/Pomeranian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Rzymskokatolicki Pw. św. Antoniego

83-020 Wocławy; 59, 83-020, Polska

Kościół Rzymskokatolicki Pw. św. Antoniego
Kościół katolicki
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
7QPC+59 Wocławy, Polska
+48 58 692 74 96
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Marian P
Marian P2 lata temu
Cudowny kościółek. Przez całe swoje dzieciństwo chodziłem tam na Mszę Świętą. Następnie lata młodzieńcze i bardzo miło to wspominam. Ksiądz Piasecki był cudownym człowiekiem. Nawiązałem tam też wiele znajomości. Do dzisiaj pamiętam twarze wielu znajomych. Mieszkałem wówczas 4 km od kościoła ale to nie była odległość. Dzisiaj mam 65 lat i swoim sercem jestem przy tym kościółku i przy niektórych znajomych. Pozdrawiam serdecznie. To szczególne miejsce !
Tomasz Wójcik
Tomasz Wójcik2 lata temu
Pragnę zwrócić uwagę, że większość zdjęć zamieszczonych w tej lokalizacji dotyczy ruiny katolickiego kościoła parafialnego pw. św.św. Piotra i Pawła z poł. XIV wieku, który leży w bezpośredniej bliskości obecnego kościoła św Antoniego. Został on przejęty przez protestantów w XVII w. Podczas II wojny światowej w 1945 spłonął, nie został odbudowany, od tego czasu pozostaje w ruinie i niszczeje. Po spaleniu, obiekt posiadał mury obwodowe w pełnej wysokości i część pięknie zdobionego szczytu schodkowo-sterczynowego. W takiej formie stał jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Do dziś zachowały się części murów obwodowych naw północnej i wschodniej, fragment prezbiterium od południa oraz ściana od zachodu z ostrołukowym portalem wejściowym. Od strony zachodniej relikty schodów tunelowych na wyższą kondygnację. Na terenie przykościelnym znajdują się płyty nagrobne przeniesione z posadzki kościoła, a także zadbana, autentyczna stela menonicka z Wróblewa z 1739 r.

Msze święte w kościele św Antoniego:
w niedziele: 08:00 11:30
w dni powszednie:
latem (poniedziałek, wtorek, piątek) 18:00
zimą (poniedziałek, wtorek, piątek) 17:00

Sama miejscowość Wocławy (Wotzlaff) powstała już w średniowieczu, w 1308 roku została nadana przez Władysława Łokietka synom podkomorzego gdańskiego Unisława, podkomorzemu tczewskiemu Janowi i kasztelanowi tczewskiemu Jakubowi, którzy sprzedali ją niedługo potem zakonowi krzyżackiemu.
Piotr Sypniewski
Piotr Sypniewski2 lata temu
Koniecznie trzeba to miejsce odwiedzić
Małgorzata Dobrodziej
Małgorzata Dobrodziej2 lata temu
Zabytki warte zobaczenia
Pawel Zielinski
Pawel Zielinski2 lata temu
Plecam wspaniały ksiądz
AGNIESZKA ENGELBRECHT
AGNIESZKA ENGELBRECHT2 lata temu
Ciekawe miejsce polecam
Bartolomeo B
Bartolomeo B2 lata temu
Super
Marlena Ignaciuk
Marlena Ignaciuk2 lata temu
Zalecane lokalizacje