/Warmian-Masurian Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Wojska Polskiego 11, 11-230 Bisztynek, Polska

Kościół pw. św. Michała Archanioła
Kościół katolicki
4.3
4 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
3WP6+56 Bisztynek, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Andrzej Grabowski
Andrzej Grabowski2 lata temu
Kościół św. Michała Archanioła i stary cmentarz w Bisztynku

Kościół pw. św. Michała w Bisztynku wybudowano w latach 1618-1632. Jest to drugi z kościołów katolickich w miasteczku. Dziś służy głównie jako kaplica cmentarna i cmentarzem jest otoczony. Jego patron spowodował jednak wielowiekowy "bunt" mieszczan. Dlaczego? Przeczytaj niżej.

Pierwszą patronką Bisztynka była święta Marta. Kościół tej świętej istniał we wsi Strowangen, którą w 1385 r. włączono do nowo powstałego miasta Bischofstein. Kościół ten prawdopodobnie spłonął i "zastąpiono go" nowym, miejskim kościołem pw. św. Macieja Apostoła, ale mieszkańcy Bisztynka o św. Marcie nie zapomnieli.

Władze kościelne i miejskie dawnego Bisztynka przekonały się jak silna jest, wśród mieszkańców, tradycja czczenia świętej Marty, gdy w roku 1633 poświęcono drugi, bisztynecki kościół, pod wezwaniem św. Michała Archanioła, zbudowany w latach 1618 - 1632.

Najwyraźniej mieszkańcy chcieli, aby ten nowy kościół nosił imię św. Marty, a hierarchia kościelna postąpiła wbrew ich woli. Mieszczanie z uporem, do 1859 roku nazywali nową świątynię kościołem św. Marty. Aby skończyć ten swoisty, wielowiekowy bunt parafian, w 1859 roku wybudowano, na terenie dawnej wsi Strowangen (dziś okolice ul. G. Morcinka i Rolnej, tuż przy drodze do wsi Warmiany), kaplicę pod wezwaniem tak lubianej świętej.

Kościół św. Michała to prosta, prostokątna bryła z dwuspadowym dachem i dobudowaną w roku 1892 neogotycką wieżą z miedzianym pokryciem jej dachu oraz zachrystią. Niestety, dach samego kościoła w latach 90. XX wieku został pokryty blachą, zamiast dachówki ceramicznej. Zdecydowały o tym względy ekonomiczne. Farba na blasze, od strony wschodniej, już wyblakła i obecnie to pokrycie nie prezentuje się dobrze.

Wyposażenie świątyni jest barokowe. W ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona kościoła. Wewnątrz znajdziemy też obraz św. Rocha, którego kult rozwinął się w tej świątyni. W latach 1708-1711 bowiem, na terenie Warmii szalała epidemia dżumy, która zupełnie ominęła Bisztynek. Mieszkańcy wierzyli, że stało się to dzięki wstawiennictwu św. Rocha.

Kościół św. Michała w Bisztynku spełnia dziś głównie rolę kaplicy cmentarnej, bowiem jest usytuowany w centralnej części dawnego cmentarza katolikiego, dziś komunalnego. Odbywają się tu z rzadka także inne nabożeństwa niż pogrzebowe i żałobne.
Edek Kredek
Edek Kredek2 lata temu
Daniel Przewłocki
Daniel Przewłocki2 lata temu
Piotr Grudny
Piotr Grudny2 lata temu
Zalecane lokalizacje