zostały w 1946 roku złożone relikwie założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek,błogosławionej Bolesławy Lament, które docelowo przeniesiono do Sanktuarium jej imienia w Białymstoku.
Dzięki wzmożonym wysiłkom ludzi wielkiego serca Sanktuarium od kilku lat przeżywa okres intensywnych remontów,które umożliwiają przywrócenie dawnej świetności temu odwiecznemu miejscu kultu św Antoniego Padewskiego a zarazem perełce architektonicznej oraz sprawią,że z tych pięknych pomieszczeń i ogrodów będą mogli korzystać pielgrzymi jak również wszystkie osoby szukające odpoczynku i wyciszenia.
Co roku ,13 czerwca w ratowskim sanktuarium odbywa się odpust ku czci św Antoniego.Od 9 lat organizowane są Dni Świętego Antoniego.Poza najważniejszymi uroczystościami odpustowym i ku czci patrona można zwiedzić zabytkowy kompleks, uczestniczyć w koncercie chóralnym oraz w widowisku historycznym w plenerze co stanowi żywą lekcję historii a wszystko to dzięki zaangażowaniu i kreatywności ks.kanonika Bogdana Pawłowskiego,rektora Sanktuarium pw. św.Antoniego z Padwy.
Łukasz Felbur
Łukasz Felbur2 lata temu
Piękne, ciche i spokojne miejsce. Można tam odpocząć , odciąć się i spokojnie pomyśleć
Marek popielarski
Marek popielarski2 lata temu
Miejsce na kontemplację, idealnie
Duniaura
Duniaura2 lata temu
Piekne, uduchowione miejsce. Warto tu pobyc zeby wyciszyc ducha i znalezc sie blizej Boga. Kosciol ma dusze. Jest prosty i przytulny, a jednoczesnie majestatyczny i bogaty w swej prostocie. Ksiadz Bogdan dziala preznie i bardzo sie stara. Cenie sobie tego kaplana. Polecam to miejsce nie tylko ze wzgledow turystycznych. Tutaj Bog mowi do czlowieka.
Darius Maximus
Darius Maximus2 lata temu
Ratowo - Sanktuarium św. Antoniego, patrona zagubionych ludzi i rzeczy uznawany również za patrona dzieci i młodzieży oraz ich życiowych wyborów.
W Polsce jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc związanych z kultem świętego jest sanktuarium w Ratowie na Mazowszu.
Historia sanktuarium w Ratowie sięga XVI wieku i istniejącej w tym czasie kaplicy. W XVII wieku wybudowano tam drewniany kościół i zabudowania klasztorne dla zakonu bernardynów. Według źródeł, w latach 1735-39 r. rozpoczęto z kolei budowę murowanego kościoła i klasztoru. Nowy klasztor oddano do użytku w 1759 r. Sanktuarium związane jest z kultem Antoniego z Padwy i słynącym łaskami obrazem tego świętego. Kilka ostatnich lat odmieniło wygląd i przyległy park klasztoru dzięki wsparciu rządowemu,więc jest teraz co podziwiać.Co roku 13 czerwca odbywa się tu odpust ku czci św. Antoniego Padewskiego.
Łukasz Piechowski
Łukasz Piechowski2 lata temu
Pięknie odrestaurowane miejsce z bazą na przyjęcie zorganizowanej grupy gości chcących doświadczać piękna przyrody w bliskim jej kontakcie.
Gospodarz - ksiądz pełen pasji do tworzenia oraz wykorzystujący wrodzoną przedsiębiorczość realizuje plan udostępniania kawałka historii w komfortowych warunkach.
Polecam zliczyć z trasy i zajrzeć tam z ciekawości
Jacek Folborski
Jacek Folborski2 lata temu
To raczej zespół budynków poklasztornych, którego elementem jest kościół. Całość w trakcie remontu w kierunku domu pielgrzyma. Bardzo ładne ogrody przyklasztorne z profesjonalnie wykonanymi nasadzeniami zieleni, kłopot w tym że nie ma komu o tę zieleń dbać. Jeśli przejeżdżasz w pobliżu warto poświęcić kilka minut na zwiedzenie kompleksu.
Zalecane lokalizacje