/Greater Poland Voivodeship/Muzeum

Centrum Szyfrów Enigma

Święty Marcin 78, 61-809 Poznań, Polska

Centrum Szyfrów Enigma
Muzeum
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CW59+2W Poznań, Polska
+48 61 888 45 12
csenigma.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: Zamknięty
Wtorek: 9–18
Środa: 9–18
Czwartek: 9–18
Piątek: 9–18
Sobota: 10–19
Niedziela: 10–19
Napisz recenzję
Liliana Nowicka
Liliana Nowicka2 lata temu
Do muzeum wybraliśmy się w niedzielę. Na zwiedzanie (20zl bilet normalny) czekaliśmy chwilę gdyż wejście jest o danych godzinach, w naszym przypadku o 14:15. Na początku otrzymujemy zestaw słuchawki plus audioprzewodnik. Każdy w swoim własnym tempie zwiedza i w słuchawkach przewodnik opowiada nam o eksponatach przy których znajdujemy się w danej chwili. Całe miejsce jest bardzo doinwestowane, na każdym kroku znajdują się interaktywne ekrany gdzie możemy czytać o danych metodach kodowania, a następnie samemu spróbować zaszyfrować lub odszyfrować wiadomość. Miejsce jest dostosowane do zwiedzania na wózku inwalidzkim, z wózkiem dziecięcym i dla osób starszych gdyż na każdym kroku znajdują się miejsca odpoczynku. Całość zwiedzania gdzie faktycznie poświęcaliśmy czas na próby szyfrów zajęła nam około 3h i tyle według nas należy tam przeznaczyć czasu. Jest to jedno z lepszych muzeów jakie odwiedziliśmy i będziemy to miejsce polecać każdemu.
Ludek Tajny
Ludek Tajny2 lata temu
Bardzo nowoczesna ekspozycja ukazująca wkład polskich matematyków w rozwiązaniu szyfru Enigmy. Wystawa podzielona jest na dwie części - historię kryptologii, gdzie pokazane są historyczne szyfry oraz część poświęconą polskim matematykom. W czasie zwiedzania mamy udostępniony audioprzewodnik, który aktywuje się w kolejnych salach pokrótce opowiadając o ekspozycji. Cały audioprzewodnik trwa 1-1:15 godz. W każdej chwili można go zapauzowac i poświęcić się rozwiązywaniu licznych zadań na złamanie różnych szyfrów.
Wystawa jest nowoczesna, ale nie dominują tu "przeklikiwania" na monitorach. Muzeum jest świetnie przystosowane dla osób niedowidzących, niesłyszących czy na wózkach inwalidzkich. Audioprzewodnik i wszystkie dostępne materiały są dostępne w 4 językach.
Ekspozycja jest raczej dla dorosłych i starszych dzieci.
Karolina Karlowska
Karolina Karlowska2 lata temu
Miejsce naprawdę warte odwiedzenia - interaktywne muzeum zapewniło nam ponad 3 godziny spędzone na wchłanianiu historii jak i na samodzielnym szyfrowaniu. Dużo wiedzy i dużo zabawy. Muzeum podzielone jest na część skupiająca się na historii szyfrowania i na część poświęconą enigmie. Dzięki sprzętowi który każdy zwiedzający dostaje na wejściu (słuchawki i urządzenie oprowadzające), można zwiedzać w swoim tempie, ponieważ kazdy gość może dostosować sobie czego i kiedy słucha :) Bardzo polecam!
Kamilla
Kamilla2 lata temu
Wystawa prezentuje historię szyfrów od czasów starożytnych, do współszesnych. Sporo teorii i ciekawych informacji (każdy gość dostaje przewodnika audio wraz ze słuchawkami) oraz stacji z różnymi urządzeniami szyfrującymi. Jeśli ktoś jest gotowy spędzić tam więcej czasu, można nauczyć się i przećwiczyć różne sposoby kodowania. Nie ukrywam, że najciekawsza dla mnie była jednak część poświęcona pracy Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego nad złamaniem kodu enigma oraz ich losom na przestrzeni lat. Ich osiągnięcia przez dekady były systematycznie umniejszane przez zachodnie media, rządy etc., więc tego typu atrakcje mogą spopularyzować wiedzę o naszych matematykach.
Dariusz Wojtas
Dariusz Wojtas2 lata temu
Fantastyczne miejsce. Spędziliśmy tam 4 pełne godziny i wyszliśmy stamtąd tylko dlatego, że mieliśmy też inne plany.
Wszystko rozkręca się powoli. Na początku miałem nawet żal do obsady na wejściu, ze nie zrobili 30 sekundowego wprowadzenia do obsługi audio przewodnika (zbliżanie czytnikiem do ekranów z filmami i przycisk Play, żeby się podpiąć do ścieżki dźwiękowej). Ale potem było coraz lepiej.
A must-see w Poznaniu.
Joanna Kuć
Joanna Kuć2 lata temu
Miejsce, które warto odwiedzić i poznać niesamowitą historię odszyfrowania Enigmy. Oprócz tego można poznać tu tajniki kryptografii, kryptologii. Na interaktywnych stanowiskach nauczyć się kodować i pogimnastykować swój umysł. Jeśli się chce zrobić wszystkie zagadki i zadania, spokojnie trzeba liczyć minimum 2h zwiedzania. Raczej atrakcją dla starszaków 😉 niż maluchów. Pomysł na twórcze spędzenie czasu z dziećmi.
Łukasz Nowakowski
Łukasz Nowakowski2 lata temu
Muzeum jest świetne, bardzo interesujące, nowoczesne i warte odwiedzenia. Na miejscu wiele atrakcji oraz "gier" w których można spróbować swoich sił w dekodowaniu lub kodowaniu (najczęściej na 2 poziomach trudności). Historia szyfrowania opowiedziana od samego początku, czyli starożytności, po czasy obecne, czyli wykorzystanie w internecie. Audiobook dla każdego co jest idealnym rozwiązaniem i uzupełnieniem. Spędziliśmy tam 4 godziny korzystając z każdego stanowiska interaktywnego.
PRZEMYSLAW B
PRZEMYSLAW B2 lata temu
Interaktywne i bardzo interesujące muzeum, ani przez chwilę się nie nudziłem.
Dostępne różne języki w słuchawkach, dlatego polecam również zagranicznym turystom, pomoże to poznać wkład Polaków w zakończenie 2 wojny światowej.
W skład wystawy wchodzą oryginalne artefakty i repliki różnych marzy szyfrujących i ich elementów, jest dużo łamigłówek związanych bezpośrednio z tematem oraz ciekawych, krótkich filmów fabularnych.
Zalecane lokalizacje