/Lublin Voivodeship/Muzeum

Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza

Złota, 20-400 Lublin, Polska

Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza
Muzeum
4.3
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
6HX9+4J Lublin, Polska
+48 81 532 30 90
muzeumlubelskie.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: Zamknięty
Wtorek: 9–16
Środa: 9–16
Czwartek: 9–16
Piątek: 9–16
Sobota: 9–16
Niedziela: Zamknięty
Napisz recenzję
Bogdan Dariusz Sobiecki
Bogdan Dariusz Sobiecki2 lata temu
Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza to muzeum na Starym Mieście w Lublinie, oddział Muzeum Lubelskiego. Głównym celem placówki jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie rękopisów, muzealiów, wydawnictw i materiałów naukowych związanych z życiem i twórczością Józefa Czechowicza, a także innych pisarzy pochodzących z Lubelszczyzny.
Zostało otwarte 9 września 1968 roku, w 29 rocznicę śmierci poety Józefa Czechowicza. Przez prawie 30 lat mieściło się w zabytkowym przyklasztornym budynku przy ulicy Narutowicza 10. W 1999 r. umieszczono je czasowo w dworku Wincentego Pola, a 9 września 2002 r. zainaugurowało działalność w nowym lokalu w staromiejskiej kamienicy przy ulicy Złotej 3, ofiarowanej przez zasłużoną dla Lublina rodzinę Riabininów.
Muzeum posiada liczne rękopisy wybitnych twórców polskich: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i innych. Uwagę zwraca obszerna dokumentacja fotograficzna lubelskiego życia literackiego, księgozbiór liczący ok. 10 000 woluminów, zbiór czasopism archiwalnych, nagrań, pamiątek i druków okolicznościowych. Stałe wystawy to: „Józef Czechowicz 1903-1939”, „Historia kamienicy przy Złotej 3”. Kierownik Oddziału Literackiego: dr Jarosław Cymerman.Funkcję objął od dn.1.05.2015 r.
Piotr Sobolczyk
Piotr Sobolczyk2 lata temu
Wspaniałe i świetnie zarządzane Muzeum! Zawsze chętnie wpadam.
Lucja P
Lucja P2 lata temu
Wyjatkowe miejsce do którego wybraliśmy się w ramach warsztatów. Naprawdę warto odwiedzićmuzeum, z pasją i zamiłowaniem Pani wprowadziła nas w świat cenionych poetów. Dodatkowo można obejrzeć twórczość czy rzeczy związane z artystami. Piękno i klimat sprawiły, że na pewno wrócę ponownie.
Przem szaw
Przem szaw2 lata temu
Małe i kameralne muzeum umiejscowione w przepięknej kamienicy, dla osób interesujących się poezją i szeroko rozumianą literaturą pozycja obowiązkowa do zaliczenia jako atrakcja turystyczna i kulturalna.
Jolanta Kruk
Jolanta Kruk2 lata temu
Muzeum warte odwiedzenia. Mają ciekawą wystawę (czasową )zdjęć Czechowicza z lat 30 a obok te same uchwychwycone momenty z lat ok 90.Polecam zobaczyć bo bardzo pomysłowo zrobiona wystawa.Dzięki uprzemości Pani z obsługi wiem, że ma być wystawa poświęcona Balladynie z czego bardzo się ucieszyłam. Dziękuję za mile spędzony czas:)
Jeszcze jedno na parterze można wypić pyszna kawę i zjeść ciasteczko😊
Bartosz Witkowski
Bartosz Witkowski2 lata temu
Muzeum jest wprawdzie dość niewielkie, ale w sposób przyzwoity przybliża sylwetkę lubelskiego poety. Szkoda (choć to zrozumiałe), że nie ma więcej pamiątek po Czechowiczu. Mankament - wystawa mogłaby być ciut lepiej przemyślana i zaprojektowana przestrzennie.
Cila Star
Cila Star2 lata temu
Eksponatów prawie nie ma. Wszędzie tylko tekturowe plansze. Panie niemal z nudów chodzą po ścianach i zabawiają się oplotkowywaniem wszystkiego, nawet linoleum na podłodze. Szczyt ich rozrywek to drugie śniadanie. Wszystkie wydarzenia w tym miejscu, to zwykła przykrywka mająca ukryć ich lenistwo i kompletny brak inicjatywy. Byle się dyrekcja muzeum nie zorientowała, że daje im pensje za nudzenie się. Nie mam pojęcia jaki jest sens istnienia tego miejsca. Kasy na to idzie horrendalnie dużo a pożytek z niego jest żaden. A skąd to wiem? Byłam tam na stażu. O mało nie umarłam z nudów.
Anna
Anna2 lata temu
Szkoda, że dla poety jest tylko tyle czasu i miejsca. Straszna obsługa muzeum wyczekujaca wyjścia, słaba i mikra wystawa o Czechowiczu. Bardzo to wszystko smutne. Proszę o więcej atencji dla pisarza. Zachęcam miasto Lublin do pochylenia się nad zagadnieniem. Ale 10lat temu muzeum nie było, więc może za kolejne 10 lat będzie tu coś godnego tej unikatowej wrażliwości...
Zalecane lokalizacje