/Silesian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim

Śląska 11, 41-403 Chełm Śląski, Polska

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
456X+JM Chełm Śląski, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Andrzej Majda
Andrzej Majda2 lata temu
Nie wiedziałem, że pierwsza wzmianka o Chełmie Śląskim pochodzi z trzynastego wieku. Często przejeżdżam (🚲) przez tą miejscowość, a tak mało ją znam.
Kościół wybudowano na miejscu drewnianej kaplicy, poświęcony został w 1660 roku. Wielokrotnie był przebudowywany. Trzeba przyznać, że dziś wygląda okazale. Warto zatrzymać się w Chełmie Śląskim, zwiedzić choćby sam kościół.
Kasia Balon
Kasia Balon2 lata temu
Kościół z wielowiekową i wielopokoleniową tradycją. Piękny złocony ołtarz, zadbane wnętrze i liczne figurki Świętych sprawiają, że w środku człowiek czuje się bezpiecznie i spokojnie. Jest to mój kościół, moja ucieczka w chwilach trudnych i smutnych. Warto wejść na chwilę i pomodlić się aby poczuć "świętość" tego miejsca.
Kris Resztka
Kris Resztka2 lata temu
Piękny w środku kościół w takim starszym stylu jak kiedyś były budowane. Dość obszerny w środku.
Matik3006
Matik30062 lata temu
Bardzo fajny ksiądz lubię księży ❤️❤️❤️❤️❤️❤️👩‍🦽👩‍🦽👩‍🦽🌈🌈🫄🫄🫄🫄🫄🫄
Acila
Acila2 lata temu
Kościół ładny i schludny, Msze Święte raczej normalne. Na uwage zasługują rzeźby za ołtarzem. Uważne oko zauważy coś nietypowego ;)
Kriss (Chrissenior)
Kriss (Chrissenior)2 lata temu
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim.
W 1551 r. zbudowano i poświęcono kaplicę drewnianą pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.
Pierwotny kościół w Chełmie w XVII w. był drewniany i posiadał trzy ołtarze. W środku znajdował się obraz Ukrzyżowanego. Kościół miał jedną wieżę z dzwonem, a w 1619 r. miał dzwonnicę, w której znajdowały się dwa dzwony i sygnaturka. Pod koniec XVII w. istniejącą kaplicę zastąpiono kościołem murowanym. Obok barokowego kościoła, po jego południowej stronie, stała drewniana dzwonnica, istniejąca aż do lat 70. XIX w. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w latach 1766–1767. Na przełomie XVIII i XIX w., obok kościoła powstał cmentarz parafialny z kaplicą pw. św. Piotra. Prace przy pierwszej rozbudowie kościoła trwały aż do 1887 r. Rozbudowa z lat 80. XIX w. zmieniła kościół chełmski z budowli na rzucie prostokąta w budowie mającą rzut krzyża podłużnego, łacińskiego. Ostatnia przebudowa, a właściwie gruntowny remont, został przeprowadzony w latach 70. XX w.

Autorami obecnego kształtu kościoła byli architekci Koziczynski i Kotz z Pszczyny. Koziczynski prowadził nadzór budowlany z ramienia Rejencji w Opolu, a Kotz był jednym z wykonawców robót budowlanych. Od 1966 r. kościół w Chełmie Śląskim został wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego, jego opis znajduje się także w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce.

Od 1619 r. komendariuszem dla parafii chełmskiej był ks. Blasius Wolbramowicz (Błażej z Wolbromia), a pierwszym proboszczem Wojciech Synowiec mianowany w 1660 r. przez bpa Andrzeja Trzebnickiego; obecnie proboszczem jest ks. Piotr Guzy (od 2000 r. administrator, a od 2001 r. proboszcz).
Hanna Maciejewska
Hanna Maciejewska2 lata temu
Kościół jako budowla piękny. I nic więcej sztampa. Dziś odpust wariactwo że strzelanie. Może warto aby księża potępili to idiotyczne strzelanie. To uczy agresji , nie służy niczemu oprócz strachu, nerwów . Zwierzęta że strachu muszą brać leki tak jak ja . I czy to jest zgodne z nauką kościoła. Oczekuje Od kościoła walki z tym idiotyzmem. Dla mnie w dzisiejszych czasach to czysty bandytyzm.
Maciek chudkiewicz
Maciek chudkiewicz2 lata temu
Przepiękny kościół z XVII wieku. Szeroki, dostojny. Kamery pokazujące ołtarz-dla mnie bomba i nowość.
Kościół pięknie odnowiony. Ksiądz mówiący z sensem. Czego chcieć więcej...?
Zalecane lokalizacje