/Lower Silesian Voivodeship/Muzeum

Czarci Młyn

Lwówecka 5, 59-850 Świeradów-Zdrój, Polska

Czarci Młyn
Muzeum
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
W8H7+CH Świeradów-Zdrój, Polska
+48 570 778 078
podziemna-wieza.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 10–17
Wtorek: 10–17
Środa: 10–17
Czwartek: 10–17
Piątek: 10–17
Sobota: 10–17
Niedziela: 10–17
Napisz recenzję
Anna Sebastian Gutowscy
Anna Sebastian Gutowscy2 lata temu
Świetne miejsce na turystycznym szlaku. Polecone przez przewodniczkę Jolę z kopalni św. Jana. Za bilet z kopalni macie zniżkę do Młyna. To niesamowite, kiedy stoisz przed białym budynkiem i nie masz kompletnie pojęcia, że to właśnie młyn. Budynek wygląda z zewnątrz jak przedwojenna Willa czy pałacyk. A w środku mega zaskoczenie, super przewodniki opowiada o drodze od ziarna do chleba. Kończąc degustacją pysznego chleba wypiekanego na miejscu. Do wyboru z masłem lub dżemem ze świni (smalec). Chleb czy też pierniki wypiekane tu na miejscu można kupić. Pamiętajcie jednak o gotówce na te pyszności. Resztę jak wejście czy pamiątki można płacić plastikiem, telefonem, zegarkiem czy własną żoną ;-). Polecam serdecznie to miejsce dla rodzin z dziećmi i przyjaciół czy podróżujących samotnie.
Kasiakropka371
Kasiakropka3712 lata temu
Czarci Młyn - wybudowany pod koniec XIX, napędzany do dziś systemem wodnym. Obecnie znajduje się w nim małe muzeum. Miła Pani przewodnik opowie Wam historię Młyna i obejrzycie oryginalne maszyny i piece. Na koniec zostaniecie poczęstowani chlebem i w sklepiku również go kupicie.
Niezwykłość obiektu tkwi w tym, że jest jedną z niewielu budowli w tym stylu, znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat. Wewnątrz budynku znajduje się ponadto skansen chleba, w którym zwiedzający mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba. Mamy również okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wymienione, obecnie sterowane jest przy pomocy mechanizmów elektrycznych.
Jarek seemann
Jarek seemann2 lata temu
Miejsce godne uwagi i odwiedzenia chociaż by dlatego że koło młyńskie znajduje się w środku. W szczycie sezonu nie ma osoby do obsługi warsztatów pieczenia chleba trochę lipa. Na poczęstunek powinien być oryginalny chleb wiejski np. ze smalcem i ogórkiem mimo że piec nie zawsze działa można by było takie coś zorganizować. Na pewno przyciągło by to większą liczbę odwiedzających. Poza tym niesamowicie ciekawe miejsce. Polecam!
Artur Karwański
Artur Karwański2 lata temu
Super miejsce dla rodzin z dziećmi, dzieci już raczej nie wiedzą jak to wyglądało za dawnych czasów. Miejsce zaniedbane przez gminę i pandemię, ale może teraz się uda powoli odbudować. Bardzo ważne miejsce na mapie turystycznej regionu. Jeżeli zwiedza się wszystkie 3 obiekty tzn kopalnie, młyn, i wieże ciśnień, bilet na wieże jest darmowy, możliwe że działa w innej kolejności,
Katarzyna Wolny
Katarzyna Wolny2 lata temu
Całkiem fajne miejsce. Zwiedzanie nie trwa długo, ale przewodnik ciekawie opowiada o młynie i o dawnym sposonie pieczenia chleba. Szkoda, tylko że nie mozna kupic chleba, który dostaje sie do degustacji :)
Krzysztof Kubica
Krzysztof Kubica2 lata temu
Każdy kto przyjedzie do Świeradowa bądź okolic koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. Bardzo fajne muzeum zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, w którym w możemy dowiedzieć się jak funkcjonuje młyn zbożowy (wodny), oraz piekarnia wybudowane pod koniec XIX w. Super zachowane urządzenia młyńskie, oraz cała linia produkcyjna. Muzeum naprawdę z duszą, do tego przewodnik, który z dużym zaangażowaniem oraz wiedzą opowiada o wszystkim co się w muzeum znajduje. Na końcu zwiedzania degustacja chleba połączona z opowiadaniem przewodnika o legendzie związanej z muzeum, oraz o dziejach Świeradowa oraz okolicy. Polecam 👍
Witold Kowalczyk
Witold Kowalczyk2 lata temu
Młyn z tradycjami i duchem (w postaci kuny)
Myślę, że warto poświęcić 40 minut czasu na poznanie pracy młynarza, poznanie legendy o Czarcim Młynie i zrozumieniu różnic w mące, wypieku chleba.
Przewodnik opowiada w sposób ciekawy tak, że nawet dzieci nie nudzą się, a na koniec czeka poczęstunek w postaci tradycyjnego chleba ze smalcem lub masłem.
Marcin Kemp
Marcin Kemp2 lata temu
Bardzo ciekawe miejsce. Młyn wodny w budynku z zewnątrz wyglądającym jak pałac. Ciekawe wyposażenie, a zwiedzanie kończy się pajdą chleba ze smalcem lub masłem, chleb oczywiście wypiekany na miejscu
Zalecane lokalizacje