/Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół św. Barbary w Częstochowie

Świętej Barbary 51, 42-226 Częstochowa, Polska

Kościół św. Barbary w Częstochowie
Kościół katolicki
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
R33V+RR Częstochowa, Polska
+48 34 368 35 60
barbara.paulini.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 6–20
Wtorek: 6–20
Środa: 6–20
Czwartek: 6–20
Piątek: 6–20
Sobota: 6–20
Niedziela: 6–20
Napisz recenzję
J. S.
J. S.2 lata temu
Pielgrzymując na Jasną Górę, warto odwiedzić także miejsce, tak ściśle związane z historią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jakim jest Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary i zaczerpnąć wody ze źródełka, modląc się z głęboką wiarą o potrzebne łaski.
Stanisław Kucharuk
Stanisław Kucharuk2 lata temu
Kościół pw św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła znajduje się w sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego. Budowla jest trojnawową bazyliką noszącą cechy stylu renesansowego. Ceglana wieża w górnej części cylindryczna, przykryta barokowym hełmem. Dalej szeroka nawa, do której przylega zamknięte półkoliste prezbiterium. We wnętrzu liczne zabytki barokowe i rokokowe. XVII - wieczne obrazy św. Barbary w ołtarzu głównym i św. Pawła Pustelnika w ołtarzu bocznymi. Liczne obrazy i figury z XVIII wieku. Zwracająca uwagę ambona w prezbiterium z XVII wieku i stalle z XVIII wieku. Cudowne miejsce modlitwy i zadumy dla każdego i zgaszenia pragnienia wodą z cudownego źródełka znajdującego się w pobliżu. Zachęcam do wstąpienia i pozdrawiam.
Jacky Ant
Jacky Ant2 lata temu
Klimatyczny kościółek, życiowy proboszcz Ryszard, ks.Józek i niesamowita organistka pani Basia z przepięknym anielskim głosem.
Pan Jacek
Pan Jacek2 lata temu
Jak wszystkie częstochowskie kościoły w cieniu Jasnej Góry ale warto podejść zwłaszcza, że po drodze jest też muzeum archidiecezjalne.
Piotr Doroba
Piotr Doroba2 lata temu
Podobno bije tu źródło które ma moc. Podobno, bo przy okazji paniki maseczkowej zdemontowano krany i nie mogliśmy sprawdzić...
Katarzyna Duszyńska
Katarzyna Duszyńska2 lata temu
To co mówi historia i legenda.
"Na Jasną Górę do cudownego obrazu przybywało wielu pielgrzymów, którzy dziękując za wysłuchaną modlitwę ofiarowywali cenne wota. To one przyciągnęły rabusiów w Wielkanoc, 14 kwietnia 1430 roku. Banda z Czech, Moraw i Śląska dokonała napadu na klasztor w Częstochowie. Wśród nich znajdowali się kniaź Fryderyk Rusin Ostrogski z Wołynia oraz dwaj polscy szlachcice Jakub Nadolny z Rogowa i Jan Kuropatwa z Łańcuchowa. Niektórzy historycy twierdzą, że napad miał także charakter polityczny, gdyż kniaź Ostrogski był w konflikcie z braćmi Jagiełły i dążył do wszczęcia zamieszek politycznych. Początkowo myślano, że napadu dokonali husyci. Potem ujęto dwóch polskich szlachciców. Po procesie w Krakowie zostali oni skazani na ścięcie. Kroniki podają, że „niemal wszyscy, którzy się tym czynem świętokradzkim pokalali, w ciągu tegoż samego roku zginęli pod mieczem morderczym”.

W czasie napadu rabusie zamordowali kilku zakonników i skradli paramenty kościelne. W kaplicy Matki Bożej zdjęli Wizerunek, ograbili go z drogocennych ozdób i wotów. Twarz Madonny przebili mieczem, a rozbitą na trzy części tablicę malowidła rzucili przed wejściem. Po napadzie powstała legenda o złoczyńcach, którzy chcieli zabrać obraz ze sobą. Jednak dowieźli skradziony obraz do miejsca, gdzie obecnie stoi kościół św. Barbary. W tym miejscu konie ciągnące wóz stanęły i nie chciały ruszyć dalej. Jeden z napastników rzucił obraz na ziemię i rozbił go na trzy części. Inny uderzył szablą w prawy policzek Maryi i pozostawił na nim widoczne do dziś dwie rysy.
Ewa Wagner
Ewa Wagner2 lata temu
Jest to miejsce święte z którego można pobrać wodę że źródełka woda ta ulecza różne choroby. Piękny kościół
Wojciech Dłubag
Wojciech Dłubag2 lata temu
Wspaniały kościół bardzo blisko Jasnej Góry Miejsce które odwiedzam za każdym razem jak jestem w Częstochowie
Zalecane lokalizacje