/Pomeranian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Akacjowa 5/1, 83-333 Chmielno, Polska

Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
84G2+QH Chmielno, Polska
+48 58 684 22 24
parafiachmielno.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Grzegorz Szaliński
Grzegorz Szaliński2 lata temu
Piękne wnętrze z wyjątkowymi kaszubskimi polichromiami na kasetonach w belkowym stropie, niewielkim barokowym ołtarzem z 1700 roku i stylizowaną gotycką drogą krzyżową.
Paweł Belino-Studziński
Paweł Belino-Studziński2 lata temu
Wspaniałe miejsce! Byliśmy tam na Mszy św. podczas naszego krótkiego wypadu do Szwajcarii Kaszubskiej. Charyzmatyczny i sympatyczny ksiądz prowadzący Mszę. I ta ilość osób przystępujących do Komunii Świętej. Chwała Panu!
Marek Ka
Marek Ka2 lata temu
Pierwszy kościół w tym miejscu stanął już w początkach XIII wieku. Obecny to jednonawowa, murowana świątynia z XIX wieku z wyniosłą wieżą przed wejściem , wybudowana w stylu neoromańskim. Na uwagę zasługuje przede wszystkim oryginalna konstrukcja stropu kasetonowego i nadzwyczajnej urody malowidła zdobiące wnętrza kasetonów i innych drewnianych elementów stropu, a także wyposażenia. Malowidła te cierpiące wprost z elementów haftu kaszubskiego wykonano w połowie XX wieku.
Aleksander Kostuch (Szwajcaria Kaszubska)
Aleksander Kostuch (Szwajcaria Kaszubska)2 lata temu
Podobno chmieleński gród zamieszkiwała córka Świętopełka, księżniczka Damroka. Damroka ofiarowała kościół klasztorowi norbertanek w Żukowie. Informacja ta pochodzi z roku 1280. Na początku XIX wieku, zaborca zlikwidował wszystkie zgromadzenia zakonne, a dobra kościelne przejęło państwo pruskie. W 1821 roku, staraniem władz pruskich, parafia chmieleńska włączona została do diecezji chełmińskiej. Na początku wieku XX powstały nowe parafie, a pod koniec minionego stulecia utworzono parafię Miechucino. Dziś do parafii chmieleńskiej należą wsie: Chmielno, Kożyczkowo, Garcz, Łapalice, Chmielonko, Lampa i Zawory. Początkowo chmieleński kościół był pod wezwaniem św. Piotra. W sprawozdaniach z wizytacji z końca XVI wieku wymieniany jest jako świątynia pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. W 1863 roku papież Pius IX wydał breve ustanawiające św. Mikołaja trzecim patronem.
Beata Roda-Mielczarek
Beata Roda-Mielczarek2 lata temu
Piękne miejsce, dominujący kolor granatowy i złoty, cudowny obrać Matki Bożej z Jezusem- nie mogłam sie na patrzyć, w sobotę o 7 rano na mszy pełen kościół, ksiądz z pasją odprawiał msze (byłam przejazdem nie wiem jak sie nazywa ale wysoki, szczupły)podniosła, piękna celebracja eucharystii, jak bede kiedyś jeszcze w Chmielnie napewno przyjdę na msze
Emilia T
Emilia T2 lata temu
Jeszcze nigdy nie mialam do czynienia z tak sympatycznym, fajnym ksiedzem proboszczem. Dzieki niemu nasz slub byl przepiekny. Dziekujemy:)
Monika Kleszyk
Monika Kleszyk2 lata temu
Piękny kościół, sympatyczni księża i bardzo przyjemna atmosfera
Krzysztof Leniec
Krzysztof Leniec2 lata temu
Kościół w centrum Chmielna. Spokojne miasteczko w sercu Kaszubskiej Szwajcarii
Zalecane lokalizacje