/Opole Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Wniebowzięcia NMP

aleja Wojska Polskiego 9, 49-340 Lewin Brzeski, Polska

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
PJX7+H6 Lewin Brzeski, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Stanisław Kucharuk
Stanisław Kucharuk2 lata temu
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w 2005 r. obchodził swoje stulecie istnienia. Przez ponad 400 lat, w wyniku reformacji, nie było w mieście kościoła katolickiego. W połowie XIX wieku katolicy zbudowali mały kościół. Obecny powstał w miejscu wcześniejszego, który okazał się za mały dla rosnącej liczby wiernych. W sierpniu 1903 roku wmurowano kamień węgielny, w listopadzie 1904 roku kościół został poświęcony przez proboszcza Józefa Bennka, a w maju 1905 roku jego konsekracji dokonał kardynał Georg von Kopp w obecności władz powiatu, miasta, delegacji protestantów i synagogi. Budowa była możliwa dzięki ofiarności i pracy wiernych oraz Josephowi i Rozalii Pohlom, którzy w jednej trzeciej sfinansowali koszty. Kościół w stylu neoromańskim zaprojektował i nadzorował bodowę Ludwig Schneider z Opola. Nad kościołem góruje wieża z trzema dzwonami, zakończona strzelistym blaszanym dachem,zwienczonym kulą, 4 metrowym krzyżem i kogutem ze starego kościoła. Z prawej strony jest niższa wieża. Dachy przykrywa ceramiczna dachówka. Wnętrze świątyni jest harmonijne i piękne. Prezbiterium oświetlają trzy łukowate okna z witrażami wykonanymi przez firmę Seiler z Wrocławia. W środkowym patronka kościoła i parafii MB Wniebowzięta. Ołtarz główny to dzieło stolarzy, snycerzy i rzeźbiarzy "Zjednoczenia Stolarzy z Nysy". Część środkową ołtarza zajmuje tabernakulum, a nad nim ozdobna nisza do wystawiania Najświętszego Sakramentu. W częściach bocznych sceny Zwiastowania i Narodzenia. Ambona też jest dziełem mistrzów z Nysy. W prawej nawie późnorenesansowy kamienny ołtarz ze sceną Ukrzyżowania, pochodzący z ewangelickiego kościoła świętych Piotra i Pawła, w lewej ołtarz MB Nieustajacej Pomocy. Na dziedzińcu kościoła stoi kamienny krzyż z 1879 roku ufundowany przez rodzinę Pohl i współczesna rzeźba św. Jana Pawła II. Kościół jest nieco oddalony od szlaku Nyskiej Drogi św. Jakuba Apostoła prowadzącego do Skorogoszczy ale wielu pielgrzymów wstępuje do niego dziękując i prosząc Boga za pośrednictwem Maryi Nieustajacej Pomocy w różnych intencjach. To cudowne miejsce nie tylko na modlitwę ale też zadumę, odpoczynek i zachwyt nad wnętrzem świątyni. Bardzo polecam wstąpienie do tego kościoła nie tylko ludziom wierzącym. Każdy się tu odnajdzie. Cisza i spokój sprzyjają dobrym myślom i czynom. Pozdrawiam pielgrzymów Dróg św. Jakuba Apostoła. Buen Camino.
Bogdan Elmanowski
Bogdan Elmanowski2 lata temu
Byłem tam na ślubie w dniu 16-10-2021 i jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem księdza celebrującego to wydarzenie. Jak będzie do końca swojej posługi taki jak teraz i nie da się zepsuć przez hierarchów, to będzie dobrym pasterzem gromadzącym wokół siebie dużo dobrych ludzi. A kościół, jak kościół, ale warto do niego zajrzeć.
Sławomir Zmonarski
Sławomir Zmonarski2 lata temu
Pięknie utrzymany kościół. Dobry organista. W kazaniu można elementy skłaniające do refleksji. Szkoda, że sporo wiernych uczestniczących w nabożeństwie nie nosi lub niewłaściwie stosuje maski ochronne.
Jolanta „Zula”
Jolanta „Zula”2 lata temu
To miejsce poświęcone jest Matce Bożej. Należy mieć to zawsze na uwadze, że wcześniejsze pokolenia oddawały tu szczególne nabożeństwo Królowej Kościoła.
Wrocław Wschód
Wrocław Wschód2 lata temu
Kościół zbudowano w latach 1903-1904 w stylu neogotyckim, za czasów proboszcza Josepha Bennera. Projektantem obiektu był Ludwig Schneider, a autorem wyposażenia wnętrza Herrmann Kügler.
We wnętrzu stoi XVII-wieczny kamienny ołtarz wykonany z piaskowca ze scenami ukrzyżowania.
Przy świątyni stoją: pomnik Jana Pawła II i krzyż kamienny z 1879 (niemieckojęzyczny). Na murze wisi płyta upamiętniająca żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956: lokalną antykomunistyczną organizację "Podziemny Orzeł Wolności", podpułkownika Alojzego Józekowskiego (Cichociemnego z Lewina Brzeskiego, 1920-2014) i podporucznika Kazimierza Niepla (1922-1968, również Cichociemnego, zmarłego w Lewinie). Płytę, którą zdobi cytat ze Zbigniewa Herberta, ufundowano w 2014 ze zbiórki zorganizowanej przez Fundację Kazimierza Wielkiego z Lublina.
Maciej Szeszko
Maciej Szeszko2 lata temu
kościół zadbany bardzo ładny widok wszystkich szczegółów architektonicznych sporo perełek historycznych a do tego w porządku duszpasterze i można się dogadać. Godne polecenia miejsce do modlitwy
Krzysztof Smolarek
Krzysztof Smolarek2 lata temu
Kościółek piękny bardzo dobre miejsce do modlitwy.
Leszek
Leszek2 lata temu
Bardzo sympatyczny komunikatywny ksiądz, od razu zauważył że nie jestem ,,tutejszy,,.
Pozdrawiam księdza😊.
Zalecane lokalizacje