/Masovian Voivodeship/Muzeum

Okopy żołnierzy XVI Okr. NZW

Polska

Okopy żołnierzy XVI Okr. NZW
Muzeum
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
68PM+2R Kierzek, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Arkadiusz Tabaka
Arkadiusz Tabaka2 lata temu
Miejsce ciekawe lecz zaniedbane. Brak jakichkolwiek oznaczeń dotyczących dojazdu, musiałem zapytać się jednego Pana, którego po drodze zobaczyłem.
Wskazówki dojazdu: jadąc przez Glebę w kierunku Kierzka, pod koniec miejscowości po prawej stronie przy drodze stoi wysoki drewniany krzyż i kamień. Trzeba wjechać do lasu obok tego krzyża i od razu skręcić w lewo. Potem jedzie się 2 km leśną drogą, dość dobrą, ubitą, spokojnie można jechać samochodem osobowym. Po 2 km dojeżdża się do rozjazdu, na którym trzeba skręcić w prawo. Następnie przejechać 400 m i po prawej stronie będzie dróżka. Przy tej dróżce trzeba zaparkować i dalej iść pieszo ok. 200 m pod górę. Dojazd możliwy tylko samochodem o wyższym zawieszeniu. Po 200 m jest krzyż i pamiątkowy kamień. Jakieś 50 m za krzyżem w dole są te bunkry.
Hose Arcadio
Hose Arcadio2 lata temu
Fajna ciekawostka historyczna z tablica pamiątkowa.
Oddział 13 partyzantów , kobieta i dziecko zostali zdradzeni i otoczeni przez 1500 żołnierz Wojska Polskiego w 1948roku.
Radek Nimal
Radek Nimal2 lata temu
Fantastycznie odnowione transzeje z czasów II Wojny Światowej i czterech lat bezpośrednio po niej. Zbudowane wiosną 2019 r. Dear bunkry ziemne połączone głęboką transzeją z wygodnym wyjściem dla zwiedzających. Bezpośrednio obok latryna dla wizytatorów. W środku buntów pełne wyposażenie obejmujące nie tylko stoły, krzesła i prycze, ale również krzyżyk, harmonię i drobne rzeczy codzienne. Fantastycznie zrekonstruowane miejsce, by dzieciom pokazać historię.
Waldemar Tokarski
Waldemar Tokarski2 lata temu
Bunkry, okopy znajdują się w lesie Ok. 2 km od asfaltowej drogi. Odnowione okopy i dwa bunkry, w tym jeden, w którym był piec. Położone malowniczo, w dolinie, wśród drzew. Pochodzą z lat 1947 - 1948. Pamiątka, po trudnym powojennym okresie. Miejsce walki z 25.06.1948 roku pomiędzy żołnierzami (dowództwem) XVIOkręgu NZW , a wojskami KBW. 1500 funkcjonariuszy KBW otoczyło 16 osób ( w tym dwie kobiety i dziecko. Znajdują się w powiecie ostrołęckim, gminie Kadzidło pomiędzy miejscowościami Gleba -Kierzek.Wejście bezpłatne.
Andrzej
Andrzej2 lata temu
Konieczny pilny remont , grozi zawaleniem.
Emilia
Emilia2 lata temu
Miejsce warte odwiedzenia. Piękne okoliczności przyrody plus ładnie wykonane bunkry zachęcają do przemyśleń o naszej kurpiowskiej historii. Należy dbać o to, żeby pamięć o bohaterach nigdy nie zaginęła.
Matsuch84
Matsuch842 lata temu
Pięknie odtworzone miejsce. Wśród starego, kurpiowskiego boru. Dobre miejsce na spacer.
Rafał Parzych
Rafał Parzych2 lata temu
Ciekawe miejsce i rekonstrukcja .
Zalecane lokalizacje