/Greater Poland Voivodeship/Muzeum

Pałac Lipskich w Lewkowie

Kwiatkowska 6c, 63-410 Lewków, Polska

Pałac Lipskich w Lewkowie
Muzeum
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
MVV7+WX Lewków, Polska
+48 62 733 87 92
muzeumwlewkowie.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: Zamknięty
Wtorek: 10–15
Środa: 10–15
Czwartek: 10–15
Piątek: 10–15
Sobota: 10–17
Niedziela: 10–17
Napisz recenzję
Łukasz Złakowski
Łukasz Złakowski2 lata temu
Piękne zdobienia pałacu przykuwają wzrok ;) Niestety, nie udało się zwiedzić środka - było zamknięte. Wokół obiektu znajduje się dobrze zachowany park. Idealne miejsce na małą przerwę w podróży. Przed wejściem do parku znajduje się market i parking. Nie powinno więc być problemu z zostawieniem swojej maszyny.
Michal b
Michal b2 lata temu
Bardzo ładny zespół pałacowo - parkowy. Duży ładny park z ławeczki i jeziorkiem. Niestety nie byliśmy w środku bo zamknięte ale w środku chyba jeszcze remont. Na spacer i odpoczynek super miejsce. Pałac znajduje się w samym centrum Lewkowa.
Izabela Ławniczak
Izabela Ławniczak2 lata temu
Pięknie odrestaurowany pałac i park. Otwarte dla zwiedzających w dni powszednie do 15 w sobotę i niedzielę do 17 tej. Na razie brak restauracji ,ale mają automat można kawę kupić 😊Polecam na spacer i warto zajrzeć do muzeum.
Adam Bilan
Adam Bilan2 lata temu
Pałac w Lewkowie zbudowany został w latach 1788-1791, a więc w okresie, gdy obradował Sejm Czteroletni. Fundator pałacu, Wojciech Lipski – łowczy kaliski, od 1776 roku był adiutantem generałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przez którego został w 1790 roku odznaczony orderem św. Stanisława. Order ten ustanowił król w 1765 r., jako drugi order polski po Orderze Orła Białego.
Na elewacji parkowej pałacu umieszczony jest kartusz z datą 1791, która to przypomina nie tylko rok zakończenia budowy, ale także rok uchwalenia Konstytucji 3 Maja, której generał Lipski był niewątpliwie zwolennikiem. Nie wiadomo, czy uczestniczył w zaprzysiężeniu Konstytucji przez szlachtę województwa kaliskiego, która odbyła się w Kaliszu 5 listopada 1791 roku i czy brał udział w zjeździe w Kaliszu 1 lipca 1792 r., na którym zebrali się zwolennicy Konstytucji, aby chronić ją zbrojnie przed targowiczanami i Rosją. Wiadomo natomiast, że 5 listopada 1792 roku Lipski był w grupie szlachty, która złożyła akces do konfederacji targowickiej. Zrobił to jako jeden z ostatnich w Wielkopolsce.
Konrad Hostyński
Konrad Hostyński2 lata temu
Bardzo ciekawe miejsce. Na mnie największe wrażenie zrobiły jadalnia i sala balowa. Niestety akurat trafiłem na fatalną pogodę, więc na zwiedzeniu pomieszczeń pałacowych się skończyło, ale jeszcze kiedyś tu wrócę, aby pospacerować po parku.
Arkadiusz Majchrzak
Arkadiusz Majchrzak2 lata temu
Wyremontowany zespół pałacowo parkowy w barwach jesieni prezentuje się okazałe niestety nie dane nam było zwiedzanie wewnątrz pałacu z powodu braku możliwości opłaty kartą. Szkoda że na ten temat nie ma nigdzie wzmianki
Violetta Karska
Violetta Karska2 lata temu
Pięknie odrestaurowany Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie. Polecam zwiedzić wnętrza Pałacu Lipskich a później fantastyczny spacer po przyległym parku.
Cezary męcfel
Cezary męcfel2 lata temu
Bardzo fajne muzeum, bezpłatna szatnia, skrytki na rzeczy osobiste. Na parterze mamy rekonstrukcję wystroju pałacu, natomiast na piętrze wystawę archeologiczną z okolic Ostrowa, w tym kilka monitorów interaktywnych.
Zalecane lokalizacje