/Greater Poland Voivodeship/Biblioteka

PAN Biblioteka Kórnicka

Stary Rynek 78, 61-740 Poznań, Polska

PAN Biblioteka Kórnicka
Biblioteka
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CW5J+CX Poznań, Polska
+48 61 852 48 44
bkpan.poznan.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 9–17
Wtorek: 9–17
Środa: 9–17
Czwartek: 9–17
Piątek: 9–17
Sobota: Zamknięty
Niedziela: Zamknięty
Napisz recenzję
Zygmunt Borowski
Zygmunt Borowski2 lata temu
Stary Rynek w Poznaniu został wytyczony około 1253 roku jako centralne miejsce miasta lokacyjnego na lewym brzegu Warty. Jest kwadratem o boku długości 141 metrów. Jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie.
Był modyfikowany do XV wieku, w którym otrzymał swój ostateczny kształt. W końcu II wojny światowej, 60% zabudowy Starego Rynku i jego okolic uległa zniszczeniu. Dało to możliwość zorganizowania licznych prac archeologicznych. Podczas odbudowy rynku po II wojnie światowej postanowiono przywrócić dawny wygląd, według projektu który powstał w 1954 roku.
Pałac Działyńskich znajduje się w zachodniej pierzei rynku przy narożniku ulicy Franciszkańskiej.
Agnieszka Morysiak
Agnieszka Morysiak2 lata temu
Piękny budynek na Starym Rynku w Poznaniu. Ja w ogóle uwielbiam Poznań za jego zachowaną architekturę, te cudne kamienice, uliczki i dawne sklepy.
W Pałacu miałam swoje szczególne wydarzenie artystyczne. Opieka nad całością sprawy, współudział pracowników oraz same wnętrza zrobiły na mnie duże wrażenie i mam piękne wspomnienia.
Najpiękniejszym pomieszczeniem w pałacu jest Sala Czerwona, której wystrój nawiązuje do lat świetności Rzeczypospolitej. Stoją w niej posągi polskich królów.
Szczerze polecam każdemu, zarówno przy organizacji wydarzeń, jak i do obejrzenia (jeśli takie jest możliwe, ponieważ ludzie tam pracują). Obecnie znajduje się tam siedziba Biblioteki Kórnickiej oraz Zakład Badań Narodowościowych PAN.
Tomek Żuk
Tomek Żuk2 lata temu
Podczas walk w 1945 budynek doszczętnie spłonął. Odbudowano go w latach 1953 – 1957 zaniechano jednak odtworzenia skrzydła zachodniego i ogrodu francuskiego twierdząc, że były one wyrazem „kaprysu możnego właściciela” stanowiącego „wsteczny układ urbanistyczny”.
Rafał Rybicki
Rafał Rybicki2 lata temu
Ładny odrestaurowany budynek, przyciąga wzrok z daleka.
Krzysztof Stolc
Krzysztof Stolc2 lata temu
Z zewnątrz pięknie, pomnik przeszłości Polski, od środka... troszkę gorzej... ludzie
Radek
Radek2 lata temu
Bardzo przyjemne miejsce, zwłaszcza czytelnia. Polecam, jeśli ktoś chciałby odpocząć lub jeśli poszukuje odmiany od Biblioteki Uniwersyteckiej.
Sergiusz Nizinski
Sergiusz Nizinski2 lata temu
Zabytkowy budynek, odnowiony. Bardzo ładny od wewnątrz, szczególnie sala czerwona.
Roma K
Roma K2 lata temu
Piękne wnętrza. Warto tam zajrzeć.
Zalecane lokalizacje