/Pomeranian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Duninowo, 76-270, Polska

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Kościół katolicki
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
GRQC+M4 Duninowo, Polska
+48 601 243 036
duninowo.koszalin.opoka.org.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Aleksandra Smogur
Aleksandra Smogur2 lata temu
W parku rosną Cudowne drzewa może sekwoje no nie wiem.Czuje się tam Boga.
Justyna Kędziora
Justyna Kędziora2 lata temu
Piękny kościół, ksiądz proboszcz znający wiele miejscowych atrakcji
Foto kolo
Foto kolo2 lata temu
Kościół jak wiele w Polsce. Przy kościele groby rodziny Frankenschtainów
Konrad Tymecki
Konrad Tymecki2 lata temu
Najcenniejszym zabytkiem (klasy zerowej) Duninowa jest kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W dawnych czasach kościół miał za patronów Najświętszą Maryję Pannę, św. Jana Ewangelistę i św. Małgorzatę, a został poświęcony 25 czerwca 1374 roku. Jest gotycki, na fundamentach z polnych kamieni, jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium, później wielokrotnie przebudowywany. Od strony zachodniej znajduje się wieża zakończona barokowym hełmem. W roku 1721 na wieży został zamontowany zegar, który wykonał Peter Schwolow z Pęplina, a w 1750 zainstalowano latarnię. Z powodu niebezpiecznego pęknięcia wieżę przebudowano w 1753 roku.

W latach 1875-1877 kościół rozbudowano podwyższając znacznie jego ściany, wymieniono strop i dach, wstawiono gotycki dzwon spiżowy. W latach dwudziestych XX wieku wykończono główny i boczny ołtarz. W roku 1936 hełm wieży pokryto blachą miedzianą. W czasie walk na początku marca 1945 roku pocisk radzieckiego czołgu uszkodził wieżę. We wnętrzu kościoła widać witraże ufundowane przez rody de Croy i Below. Wyposażenie świątyni stanowi barokowa ambona z końca XVII w. wspierająca się na głowie anioła oraz trzynastogłosowe organy wyprodukowane przez miejscowy zakład w lipcu 1878 roku. Wcześniej kościół posiadał małe organy podarowane jesienią 1731 roku przez wdowę po Jakobie van Below, które były prawdopodobnie dziełem organomistrza Bartscha z Darłowa. Jak podaje w "kronice" Schreiber w 1917 r. z organów wymontowano metalowe piszczałki, które w sumie ważyły 34 kilogramy. Jesienią 1937 r. firma z Frankfurtu nad Odrą zamontowała w nich "motor wiatrowy". Ponownie organy wyremontowano w roku 1947 dostawiając około 150 piszczałek. Renowacji dokonał fachowiec z nieistniejącej już wówczas pracowni Voelknera.

Podczas konserwacji tego instrumentu (w 1982 r.) za ostatnim rzędem piszczałek znaleziono trzy cenne księgi: rachunki duninowskiej szkoły i dwa tomy kroniki szkolnej, które w kościele ukrył ostatni niemiecki pastor Hans Schreiber, opuszczając Duninowo 17 stycznia 1946 roku. W przedsionku świątyni znajduje się, wspomniana wcześniej, płyta nagrobkowa ostatniego z rodu Krummelów, a nad nią drewniane kartusze z dwoma herbami i skrzyżowane kopie rycerskie.

Przy północnej ścianie kościoła znajduje się grobowiec Frankensteinów, a po stronie południowej obelisk upamiętniający poległych w I wojnie światowej oraz grób ks. Józefa Czerkiesa, pierwszego powojennego proboszcza naszej parafii. Wokół kościoła znajduje się stary drzewostan z licznymi pomnikami przyrody (lipy, kasztanowce, klony, jesiony i dąb, który posadzono 22 marca 1872 roku, w obecności uczniów z Duninowa, Pęplina, Lędowa i Modłej w urodziny cesarza - był to dąb pokoju).

- grobowiec Frankensteinów położony przy północnej ścianie kościoła,
- obelisk upamiętniający poległych w I wojnie światowej po stronie południowej kościoła,
- kaplica cmentarna usytuowana na miejscowym cmentarzu (1876 r.),
- grób ks. kanonika Józefa Czerkiesa (pierwszego powojennego proboszcza parafii, zmarłego w 1982
Jacek Gryka
Jacek Gryka2 lata temu
Tylko średnia ocena, bo mam jak zwykle do większości kościołów to samo ,,ale". Są pozamykane, a to przeważnie zabytki. Nie można wejść, pomodlić się, czy chociażby obejrzeć co nam pozostawiła historia. Duży problem w skali kraju.
Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski2 lata temu
bardzo przyjemne miejsce oraz bardzo pomocny Ksiądz na mjescu kościoła znajduje się pomnik poświęcony ofiarom Pierwszej Wojny Światowej
Jan Warszawski
Jan Warszawski2 lata temu
Polecam zobaczyć!
Teresa Kursewicz
Teresa Kursewicz2 lata temu
Oki super
Zalecane lokalizacje